Gradsko vijeće Mostara
Usvojen Izvještaj gradonačelnika, on poručio: "Ne da se mičemo, mi idemo džinovskim koracima prema naprijed"
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Gradsko vijeće Grada Mostara u ponedjeljak je usvojilo Izvještaj gradonačelnika Grada Mostara s 19 glasova za i pet suzdržanih.
Rasprava o Izvještaju gradonačelnika Grada Mostara započela je s izlaganjem gradskog vijećnika Silvija Bubala iz HRS-a.
15 spornih točaka
On je istaknuo kako mu je u izvještaju "posebno zapelo za oko" to što je u Mostaru već četiri godine za redom više umrlih nego rođenih.
Posebno se osvrnuo na Izvještaj interne revizije koji je ukazao na brojne nezadovoljavajuće stavke.
"Grad Mostara ne posjeduje dokumentaciju o vlasništvu za stanove, ne postoje interne procedure na osnovu kojih se pokreće identifikacija, nisu osigurani mehanizmi kontrole, Javno pravobraniteljstvo nije osiguralo adekvatnu zaštitu imovine. Imate samo u ovom dijelu 15 točaka koje nisu urađene kako treba", istaknuo je Bubalo te dodao:
"Jedino od ovih 207 stranica što je vrijedilo pročitati je zadnjih deset jer je na njima sažet sav rad odjela koji podnose izvještaj. Moramo se zapitati zašto je ovo dozvoljeno, da nam se dogode ovoliki gubitci i ovoliko nepoštivanje zakona".
U raspravu se uključio i zamjenik predsjednika Gradskog vijeća Ivan Zelenika koji je kazao kako se nadao da će kolega Bubalo biti duži i temeljitiji.
"Ono što bih ja gradonačelniče kroz Vaš izvještaj o radu za 2023. godinu izdvojio je jedna bitna stavka za nas iz prigradskih naselja, a vidim da nije spomenuta, a to je WATSAN 2 projekt koji se bazira na projektiranju sekundarne kanalizacijske mreže u prigradskim naseljima kao što su Cim, Ilići, Rodoč, Raštani, Vihovići...", istaknuo je Zelenika.
Dodao je kako je riječ o vrlo vrijednom projektu koji bi se trebao realizirati u idućem mandatu.
"Građani su svoje rekli"
Upitao je i zašto u ovoj godini Grad Mostar nije iskoristio priliku pa zaposlio sezonce u Profesionalnoj vatrogasnoj jedinici s obzirom da su u ovoj godini proširili sistematizaciju i stvorili preduvjete kako bi od Profesionalne vatrogasne jedinice napravili brigadu-
"Ovo govorim jer mi profesionalnih vatrogasaca nemamo na tržištu, a kadar ne možemo stvoriti kroz redovno školovanje nego ih moramo, kao jedinica lokalne samouprave, i kroz Profesionalnu vatrogasnu jedinicu angažirati na ugovorne obveze od 6 ili 7 mjeseci", kazao je Zelenika.
Vijećnik Sanel Žuljević istaknuo je kako je nezahvalno pričati o Izvještaju gradonačelnika nakon izbora.
"Građani su svoje rekli, oni smatraju da je gradonačelnik uspješan. Kritizirali ili ne, još će četiri godine isti gradonačelnik upravljati ovim gradom", istaknuo je Žuljević te dodao:
"Ono što mi je 'upalo u oči' je puno neriješenih predmeta koji se prenose iz godine u godinu, cca. 220 tisuća. Ono što je isto ovom gradu treba, a nema je ured za dijasporu te pomoć ljudima pri registraciji obrta. Bio sam svjedok da je dosta ljudi iz dijaspore htjelo registrirati obrt i raditi po zakonu, a nisu bili u mogućnosti".
Dodao je kako Gradu Mostaru hitno treba sistematizacija i reorganizacija Gradske uprave.
Upozorio je i na sigurnost prometa te dodao da sigurnost građana nije na nivou.
Žuljević je i pohvalio određene projekte te ljetne festivale, ali i upozorio kako Grad Mostar mora produžiti rad ugostiteljskih objekata tijekom ljetne turističke sezone.
Enorman pomak
Gradonačelnik Mostara Mario Kordić istaknuo je kako mu je žao što je vijećnik Bubalo od 207 stranica izdvojio samo deset i to onih na kojima su revizorska izvješća interne revizije.
Naveo je kako na tih deset stranica stoje preporuke kako biti bolji dok na ostalih 190 piše "kako smo jako dobri".
Osvrnuo se i na optužbe kako Civilna zaštita ne funkcionira te dodao kako se primjer funkcioniranja mogao vidjeti u Drežnici kada je napravljena nevjerojatna šteta.
"U rekordnom roku, odnosno već do navečer, smo došli do svih kuća, osigurali im ono što je potrebno. Dok smo to radili, poslali smo dio svojih kapaciteta prema Jablanici da pomognu. Nevjerojatno sam zahvalan tim ljudima i ponosan na njih i generalno organizacijski je to fantastično funkcioniralo. Žao mi je da smo to morali dokazati na ovaj način", kazao je Kordić.
Istaknuo je kako je enorman pomak napravljen u prethodne četiri godine, pogotovo što se tiče velikih projekata poput nogometnih stadiona, bazena i sportske dvorane.
"Sportsku dvoranu smo financijski osigurali. Dobili smo nedavno zeleno svijetlo o pregovaranju o zaduženju za njezin završetak. Radi se o 12 milijuna eura kreditnih sredstava tako da je izvjesno da ćemo tu dvoranu u nekom izvjesnom periodu i završiti. Ono što smo sebi zadali kao cilj je kraj 2026. godine", kazao je Kordić.
Loša kvaliteta javnih radova
Složio se s Bubalom kako su javni radovi nekada loše kvalitete te pojasnio:
"Razlog zašto možda neki radovi sporo idu ili nisu zadovoljavajuće kvalitete je vrlo jednostavan. Tehnički, imamo ozbiljnih problema. Čitava država, pogotovo Grad Mostar. Tržište je takvo kakvo je. Građevinskih tvrtki ili nema ili su na nekim atraktivnijim projektima poput izgradnje autoceste kroz BiH. A da ne spominjem da neke radove koje smo ugovorili i prije pola godine nismo počeli jer firme jednostavno nemaju kapaciteta i to sve skupa ide sporo i teško. To nas malo frustrira i ljuti te stavlja pred neke izazove da tražimo neke nove mogućnosti. Međutim ne vidimo trenutno drugo rješenje osim da zajedno s njima koordiniramo to pa da se ipak neka aktivnost događa. Izazovno je, nije lagano".
Kordić je podsjetio kako je Grad Mostar ovaj mandat počeo s jednim arbitražnim sporom u Haagu od milijun i pol eura, a tema je bio pročistač Grada Mostara bez uporabne dozvole.
"Sve te probleme smo riješili, završili arbitražne sporove, završili pročistač i dobili uporabnu dozvolu te on sada radi u punom kapacitetu. Do tog pročistača dva kolektora, lijevoobalni i desnoobalni kolektor koji su završeni. Desnoobalni kolektor nije pušten u punom kapacitetu zbog imovinskog problema. Zbog negodovanja privatnika na Rudniku koji imaju tu parcele nismo uspjeli završiti zadnji preljevni kanal. Dobar je dio završen, ali nije pušten u funkciju", kazao je gradonačelnik.
Dodao je kako je to na dobrom putu te se nada kako će biti gotovo u idućih nekoliko mjeseci.
"Kada se završe kolektori onda ide sekundarna instalacija, do svakog kvarta pa onda do svake kuće itd. Da bi se to dogodilo to je onih famoznih 100 milijuna koje spominju kao i da je to stoljetni projekt Grada Mostara", naveo je te dodao kako bi kroz WATSAN 2 projekt Grad Mostar trebao doći do projektne dokumentacije vrijedne 750 tisuća eura.
Partizansko spomen groblje
Najavio je i reorganizaciju Gradske uprave te dodao kako zagovara to da sva Gradska administracija bude smještena u jednoj zgradi.
Osvrnuo se i na optužbe o zanemarivanju Partizanskog spomen groblja te dodao kako između Grada Mostara i obnove stoji Agencija za očuvanje nacionalnih spomenika koja do sada nije imala sluha o zahtjevima Gradske uprave o npr. ograđivanju, osiguravanju tog lokaliteta...
Pročitajte još
"Dobivali smo ili nikakav odgovor ili nikakve odgovore", kazao je Kordić.
"Ono što pokušavam objasniti je da Gradska uprava zadnje četiri godine radi aktivno na rješavanju svih problema. Nažalost, u zadnjih deset godina nagomilano je i previše problema. Ne da se mičemo, mi idemo džinovskim koracima prema naprijed. Ispred nas je još puno, puno posla. Kada se ovi problemi završe dolaze novi izazovi", naveo je mostarski gradonačelnik.
Istaknuo je kako su svjesni svega te rade na rješavanjima problem.
"Nije dobar put biti negativan i kritizirati sve živo, a pritom ne nuditi rješenje te čak i ignorirati neke pozitivne pomake u ovom Gradu kao nešto što se kao slučajno događa", zaključio je Kordić.
Bonus video: