Je li moguće?
Više nerada nego rada. Je li moguća promijeni vlasti u BiH?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Opozicija i javnost u Bosni i Hercegovini koaliciji na državnoj razini zamjeraju brojne propuste tijekom upravljanja krizom izazvanom pandemijom. Dok su bitni zakoni i reforme na čekanju, o promjenama unutar vladajuće koalicije za sada se govori, ali samo u teoriji.
Situacija kada je u pitanju rad izvršne vlasti u BiH poprilično je svima jasna. Više nerada nego rada. Da li je rekonstrukcija vlasti samo godinu i po pred nove izbore novi medijski spin, pokazat će period koji je pred nama. Za sada postoje pojedinci koji se usuđuju kazati da će do promjena ipak doći.
Zijad Bećirović, direktor Međunarodnog instituta za bliskoistočne i balkanske studije objašnjava: “Doći će do kompletne turbulencije na političkoj sceni BiH. Pojavit će se novi ljudi i čelnici. Čak mislim da je moguće da narednih mjeseci padne i Vijeće ministra da bi došlo do nove parlamentarne većine na razini BiH, novog Vijeća ministara, i pada Vlade RS”.
Koliko su ovakve tvrdnje realne? Istina za većinu ovoga odavno se zalaže opozicija na državnoj razini. Mnogo je, tvrde, razloga za ostavke i smjene. Iako ih često pozivaju da isto i učine, većeg odjeka od poziva nema. Naročito je to pokazalo vrijeme pandemije u kojem kažu vlast ništa nije uradila.
“Ja mislim i da im je ocjena 1 velika ocjena. Radi se o Savjetu koji je učinio toliko da Bosna i Hercegovina bude na začelju svih mogućih mjerenja rezultata rada kada je u pitanju pandemija”, kazao je Mirko Šarović, predsjednik SDS-a
Saša Magazinović, zastupnik SDP-a u Zastupničkom domu BiH objašnjava: “Po meni najveći razlog za ovakav stav opozicije jeste što smo mi predložili daleko više zakona nego Vijeće ministara čiji je to zadatak. Priznat ćete da to baš nije normalna situacija”.
Da ni ne pomišljaju na ostavke, više puta su dali doznanja i ministri, a i sam predsjedavajući Vijeća ministara BiH. Čuli smo od parlamentaraca da na državnoj razini nemamo čak ni koaliciju već zajednički formirano Vijeće ministra na bazi izbornih rezultata. Pokazali su i da do konkretnog prijedloga za njihovu smjenu teško da može doći.
“Imate različite pozicije u FBiH i RS. Opozicija iz RS je prije otprilke dva mjesaca zagovarala promjenu skupštinske većine u NSRS. Sad kada to više nije aktuelno, sada će pokušati tražiti novu većinu u Savjetu ministra”, rekao je Zoran Tegeltija, predsjedavajući Vijeća ministara BiH.
A ako za promjene nisu zainteresirani parlamentarca, bilo opozicija ili pozicija, tko onda jeste? Previše se želimo oslanjati na vanjskopolitičke faktore i njihovu pomoć. Bećirović naglašava da je za promjene upravo najvažnija uloga međunarodnih faktora.
“Unutrašnje političke snage nemaju toliko potencijala i snage da se same mogu suprotstaviti tim političko-mafijaških kriminalnim strukturama i potrebna je pomoć izvana, i tu će se posebno ogledati u pomoći američko sigurnosnih agencija u borbi protiv kriminala i korupcije”, dodaje Zijad Bećirović, direktor Međunarodnog instituta za bliskoistočne i balkanske studije.
Za sada takav scenarij čini se nadrealnim. Od funkcija se teško odustaje, pogotovo pod izgovorom da je za dobrobit građana. Predstavnici vladajućih stranaka nisu bili raspoloženi danas pričati o mogućim promjenama, bilo pod utjecajem vanjskih faktora ili ipak građanskog prava (izbore), prenosi BHRT.