Potvrdio SIP
Utvrđeni rezultati Lokalnih izbora 2020. godine u Gradu Mostaru
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Središnje izborno povjerenstvo BiH je na 1. (žurnoj, korespodentnoj) sjednici održanoj 03.01.2021. godine donijelo Odluku o utvrđivanju i objavlјivanju rezultata Lokalnih izbora 2020. godine u Gradu Mostaru.
Odluka o utvrđivanju i objavlјivanju rezultata Lokalnih izbora 2020. godine u Gradu Mostaru stupa na snagu danom donošenja i objavit će se 03.01.2021. godine u 18:00 sati na internet stranici Središnjeg izbornog povjerenstva BiH www.izbori.ba , i smatrat će se da je danom objave ista dostavljena svim učesnicima u izbornom procesu.
Prigovor na točnost obajvljenih utvrđenih izbornih rezultata se podnosi u roku od 24 sata od sata objave odluke na web stranici Središnjeg izbornog povjerenstva BiH, odnosno počinje teći od 18:00 sati 03.01.2021. godine i ističe u 18:00 sati 04.01.2021. godine.
Dani 04., 05. i 06.01.2021. godine su tri dana za podnošenje zahtjeva za ponovno brojanje glasačkih listića.
Sukladno članku 6.9 stavak (1) i (2) Izbornog zakona BiH protiv Odluke o utvrđivanju i objavlјivanju rezultata Lokalnih izbora 2020. godine u Gradu Mostaru može se putem Središnjeg izbornog povjerenstva BiH podnijeti žalba Apelacijskom odjelu Suda BiH u roku od dva dana od dana objave odluke na web stranici Središnjeg izbornog povjerenstva BiH.
Zahtjevi za ponovno brojanje glasačkih listića, prigovori na točnost objavljenih rezultata i žalbe na Odluku o utvrđivanju i objavlјivanju rezultata Lokalnih izbora 2020. godine u Gradu Mostaru se dostavljaju isklučivo putem fax aparata na broj 033/251-329, elektroničkom poštom na e-mail adresu zzov@izbori.ba ili osobno u sjedište Središnjeg izbornog povjerenstva BiH (Sarajevo, ul. Danijela Ozme 7).
Procedura podnošenja zahtjeva za ponovno brojanje glasačkih listića propisana je odredbama članka 5.30 Izbornog zakona BiH.
Središnje izborno povjerenstvo BiH može razmatrati zahtjev za ponovno brojanje glasačkih listića, ako su ispunjeni slјedeći uvjeti:
1) da je zahtjev podnesen u pisanoj formi i da ga je potpisao akreditirani promatrač, grupa od 50 ili više birača koji su glasovali na istom biračkom mjestu, neovisni kandidat, predsjednik političke stranke ili bilo koji od predsjednika političkih stranaka koje su formirale koaliciju, ili općinsko/gradsko izborno povjerenstvo;
2) da su u zahtjevu točno navedene činjenice koje opravdavaju ponovno brojanje, uklјučujući članke Izbornog zakona BiH koji nisu poštovani ili su prekršeni;
3) da je u zahtjevu naveden približan broj glasačkih listića za koje se vjeruje da nisu ispravni;
4) da je u zahtjevu navedeno kako bi ta povreda zakona utjecala na izborne rezultate;
5) da je zahtjev podnesen Središnjem izbornom povjerenstvu BiH u roku od tri dana od dana kada je Središnje izborno povjerenstvo BiH objavilo utvrđene izborne rezultate.
Središnje izborno povjerenstvo BiH može i po službenoj dužnosti narediti ponovno brojanje glasačkih listića.