UN

Vijeće sigurnosti: Što su rekle Hrvatska i Srbija

Srbijanski otpravnik poslova i jedan do predstavnika te države u UN-u Saša Mart rekao je pak kako su ''neprimjerene izjave'' ministra vanjskih poslova BiH, Elmedina Konakovića…
Vijesti / Politika | 15. 05. 2024. u 19:20 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Hrvatski veleposlanik u Ujedinjenim narodima, Ivan Šimonović, iskazao je podršku europskom putu Bosne i Hercegovine, ali i djelovanju visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta.

Izrazio je i zabrinutost zbog dijela izvještaja u kojem se navode separatističke inicijative.

Hrvatski član Predsjedništva

Čestitao je BiH na otvaranju pregovora s EU te napomenuo kako je sljedeći korak ispunjavanje uvjeta koje je navela Europska komisija.

Pozdravio je angažman visokog predstavnika na, kako je rekao, očuvanju stabilnosti i funkcionalnosti BiH.

''To je posebno bilo važno kada je prošle godine odblokirao proces imenovanja Vlade FBiH. Također, potpuno podržavamo odluku o izmjenama Izbornog zakona kojom se osnažuje izborni proces'', rekao je Šimonović.

Dodao je kako trenutni izborni sustav onemogućava da Hrvati biraju svog predstavnika i da je to potrebno promijeniti.

''Narodi u BiH trebaju preuzeti više odgovornosti za budućnost svoje zemlje i svoje dobrobiti. Neke separatističke inicijative koje su spomenute u izvještaju su zabrinjavajuće. Smatramo da se politička rješenja u BiH moraju zasnivati na postojećem ustavnom poretku i sporazumu s drugim konstitutivnim narodima'', rekao je.

Rezolucija i Srbija

Srbijanski otpravnik poslova i jedan do predstavnika te države u UN-u Saša Mart rekao je pak kako su ''neprimjerene izjave'' ministra vanjskih poslova BiH, Elmedina Konakovića, da 'ovakva Srbija zaslužuje prezir' i da će 'tražiti nadoknadu i reviziju presude' te kako te izjave otkrivaju istinsku namjeru koja stoji iza rezolucije o genocidu u Srebrenici.

''Situacija u Bosni i Hercegovini je daleko od stabilne. Srbija pridaje veliku pažnju njegovanju dobrosusjedskih odnosa, to je naš trajni prioritet. BiH je naš prirodni i blizak partner. Stoga pridajemo veliku važnost stabilnosti i prosperitetu u BiH'', kazao je Mart.

Naveo je kako Srbija poštuje Daytonski sporazum i podržava BiH kao jednu državu sa dva entiteta i tri naroda.

''Srbija se protivi rješenjima koja se nameću bez konsenzusa. Svi znate da je nekoliko država članica UN-a dostavilo nacrt rezolucije o Srebrenici. Nažalost, nacrt je dostavljen bez prethodnog dijaloga i neophodnog sporazum, suprotno Daytonu i zakonu. Ovu inicijativu su pokrenuli pojedinci, nezakonita je, bez odluke Predsjedništva i takvi jednostrani potezi ne pridonose procesu pomirenja u BiH'', rekao je.

Zaključio je kako je dijalog jedini način koji vodi do rješenja i da moramo razgovarati i kada se ne slažemo.

EU zabrinuta

''Kako će doći do pomirenja bez Srba'', pitao je srbijanski otpravnik poslova dodavši da samo ''sporazum između Bošnjaka, Srba i Hrvata može doprinijeti trajnom miru u BiH''.

Odgovorio mu je veleposlanik BiH pri UN-u, Zlatko Lagumdžija, rekavši kako ''umjesto priznanja, ovdje čujemo negiranje''.

''Ovdje se zaista suočavamo s negiranjem čovječnosti. Ne treba ovdje govoriti o tome kako će rezolucija o Srebrenici dovesti do nestabilnosti u državi. To je samo prijetnja onih koji žele kontrolirati istinu u regiji i da i dalje nastave slaviti i nagrađivati ratne zločince… Vi ste bili dio sukoba kao i mi što smo bili, dio ste i Daytonskog mirovnog sporazuma, stoga morate poštovati suverenitet'', poručio je Lagumdžija.

Na sjednici Vijeća sigurnosti obratio se i veleposlanik Europske unije pri UN-u, Stavros Lambrinidis te izrazio zabrinutost Europske unije zbog inicijativa koje dolaze iz RS optuživši vlasti RS da se "bore protiv europskog puta BiH".

"Neka se radije bave pomirenjem", poručio je.

Kopirati
Drag cursor here to close