Izvješće Europske komisije o BiH
Zvizdić: Političke opstrukcije usporile provođenje reformi, ipak postignut napredak
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić ocijenio je da je Privremeno izvješće Europske komisije o Bosni i Hercegovini potvrdilo da je, u odnosu na prethodno razdoblje, postignut napredak, ali da je, nažalost, ponovno konstatirano da su političke opstrukcije usporile provođenje neophodnih reformi.
''Iako treba sačekati cjelovito izvješće, nakon što Europska komisija pripremi Mišljenje o aplikaciji BiH za članstvo u Europskoj uniji, činjenica je da se pozitivan dio iz političkih kriterija odnosi uglavnom na rad Vijeća ministara BiH, te se navodi da Vijeće ministara ostaje posvećeno EU putu, da su usvojene ključne strategije i da se očekuje usvajanje preostalih strategija, posebno energetske koju je Vijeće pripremilo prije više mjeseci, i koja nije usvojena zbog nedostavljanja mišljenja s razina entiteta'', kazao je Zvizdić.
U izvješću je, dodao je, naglašena funkcionalnost mehanizma koordinacije koji je kao jedan od realiziranih ciljeva iz Reformske agende, efikasno iskorišten za dostavu odgovora na Upitnik Europske komisije.
''U izvješću je pozitivno ocijenjeno usvajanje programa ekonomskih reformi, a naglašen je i progres u gospodarskom sektoru i stvaranju kvalitetnijeg poslovnog okruženja, borbi protiv organiziranog kriminala, korupcije i pranja novca, što je rezultiralo skidanjem BiH s tzv. 'sive liste' FATF-a i Moneyvala'', naglasio je.
Također je naglasio da je BiH napredovala i kada je u pitanju poštivanje ljudskih prava i prava manjina, ali da se ne smije zanemariti ocjena koja se odnosi na ugrožavanje medijskih sloboda, bez kojih nema ni demokratskog društva.
''Još jedan pozitivan dio iz političkih kriterija je vezan za aktivnost Vijeća ministara BiH, a to je suradnja sa sektorom civilnog društva. Navedeno je i pozitivno ocijenjeno da je Vijeće ministara BiH u studenom prošle godine potpisalo Sporazum s civilnim društvom'', kazao je.
S aspekta makroekonomske stabilnosti je, pojasnio je Zvizdić, konstatiran stabilan rast i povoljnija klima za strana ulaganja, te da je to dobra poruka stranim investitorima.
''Naša je obaveza da im osiguramo efikasno pravosuđe i da provedemo reformu javne uprave, kako bi se trend značajnog rasta stranih investicija nastavio i ubuduće. Tim povodom pozivam entitetske Vlade na konstruktivnu ulogu u procesu usvajanja Strategije za reformu javne uprave u BiH'', istaknuo je.
Podcrtao je da je Europska unija svim političkim liderima u BiH jasno i nedvosmisleno poručila da moraju preuzeti odgovornost i pokazati spremnost na kompromis kada je u pitanju provođenje odluke Ustavnog suda BiH i Europskog suda za ljudska prava, ali i usvajanje drugih zakona predviđenih Reformskom agendom, koji su blokirani iz dnevnopolitičkih razloga.
Pozivao je sve lidere i sudionike aktualnih političkih procesa, da pokušaju prevladati međustranačke tenzije i da se svi zajedno fokusiraju na ispunjavanje najvažnijih reformi, jer su europski put i ekonomski razvoj BiH, ipak, puno važniji od predizbornih kampanja, priopćeno je iz Vijeća ministara BiH.