Nakon prozivki

Tužiteljstvo se pravda o slučajevima ratnih zločina

Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine, od 2014. do 2020. godine, podiglo je optužnice protiv 612 osoba za kaznena djela ratnih zločina i teških kršenja međunarodnog humanitarnog prava
Vijesti / Politika | 05. 08. 2021. u 14:51 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine, od 2014. do 2020. godine, podiglo je optužnice protiv 612 osoba za kaznena djela ratnih zločina i teških kršenja međunarodnog humanitarnog prava, objavilo je Tužiteljstvo BiH.

Optužnice u 263 predmeta

U istragama Posebnog odjela za ratne zločine je saslušano više tisuća svjedoka, a na terenu su uposlenici Tužiteljstva BiH sudjelovali na nekoliko stotina procesa ekshumacija i traženja nestalih osoba, u svim krajevima Bosne i Hercegovine. 

Posebni odjel za ratne zločine Tužiteljstva BiH, je odjel u kojem je angažirano ukupno 28 tužitelja, koji rade sa stručnim osobljem, suradnicima i istražiteljima (ukupno je zajedno sa tužiteljima, oko 110 uposlenika koji su angažirani u PORZ).

Od 2014. do 2020. godine, podignute su optužnice u 263 predmeta protiv ukupno 612 osoba, što je oko 70 % od ukupnog broja optuženih (910) za ratne zločine, navodi Tužiteljstvo i dodaje kako to znači ''da je rad u ovom razdoblju višestruko nadmašio ostvarene rezultate u prvih 10 godina rada ovog Odjela''.

Usporedo s ovim aktivnostima, istražitelji i stručno osoblje, sudjelovali su i rukovodili procesima na velikom broju ekshumacija i traženja posmrtnih ostataka nestalih osoba, u svim krajevima Bosne i Hercegovine.

Većina iz RS

Također, po nalogu glavne tužiteljice, izvršena je revizija posmrtnih ostataka u 12 kosturnica i mrtvačnica, a sa ciljem identifikacije pronađenih posmrtnih ostataka i identifikacije nestalih osoba u cijeloj Bosni i Hercegovini.

Navedenim optužnicama od 2014. do 2020. godine, obuhvaćeni su neki od najtežih ratnih zločina počinjeni na području Prijedora, Srebrenice, Doboja, Teslića, Zvornika, Brčkog, Vlasenice, Višegrada, Foče, Konjica, Orašja, Čapljine, Mostara, Sarajeva, Sanskog Mosta, Bugojna, Donjeg Vakufa, Bosanskog Novog i drugih gradova diljem Bosne i Hercegovine.

''Iako Tužiteljstvo BiH nema praksu nacionalnog prebrojavanja predmeta i optuženih, zbog neprimjerenih izjava pojedinih dužnosnika, možemo istaknuti da su se optužnice odnosile na počinitelje ratnih zločina iz svih naroda i svih krajeva Bosne i Hercegovine, a veći dio odnosio se na dužnosnike vojske, policijskih struktura ili političke dužnosnike iz RS'', navedeno je.

400 godina zatvora

Na temelju optužnica Tužiteljstva BiH, od početka rada Posebnog odjela za ratne zločine, izrečene su pravomoćne presude i zatvorske kazne u ukupnom trajanju od 3218 godina zatvora a postotak osuđujućih pravomoćnih presuda je oko 70%, što dovoljno govori o kvalitetu rada ovog Odjela.

Bitno je istaknuti, da je od početka rada PORZ do danas, na temelju optužnica Tužiteljstva BiH, za genocid, pomaganje u genocidu, ratne zločine i teška kršenja međunarodnog humanitarnog prava povezana s dešavanjima u i oko Srebrenice u mjesecu srpnju 1995. godine, ukupno 26 osoba osuđeno na pravomoćne zatvorske kazne u trajanju od oko 400 godina, suđenja protiv 10-ak optuženih su u tijeku, kao i veći broj istraga za genocid u Srebrenici.

Osim aktivnosti suradnje u regiji Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine provelo je na desetine aktivnosti sa partnerskim institucijama diljem svijeta, s ciljem pronalaska i lociranja osumnjičenih za ratne zločine, koji se od pravde skrivaju u zemljama Europe i svijeta.

Realiziran je veliki broj izručenja osumnjičenih i optuženih iz svih krajeva Europe i svijeta, a najvećim brojem iz SAD, odakle je pravosuđu i Tužiteljstvu BiH izručen veći broj osumnjičenih.

Kopirati
Drag cursor here to close