Vijeće za implementaciju mira
Zaključak PIC-a: Krađe na izborima, nove podjele i nepovjerenje
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Upravni odbor Vijeća za provedbu mira (PIC) ocijenio je danas nakon dvodnevnog zasjedanja u Sarajevu da su Opće izbore u BiH pratile optužbe za ozbiljne izborne krađe, posebno, ali ne jedino, u slučaju izbora za funkciju predsjednika u Republici Srpskoj. Stoga UO PIC-a poziva nadležne vlasti da bez oklijevanja i u potpunosti istraže ove navode i kazne krivce u skladu sa svim zakonom predviđenim kaznama.
Nepovjerenje
Članovi UO PIC-a pozdravili su provođenje Općih izbora u BiH održanih 2. listopada. Prema preliminarnim informacijama Promatračke misije OSCE/ODIHR-a, izbori su generalno bili provedeni u kompetitivnoj atmosferi i dobro organizirani, ali ih je obilježilo i nepovjerenje u javne institucije i retorika koja poziva na etničke podjele.
Upravni odbor PIC-a se sastao s novoimenovanim glavnim tužiteljem Tužiteljstva BiH, predsjednikom Suda BiH i predsjednikom Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća BiH, te ponovno pozvao na poduzimanje efikasnih, pravovremenih i održivih mjera protiv organiziranog kriminala i sistemske političke korupcije.
Izraženo je žaljenje što su nepotizam i korupcija i dalje osnovni kamen spoticanja, čime se nanose ogromne štete ekonomiji, svakodnevnom životu građana i političkoj atmosferi. Poduzimanje aktivnosti u ovoj oblasti bi pokazalo opredjeljenje za vladavinu prava i transparentnost, što je od ključnog značaja za evropski put BiH, te bi doprinijelo sigurnosti i dobrobiti svih građana BiH.
Žaljenje
Izražena je bezuvjetna podrška organima vlasti na svim razinama u suočavanju sa ovim ključnim izazovima i pozvane vlasti BiH da hitno usvoje integritetske amandmane na Zakon o Visokom sudskom i tužiteljskom vijeću, zakon o sudovima i zakon o sprečavanju sukoba interesa, u potpunosti usklađene s evropskim i međunarodnim standardima.
UO PIC-a izražava žaljenje što političke stranke nisu uspjele postići dogovor o izbornoj reformi, zbog čega je visoki predstavnik 27. srpnja donio nekoliko amandmana na Izborni zakon, čime su uvedene nove sankcije za izborne krađe i ojačane nadležnosti Centralne izborne komisije. Pozvane su novoizabrane vlasti BiH da poduzmu daljnje zakonodavne reforme, čime bi se unaprijedila transparentnost i integritet izbora i osigurala odgovarajuća sredstva za Centralnu izbornu komisiju. Naglašeno je da će, u konačnici, odgovornost lokalnih vlasti za provođenje reformskih procesa imati ključni značaj za napredovanje Bosne i Hercegovine na putu k EU.
Upravni odbor PIC-a ističe da funkcioniranje demokratskih institucija ima suštinski značaj za euroatlantske integracije BiH. Visoki predstavnik je 2. listopada 2022. godine donio amandmane na Ustav Federacije i na Izborni zakon BiH, sa ciljem rješavanja nekoliko pitanja koja se odnose na funkcionalnost i osiguranje pravovremenog formiranja vlasti. Pozdravljeni su dosadašnji pozitivni koraci koje su domaći politički akteri poduzeli na osiguranju funkcionalnosti institucija, uključujući i imenovanje četiri suca Ustavnog suda Federacije BiH.
Imenovanje
Izraženo je zadovoljstvo zbog činjenice da su Zastupnički dom Parlamenta BiH, Narodna skupština Republike Srpske, Zastupnički dom Federacije BiH, te sve kantonalne skupštine već održale svoje konstituirajuće sjednice. Pozvani su svi politički akteri da zadrže ovu pozitivnu dinamiku u procesu uspostave zakonodavne i izvršne vlasti na svim nivoima u skladu sa zakonom, i u procesu dogovaranja sveobuhvatnog koalicionog programa, koji bi se fokusirao na provođenje reformi i napredovanje BiH na putu ka EU.
''Preostala imenovanja u strukturama vlasti trebaju biti riješena. Upravni odbor PIC-a poziva Fiskalno vijeće i Vijeće ministara BiH da odobre Globalni fiskalni okvir za period 2023.-2025. godine, kako bi se pripremilo usvajanje državnog proračuna. UO PIC-a također podsjeća sve vlasti na njihovu obavezu, definiranu Općim okvirnim sporazumom za mir, da surađuju s Uredom visokog predstavnika'', navodi se u priopćenju.
Osuđen je svaki oblik secesionističke retorike i djelovanja, te pozvana vladajuća koalicija u Republici Srpskoj da prestane sa svim aktivnostima kojima se krši Opći okvirni sporazum za mir, uključujući i Ustav BiH, ili kojima se ugrožavaju državne nadležnosti ili suverenitet i teritorijalni integritet BiH.
Budućnost
Upravni odbor PIC-a ističe obavezu da se osigura provedba odluka svih sudova. Također je izražena zabrinutost zbog ugrožavanja slobode izražavanja, slobode medija i slobode udruživanja u BiH, te uznemirenost pozivanjem na donošenje zakonskih rješenja kojima se ograničavaju ova prava u Republici Srpskoj. Ta prava, ponavlja UO PIC-a, i profesionalno i odgovorno novinarstvo od ključnog su značaja za svako demokratsko društvo.
Podsjećajući na nastojanja visokog predstavnika da pokrene parlamentarni proces u cilju rješavanja pitanja državne imovine u skladu s presudama Ustavnog suda BiH, Upravni odbor PIC-a poziva Parlamentarnu skupštinu BiH da se angažira i da bez daljnjih odlaganja usvoji zakon kojim se regulira ovo pitanje. Rješavanje pitanja državne imovine je ključni element programa 5+2, čije je ispunjavanje i dalje neophodno za zatvaranje Ureda visokog predstavnika.
Pozvane su sve strane da promoviraju okruženje koje pogoduje pomirenju. To zahtijeva prihvaćanje i priznavanje činjenica, podučavanje budućih generacija istini, poštivanje svih žrtava i sjećanje na sve žrtve bez obzira na njihovu etničku pripadnost, rad na lociranju, pronalasku i identificiranju nestalih, te provođenje istrage i krivičnog gonjenja osumnjičenih osoba koje su još uvijek na slobodi. To je jedini put ka budućnosti koji liječi i zacjeljuje rane BiH i garantira pravedan i trajan mir za buduće generacije.
Pozdrav EUFOR-u
Upravni odbor PIC-a također pozdravlja jednoglasnu odluku za ponovno produženje mandata misije EUFOR-a/ALTHEA, koje je 2. studenog 2022. godine usvojilo Vijeće sigurnosti UN-a. Misija EUFOR-a/ALTHEA ima ključnu ulogu u pružanju podrške lokalnim organima vlasti u održavanju sigurnog okruženja u BiH.
Europska komisija je 12. listopada dala preporuku da Vijeće odobri Bosni i Hercegovini kandidatski status, uz poduzimanje određenog broja koraka. Pozvani su organi vlasti da četverogodišnji mandat koji je pred njima iskoriste za rješavanje izazova i korištenje šansi koje su pred BiH. Također su pozivani domaći politički akteri da nastave političke pregovore i da se uključe u javnu raspravu o suštinskim reformama, uključujući ustavne i izborne reforme kako bi se osigurala jednakost svih građana i eliminirala diskriminacija, posebno putem provedbe sudske prakse Evropskog suda za ljudska prava u grupi predmeta Sejdić i Finci.
Upravni odbor PIC-a održat će sljedeću redovnu sjednicu 6. i 7. lipnja 2023. godine, priopćeno je iz OHR-a.
Povijesna šansa
Visoki predstavnik međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt ocijenio je danas da je pred BiH povijesna šansa nakon održanih izbora i ohrabrujućeg napretka koji je vidljiv u formiranju institucija i vlasti.
Obraćajući se novinarima nakon dvodnevne sjednice političkih direktora Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira (PIC) naglasio je da BiH ima šansu da ostvari napredak na putu ka Europskoj uniji zbog čega je izrazio očekivanje da će vlast biti uskoro formirana.
''Kandidatski status bi mogao biti prvi korak u tom pravcu, ali to još nije gotovo i to je odluka o kojoj će Europsko vijeće odlučivati sljedeće sedmice, no postoji očekivanje da bh. institucije urade svoj dio posla i usvoje potrebne zakone i uspostave vlast'', kazao je Schmidt.
Nakon što BiH dobije kandidatski status, poslije njega bi uslijedio stvarni posao, kaže Schmidt, koji ne znači da će BiH automatski postati članica EU jer se ništa značajno ne može desiti bez napora.