Tekst članka se nastavlja ispod banera
"Nama ne treba visoki predstavnik za dogovor, jer on nema životi mandat u BiH. Trebaju nam Hrvati i Bošnjaci s kojima treba da postignemo ključni dogovor. Ako ne žele dogovor onda treba da nas puste da samostalno uređujemo Republiku Srpsku. U miru sa sobom i komšijama", istaknuo je Milorad Dodik u obraćanju zastupnicima na posebnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske.
Rekao je kako je sada pravo vrijeme za dogovor između naroda u BiH o tome hoće li poštovati Dayton ili će u miru podebljati granice između Republike Srpske i Federacije BiH.
Nema podrške OHR-u
Ocijenio je kako je došlo vrijeme da BiH krene naprijed bez visokog predstavnika i OHR-a, podsjetivši da je to odavno stav Republike Srpske kao jedne od pet strana-potpisnica, ali neizravno i drugih strana koji se ne iskazuje jasno, ali se može naslutiti iz negodovanja na pojedine poteze OHR-a.
Dodik je rekao da za ostanak OHR-a ne postoji ni stav tzv. "Republike BiH", jer takva tvorevina više ne postoji, ukinuta je Daytonskim sporazumom.
"Ne postoji jedinstvena podrška opstanku OHR-a ni u Federaciji BiH, jer su se i legitimni predstavnici hrvatskog naroda više puta zalagali za prestanak. Samo je bošnjačka politička struktura uporna u zahtjevima za nastavak prevaziđenog međunarodnog protektorata koji nikome nije ništa dobro ni korisno donio. Nije ni održavao mir, jer su to činile međunarodne vojne snage - prvo IFOR, pa SFOR, a sada misija Altea Europske unije", naglasio je DOdik.
26 godina se mrcvarimo
Rekao je kako je visoki predstavnik svojim potezima izazivao nestabilnost, a nametanjima zakona i oduzimanjem nadležnosti entitetima, zapravo Republici Srpskoj, dovodio do dodatne nestabilnosti i neracionalnosti u obavljanju prenesenih/otetih nadležnosti nego u vrijeme kada su ih ostvarivali entiteti.
''Umjesto da razgovaramo o koracima koje treba poduzeti na europskom putu, mi 26 godina od završetka rata razgovaramo možemo li živjeti bez protektora. Da nije stvar ovako ozbiljna bila bi komična, ali meni se čini da je na ovoj temi prostor za smijeh nestao u proteklih 26 godina. Žao mi je što moram da kažem da mi bošnjački dio FBiH djeluje kao oboljeli od stokholmskog sindroma, jer čime i kako objasniti potrebu da pored legalno izabranih predstavnika imaš tutora nad sobom, koga si zavolio više od svojih predstavnika", naglasio je Dodik.
''Kakvu BiH mi želimo, da li je moguća ikakva? Hoćemo li da se dogovorimo - hoćemo li poštovati Dayton ili ćemo u miru 'podebljati' granice između Republike Srpske i Federacije BiH, jer smo se već razgraničili u Daytonu, i nastaviti uređivati vlastito dvorište. Znam samo da ovako, kako se 26 godina mrcvarimo, više nema smisla i više ne može", rekao je, između ostalog, Dodik.
O Turković
Dodik rekao je da ministrica vanjskih poslova Bisera Turković pokazuje sposobnost da radi mimo Ustava BiH i stavova Predsjedništva BiH koje je jedino mjesto gdje se usuglašava vanjska politika u BiH.
"Ministrica vanjskih poslova ne može nastupati niti da iznosi stavove ako nema usuglašenog stava. Ona može samo reći da u BiH postoji stav o tome i to je jedina uloga koju ona ima", rekao je Dodik.
O strancima
Rekao je i da rezultati koje su projektirali pojedini strani zvaničnici s ciljem vlastitog promoviranja, nisu ostvareni, jer su nerealni, a nastavak takve prakse unedogled, više vodi raspadu BiH, nego njenom opstanku.
Pročitajte još
"Takvo djelovanje stranog faktora u BiH urušava ne samo šansu za stabilnu BiH, već ruši i kredibilitet međunarodne zajednice. To ruši i sve ono dobro što su mnogi pojedinci, organizacije i strane vlade učinile za BiH i njene građane. Zato nam ne treba takva politika sile, prijetnji, nametanja i miješanja u unutarnje stvari BiH. Tako se ne može graditi nijedna država koja pretendira da bude stabilna", rekao je Dodik.
Nije moguća država po zamisli bošnjačkih struktura
Prema njegovim riječima, obveza je domaćih aktera da svojom voljom i međusobnim razumijevanjem, u skladu s Daytonskim sporazumom i nadležnostima po Ustavu BiH, to koriste kao kapital za budućnost.
"Nije moguća država po zamisli bošnjačkih struktura za koje je Republika Srpska krivac za sve. Podsjetit ću da je Haris Silajdžić jednom, po povratku iz SAD, prije desetak godina, izjavio da su mu američki dužnosnici više puta rekli - ako je takvo stanje u BiH kako ga predstavljate, zašto se onda ne raziđete?'', naveo je, između ostalog Dodik.