Vlasti

BH Novinari: Uskraćivanje pristupa informacijama i omalovažavanje

Također, dužnost parlamentarnih zastupnika nije da komentaraju plaće novinara, već da na novinarska pitanja odgovaraju konkretno, argumentirano, uz obostrano poštovanje i uvažavanje, naglašeno je.
Vijesti / Politika | 20. 05. 2020. u 16:23 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Upravni odbor Udruženja BH novinari upućuje javni prosvjed Odboru Doma naroda Federacije BiH, rukovodstvu Narodne skupštine Republike Srpske i Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH zbog onemogućavanja predstavnicima medija da na adekvatan način prate sjednice ovih tijela, kao i uskraćivanja pristupa informacijama od značaja za javnost i omalovažavanja novinara od strane parlamentarnih zastupnika.

''Iako je ranije bilo najavljeno da će saslušanja aktera afere “Respiratori” biti otvorena za javnost, Odbor Doma naroda FBiH, formiran kako bi utvrdio sve činjenice o spornoj nabavci 100 respiratora preko firme 'Srebrena malina', je uskratio novinarima takvu mogućnost, podijelivši sa njima informacije tek nakon saslušanja. Istovremeno, u Banja Luci su medijske ekipe bile primorane pratiti posebnu sjednicu Narodne skupštine RS u hodniku zgrade Vlade, bez adekvatnih uvjeta za praćenje diskusija zastupnika ili pisanje i slanje izvještaja, kao i bez poštivanja mjera propisane fizičke distance zbog koronavirusa. U državnom Parlamentu, na zasjedanju Zastupnikog doma, na vrlo grub i omalovažavajući način novinarima se obratila Sanja Vulić, zastupnica SNSD-a, te umjesto odgovora na legitimno novinarsko pitanje o nesrazmjerno visokim primanjima parlamentaraca odgovorila kako ''ona nije kriva'' što su novinari 'možda nezadovoljni svojom plaćom''', istaknuto je u priopćenju.

Upravni odbor BH novinara smatra kako je nedopustivo kršenje prava na slobodu izražavanja i uskraćivanje prava na direktno praćenje događaja koji izazivaju veliki interes javnosti, kao što je to slučaj sa saslušanjima aktera sporne nabavke respiratora u Federaciji ili posebnom sjednicom NSRS, koja je razmatrala i usvojila Odluku o ukidanju izvanrednog stanja u tom entitetu.

Podsjećaju da je zakonska obaveza svih javnih službenika i predstavnika parlamentarnih tijela da osiguraju pristup javnim informacijama u najvećoj mogućoj mjeri i u skladu sa javnim interesom. Također, dužnost parlamentarnih zastupnika nije da komentaraju plaće novinara, već da na novinarska pitanja odgovaraju konkretno, argumentirano, uz obostrano poštovanje i uvažavanje, naglašeno je.

''Loši i neadekvatni uvjeti za rad novinara, uz sve češće nipodaštavanje te profesije od strane predstavnika vlasti stvaraju okruženje u kojem medijski profesionalci rade pod stalnim pritiskom, što svakako nije dobro ni za novinarsku zajednicu, ni za one o čijem radu, političkim potezima i odlukama mediji izvještavaju'', navodi se u priopćenju.

Kopirati
Drag cursor here to close