Slučaj "Slaven Kovačević protiv BiH"
Vijeće ministara usvojilo zaključak: Moniki Mijić ipak će biti potpisan putni nalog
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Vijeće ministara BiH na sjednici održanoj u utorak u Sarajevu donijelo je zaključak koji omogućava da ministar za ljudska prava i izbjeglice Sevlid Hurtić potpiše putni nalog za odlazak Monike Mijić vršiteljice dužnosti zastupnice u Uredu zastupnika Vijeća ministara pred Europski sud za ljudska prava u Strasbourgu.
Tamo je za 20. studeni zakazana rasprava u slučaju "Slaven Kovačević protiv BiH".
Pojašnjenje Hurtića
Ovu informaciju za Raport je potvrdio Sevlid Hurtić.
Kazao je kako je on prvo potpisao, a potom je stornirao putne naloge za v.d. zastupnicu u Uredu Vijeća ministara BiH jer je ocijenio da je prije potpisivanja naloga nužno da mišljenje o tome da ministar pravde BiH Davor Bunoza, a da se o tome potom izjasni Vijeće ministara.
"Ministar Bunoza je predložio zaključak u kojem se navodi da je sve u skladu sa zakonom i da ja trebam potpisati putni nalog i da su zastupnici u radnom statusu na osnovu ranijih presuda. Prvobitno sam stornirao nalog jer sam tražio garancije da se mogućnost potpisivanja naloga donese na osnovu nečijeg mišljenja i da se to unese u zapisnik, a za to je najmjerodavniji ministar pravde. Ministar Bunoza je ocijenio da su oni u radnom odnosu, da je on tumačio presudu i da treba da im se potpiše putni nalog", kazao je Hurtić.
Hrvatsko državljanstvo
Podsjetimo, Marina Pendeš ranije je kazala kako su putni nalozi agentima Bosne i Hercegovine pred Sudom u Strasbourgu stornirani.
To je bila dodatna komplikacija ovog slučaja u koji se, kako je otkrio portal Bljesak.info, traži i uključenje Hrvatske budući da je otkriveno da Kovačević posjeduje hrvatsko državljanstvo, da se izjašnjavao kao Hrvat te da su dokumenti suda procurili u javnost što se nikako nije smjelo dogoditi.
Podsjetimo, povodom promjena nacionalnosti Kovačevića uputili smo i upit Središnjem izbornom povjerenstvu BiH ali nam već danima ne odgovaraju.
U vezi s presudom "Slaven Kovačević protiv BiH" pred Europskim sudom za ljudska prava u Strasbourgu koja je ranije donesena u korist Kovačevića, BiH, Ured zastupnika Vijeća ministara je uložio žalbu, a rasprava pred Velikim vijećem Europskog suda za ljudska prava u Strazburu zakazana je za 20. studenog.
Ovo je prvi put da je na jednu ovakvu presudu BiH uložila žalbu.
DF: "Koordinirani pokušaj sabotaže u predmetu Kovačević"
"Odlukom Vijeća ministara da podrže nelegalnu agenticu Moniku Mijić pred Europskim sudom za ljudska prava u predmetu Kovačević, postala je konačno i službena činjenica da Trojka s partnerima iz HDZ-a i SNSD-a pokušava srušiti presudu Europskog suda za ljudska prava", priopćeno je iz Demokratske fronte.
Kako su naveli, još prošle godine su "upozoravali na koordinirani pokušaj sabotaže u predmetu Kovačević u režiji stranaka Trojke i HDZ-a".
"Ovom prilikom ponavljamo ono što smo rekli još prije godinu dana. I dalje smatramo, a to je sada vidljivo svima, da ofenziva protiv temeljnih ljudskih prava koju poduzimaju stranke Trojke, proistječe iz njihovog strateškog opredjeljenja da odbace građanske političke vrijednosti, dok paralelno s tim toleriraju one političke vrijednosti koje zagovaraju i HDZ i SNSD", istaknuli su u priopćenju.
Dodali su kako su "pokušaji sabotaže implementacije presude Europskog suda za ljudska prava po tužbi Slavena Kovačevića samo su nastavak antigrađanske politike koje se Trojka poduzela".
"Umjesto da zagovaraju i rade na jačanju ljudskih prava, Trojka borbu za isto nastoji sabotirati. Nikakvi nevješti pokušaji demantiranja ovih tvrdnji ne mogu biti relevantni kada je stvarnost i njihovi potezi svjedoče tome da Trojka ne samo da sabotira nego sa Christianom Schmidtom nastoji srušiti presudu u predmetu Kovačević. Riječ je o neprijateljskom činu prema budućnosti Bosne i Hercegovine kao države i neprijateljskom činu prema njenim građanima", naveli su iz Demokratske fronte.