Što je s rješenjima?

Tri grada, tri ankete - Mostar, Sarajevo, Banja Luka; Svima nam je isto

Anketa među građanima, koju su proveli portali Bljesak.info, sarajevski Fokus i banjalučka Buka, pokazala je kako građani imaju i te kako što reći lokalnim vlastima.
Vijesti / Politika | 29. 10. 2024. u 11:12 R.I. / Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Pored toga što je politička kultura u BiH takva da se smatra da su sva rješenja i svi problemi na visokim razinama, malo je prilika i mogućnosti da građani poruče lokalnim vlastima što smatraju da treba učiniti boljim u njihovim zajednicama.

Anketa među građanima, koju su proveli portali Bljesak.info, sarajevski Fokus i banjalučka Buka, pokazala je kako građani imaju i te kako što reći lokalnim vlastima.

Zanimljivo je da su se u sva tri grada u odgovorima građana prilično podudarali problemi i poruke. Većina građana smatra kako se lokalne vlasti trebaju pobrinuti za kulturu življenja u gradovima te poraditi na sustavnom rješavanju održavanja zgrada, dvorišta i zajedničkih prostora. Anketa je pokazala kako građane Mostara posebno zanima i održavanje zelenila i potreba da se grad, koji bilježi sve više temperature, spasi zelenim površinama i sadnjom novih drvoreda. Uz to, u anketi su upozorili i na loša i pogubna urbanistička rješenja koja guše grad.

''Komentiram prvenstveno logiku, funkcionalnost i usklađenost materijala s fundamentalnim principima arhitekture. Odnosno, govorimo o dugoročno 'najisplativijoj' ideji o skladu i kvaliteti ljudskog života, u nekom arhitektonskom kontekstu. Čini mi se da je očigledno da zanemarivanje i negiranje podnebnih, povijesnih ili klimatskih ili energetskih čimbenika često dovodi do novih problema koji samo repliciraju ili pogoršavaju prethodne poteškoće'', kaže umjetnica Maja Rubinić za Bljesak.info izdvajajući nekoliko mostarskih promašaja kada je u pitanju urbanizam.

Kritike građana Banja Luke, pokazala je anketa portala Buka, posebno se usmjeravaju na nedostatak usklađenosti postojećeg plana s potrebama očuvanja infrastrukture i zaštite okoliša. Pored toga, građane Banja Luke jako zanima rješavanje prometne infrastrukture smatrajući da se ona može bolje organizirati. Građanima tog grada među prioritetima je i rješavanje problema obitelji s djecom sa smetnjama u razvoju.

Anketa koju je proveo Fokus pokazala je kako su građani Sarajeva na listi svojih želja visoko pozicionirali poboljšanje prometne infrastrukture upozorivši kako čak mjesecima na nekim raskrižjima ne rade semafori a da se o tome nitko ne brine. Ne brine nitko, navode građani u anketi, ni o građevinskom materijal koji sadrži azbest koji je štetan po zdravlje.

No, kako veliku štetu po zdravlje društva ankete u ova tri grada pokazale su kako građani smatraju da njihova lokalna zajednica nije dovoljno sigurna te da su izloženi govoru mržnje u javnom prostoru, što s raznih govornica, što u raznim priopćenjima, što u medijskom prostoru.

"Građani su jasno poručili da im je dosta ovakve politike, govora mržnje, retorike podjela i da žele vidjeti rebrendiranu politiku, preuzimanje političke odgovornosti za ono što se govori i radi'', kazala je Meliha Mulahalilović Žiško, ispred Westminster Foundation for Democracy govoreći o problemu govora mržnje.

Lokalni izbori su prošli a građani, koji su u anketama iznijeli probleme, izabrali su one koji ih, barem u nekoj mjeri, mogu riješiti. Pitanje je jesu li izabrani, bili da su obnovili mandate, bilo da su neka nova lica na političkoj sceni, slušali što građani misle da su problemi zajednica u kojima žive.

Video: Mladi o porukama mržnje na mostarskim ulicama
Kopirati
Drag cursor here to close