Hrvatska

Ustavni sud: Milanović ne može biti mandatar ni premijer čak i ako da ostavku

"Milanović je kršio Ustav. Ne samo da nije poštivao odluku Ustavnog suda, već se stavio u poziciju sudionika na izborima", dodaje.
Vijesti / Politika | 19. 04. 2024. u 14:43 Index.hr

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Ustavni sud Republike Hrvatske upravo održava izvanrednu sjednicu oko izbora i angažmana predsjednika Zorana Milanovića u predizbornoj kampanji.

"Ustavni sud upozorio je 18.3. Milanovića da njegovo kandidiranje na listi bilo koje stranke ili liste te isticanje njega kao kandidata za premijera je nespojivo s njegovim ovlastima predsjednika. Upozoren je da mora podnijeti ostavku ako se odluči kandidirati. Ustavni sud pozvao je predsjednika i SDP da prestanu s aktivnostima koje su suprotne Ustavu", rekao je Šeparović na početku.

Ustavni sud utvrđuje da je SDP postupala po upozorenju Ustavnog suda, rekao je Šeparović.

"Milanović je kršio Ustav. Ne samo da nije poštivao odluku Ustavnog suda, već se stavio u poziciju sudionika na izborima", dodaje.

"Tijekom cijele kampanje on je postupao suprotno Ustavu", kažu. "Ustavni sud utvrđuje da se svojim izjavama predsjednik republike, a da prethodno nije podnio ostavku, doveo u poziciju da ne može biti mandatar niti predsjednik vlade", rekao je Šeparović.

Šeparović: Milanović ne može biti premijer ni ako da ostavku

Krenula su pitanja. Šeparović je upitan što ako Milanović da ostavku.

"Svatko je dužan držati se Ustava i zakona. Ustav je iznad svih. Predsjednik je pravodobno upozoren da može sudjelovati u kampanji, ali da mora podnijeti ostavku. Sad je gotovo. On više ne može biti mandatar", rekao je Šeparović.

"Mi smo rekli stav, on se svojim postupanjem doveo sam u poziciju da ne može biti mandatar i da političke stranke moraju o tome voditi računa. A po potrebi će Ustavni sud donijeti posebnu odluku", rekao je Šeparović.

"On je sada i predsjednik, ali i da je, kako je sam naveo, mandatar. Prema ustavu, predsjednik povjerava mandat onome tko na temelju obavljenih konzultacija, to je bitno, donese potpise. On ne može istodobno sudjelovati u konzultacijama u kojima bi bio i predsjednik i budući mandatar", rekao je Šeparović.

Šeparović je rekao da bi, u slučaju da zastupnici donesu 76 potpisa s željom da Milanović bude mandatar, Ustavni sud takvu odluku mogao ponišiti.

Dakle, kako je Šeparović rekao, i u slučaju da da ostavku, Milanović ne može biti mandatar. "Možemo poništiti odluku o dodjeli mandata Milanoviću", rekao je Šeparović. "Ako privremeni predsjednik da mandat za sastav vlade Milanoviću, Ustavni sud može to poništiti. Ako sabor izglasa povjerenje vladi u kojoj bi premijer bio Milanović, Ustavni sud to može ponišititi. Ja ne kažem da će se to dogoditi ,nego da bi se to moglo dogoditi", rekao je.

"On nije bio na listi, ali je istupao kao budući premijer. Govorio je da neće poštivati upozorenje Ustavnog suda. Prezentirao je program i članove buduće vlade. Imamo nepobitne javno dostupne izvore. Nije bitno samo što je govorio, nego je i svojim ponašanjem tako postupao. To je ključno", rekao je.

"On nije dao ostavku nakon upozorenja Ustavnog suda, a nastavio je ponašati se kao sudionik u izborima. To je ključno", kaže Šeparović.

"SDP je postupao sukladno upozorenju. Mi o njima zasad nemamo nikakve primjedbe. Ovo je stanje s jučerašnjim danom. Sve je jasno napisano u upozorenju i svi su se dužni tako ponašati. Predsjednik Milanović se svojim ponašanjem sam doveo u situaciju da se isključuje od mogućnosti da bude mandatar. Političke stranke koje ga podržavaju toga moraju biti svjesne. U slučaju potrebe, Ustavni sud će donijeti posebnu odluku", rekao je šef Ustavnog suda.

Kako je Ustavni sud izračunao u kojoj je mjeri Milanović utjecao na izbore?

"Mi se nismo prije izbora željeli oglašavati da ne bi utjecali na volju birača. Mi smo svoje rekli, upozorenje je bilo, nije bilo potrebe da se svaki dan javljamo", kaže.

"Mi jako dobro znamo ćemu ćemo nakon ovoga biti izvrgnuti. Ali mi ne sudjelujemo u reality showu. Mi čuvamo Ustav. Predsjednikove izjave o nama su nebitne, mi nismo reagirali zato što smo se naljutili, to nije utjecalo na našu odluku", rekao je.

"Ovo je toliko jasno kršenje Ustava da ovo sud nije mogao prešutjeti", dodao je. "Ovo je kršenje Ustava. O odnosu predsjednika i premijera neću govoriti, kao predsjednik Ustava suda ne podržavam takav odnos", kaže.

"Mi smo rekli da odmah mora podnijeti ostavku i onda može biti kandidat. Mi smo tada upozorili na moguće posljedice, rekli smo da možemo poništiti izbore. Naravno da je Milanović utjecao na rezultate izbora, ali ne u tolikoj mjeri da bi ih trebalo poništiti", rekao je.

Šeparović je rekao da ovo nije nikakav državni udar. "Kakav državni udar, to su preteške riječi. Ovo je svođenje nečega u ustavne okvire. Ne može Ustavni sud raditi državni udar jer netko nije poštivao ustav niti upozorenja", rekao je.

Šeparović je upitan kako je izmjerio da Milanović nije puno utjecao na rezultat. "Izmjerili smo tako što smo upozorili na posljedice. A prije izbora se nismo željeli javljati da ne bismo utjecali na volju birača. Reagirali smo nakon izbora jer je volja birača već izrečena", kaže.

Zašto sjedica Ustavnog suda nije bila javna? "Sjednice i rad su više nego javni. Ovo je jedan od najtransparentnijih sudova u Europi. Vi mene ovdje možete pitati o svemu, objavljujemo odluke, sažetke... Maksimalno smo otvoreni. Mediji mogu, ali ne moraju biti na sjednicama. Nijedan sud ne dopušta medijima da budu nazočni na sjednicama na kojima se vijeća i glasuje. To sam objasnio deset puta. To je radi toga da se ustavni suci sačuvaju od mogućih pritisaka", rekao je.

Šeparović je upitan je li Ustavni sud dodao gorivo na vatru. "Nikakav kaos ne može nastati, nema potrebe. Uloga Ustavnog suda je da neustavne situacije vrati u okvire Ustava. Apsolutno smo bili svjesni odgovornosti koju donosimo u okviru ove odluke. Bili smo svjesni da ćemo biti iozloženi uvredama, klevetama...", rekao je. "Po cijenu da nas se zatvori, mi moramo čuvati Ustav", kaže.

"Onaj tko bude stvarao kaos bit će za njega odgovoran. Ustavni sud to sigurno nije", rekao je.

Zašto stvari ranije nisu vraćane u okvire Ustava, upitan je Šeparović. "A kako? Da se svaki dan javljamo", kazao je. "Ovo je danas zadnji dan kad je Ustavni sud reagirao. Ili danas ili nikako. Mi smo rekli sve u upozorenju. Ne možemo svaki dan nastupati, ovo možeš ovo ne možeš. Mi nismo htjeli utjecati na volju birača da na bilo koji način utječemo. Sve smo rekli u onom upozorenju", rekao je.

"Ovo vrijedi samo za ove izbore", rekao je Šeparović. Dakle, na nekim budućim izborima, Milanović se može kandidirati.

Kopirati
Drag cursor here to close