O svemu pomalo

Zvizdić: Vrijeme tutorstva susjednih zemalja je nepovratno prošlo

''Mislim da nikome ne odgovara varijanta da u 2020. godinu uđemo bez formirane vlasti na svim razinama'', rekao je Zvizdić.
Vijesti / Politika | 23. 08. 2019. u 19:34 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Predsjedavajući Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i predsjedavajućim Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Denis Zvizdić u intervjuu za Faktor govorio je o formiranju vlasti, slanju ANP-a te posljedicama nepoštivanja vladavine zakona.

Dodik

Iako se u javnosti nastoji predstaviti kao beskompromisni borac za svoje principe i političke stavove, te kao "pobjednik" u aktualnoj situaciji oko ANP-a, činjenice govore da ova situacija zapravo najmanje odgovara upravo Dodiku. Na pitanje na koji način se ovo stanje negativno odražava po Dodika osobno, ali i po entitet u kojem crpi politički kapacitet, Zvizdić je rekao da je ključni problem u činjenici da je Dodik, kao bosanski Srbin, koji je rođen, živi i obavlja neke od najvažnijih i najplaćenijih javnih funkcija u BiH, postao izvor unutarnjih, pa i regionalnih tenzija.

''On pokazuje stalno neprijateljstvo prema vlastitoj državi, negira njen suverenitet, integritet i subjektivitet, što je svojevrsni paradoks, dok istovremeno, na neprimjeren i arogantan način, nastoji pokazati da više voli biti gost u Srbiji nego domaćin u BiH, što je apsurdno'', rekao je Zvizdić.  

Pri tome, kaže dalje Zvizdić, u javnim nastupima kontinuirano pokazuje jednu necivilizacijsku osobinu - podcjenjuje i vrijeđa svoje susjede, posebno Bošnjake, negirajući njihovu originalnost, nacionalnu samobitnost, politički kapacitet i proeuropsku orijentiranost.

''I najgore od svega, vrijeđa žrtve, a veliča i odlikuje presuđene ratne zločince koji su počinili genocid i zločine nad nesrpskim stanovništvom. U stvari, on se očito boji reintegracije BiH, obnove suživota i jačanja multietničkog karaktera bh. društva, jer su to procesi koji su u sukobu sa njegovom politikom etnocentrizma. Upravo u skladu sa takvom politikom, on je i preuzeo ulogu glavnog kočničara svih pozitivnih bh. unutarnjih i vanjskih integracionih procesa, i predstavlja dobar primjer Einsteinovog opisa destruktivnih osoba koje 'imaju problem za svako rješenje' '', istaknuo je Zvizdić. 

Smatra da "Dodik može postati i 'pobjednik', ali kada pokaže dobru političku volju da gradi i jača BiH, unaprjeđuje nacionalnu ravnopravnost, građansku jednakost i ljudsku solidarnost, kada prestane sa revizijom povijesti i okrene se građenju mostova suradnje, jačanju unutarnje stabilnosti kao preduvjetu za nove investicije, nova radna mjesta i bolji životni standard, kada se, umjesto priče o podjelama, posveti stvarnim životnim potrebama svih građana BiH: boljem sistemu obrazovanja, zdravstva, sporta, kulture itd".

Formiranje vlasti

Na pitanje o formiranju vlasti, Zvizdić je rekao da "svi želimo da se vlast na razini BiH i FBiH formira što prije".

''Naravno, i neizostavno, na demokratskom načelu vladavine zakona. Kada govorimo o aktualnoj situaciji u BiH, vladavina ustava i zakona je bila, i ostala, ključna razdjelnica između prozapadno i progresivno orijentiranih političkih stranaka i građana, i antizapadno i totalitaristički orijentiranih stranaka i njihovih vođa koji žele biti iznad ustava i zakona. Samo se na taj način može objasniti desetomjesečna antiustavna blokada rada Parlamentarne skupštine BiH, koju provodi SNSD, u bezumnom pokušaju nametanja entitetske volje državi'', istaknuo je aktualni predsjedavajući Vijeća ministara BiH.  

Mislim da "nikome ne odgovara varijanta da u 2020. godinu uđemo bez formirane vlasti na svim razinama, ali postoji redoslijed prioriteta, i potpuno je jasno da je poštivanje važećih zakona condicio sine qua non za demokratsko funkcioniranje BiH".

''Onemogućeno je usvajanje Proračuna institucija BiH, pa samim tim i financiranje niza kapitalnih projekata, kao i predviđeno povećanje plaća policijskim službenicima. Na čekanju su i desetine zakona i međunarodnih financijskih sporazuma namijenjenih entitetima, županijama, općinama i gradovima na teritoriju čitave BiH, putem kojih je planirano financiranje desetina projekata iz oblasti prometne, energetske i komunalne infrastrukture, okoliša, turizma i poljoprivrede'', naveo je Zvizdić. 

Dvije stolice

Na pitanje da mu se na teret stavlja činjenica da trenutno obnaša dvije funkcije, jednu u izvršnoj, a drugu u zakonodavnoj vlasti, Zvizdić je rekao da je riječ o "netočnim i proizvoljnim izjavama dežurnih stranačkih 'megafona' koji su u potpunom sukobu sa važećim zakonima i činjenicama".

Pročitajte još

''Kako sam to i ranije isticao, prava istina se može pronaći u članu 1.8 stav (4) Izbornog zakona BiH, koji jasno i nedvosmisleno daje odgovor na ovu "lažnu dilemu" kvazitumača naših zakona, jer su u ovom slučaju, i pravna norma i procedure vrlo jasne naravno, za one koji poštuju vladavinu zakona, dok onima koji smatraju da su želje i izjave njihovih političkih šefova iznad zakona nemam potrebu bilo što objašnjavati'', rekao je Zvizdić.

Ustavno-pravni okvir u kojem djeluje BiH, a koji nudi poluge za blokade i opstrukcije koje se danas koriste, je proizvod međunarodne zajednice. Na pitanje ima li, s tim u vezi, međunarodna zajednica i odgovornost za rješavanje situacija poput aktualne, Zvizdić je odgovorio:

"Naravno da međunarodna zajednica, u pozitivnoj namjeri i u skladu sa međunarodnim pravom, ima obavezu i odgovornost prema BiH kao međunarodno priznatoj državi, u cilju jačanja njenih demokratskih kapaciteta, očuvanju mira i stabilnosti, unaprjeđenju unutarnje konsolidacije i reintegracije i ubrzanju njenih integrativnih procesa. Zbog toga međunarodna zajednica, odnosno prijatelji BiH i na zapadu i na istoku, trebaju djelovati u istoj mjeri u kojoj antibosanske snage žele da ospore suverenitet, teritorijalni integritet, međunarodnopravni subjektivitet BiH, kao i zakonski utemeljenu euroatlantsku perspektivu". 

Dodao je da je pomoć i podrška prijatelja dobrodošla, ako je dobronamjerna, ako vodi ka rješenjima i ako poštuje Ustav, suverenitet i integritet BiH.

''Svaki drugi prijedlog, poput ovog zadnjeg koji je iznio Miro Kovač, bivši ministar vanjskih poslova Hrvatske, o teritorijalnom preustroju BiH isključivo na etničkom principu predstavlja arogantno, nedobronamjerno i paternalističko miješanje u unutarnje stvari BiH, i zbog toga je potpuno neprihvatljiv. Istovremeno, predstavlja vrlo providnu namjeru da se ratni ciljevi ostvare umotani u hostiju zaštite ravnopravnosti i kroz "federalizaciju" BiH. To se, sasvim sigurno, neće dogoditi, jer će BiH ići ka daljoj reintegraciji, a ne bilo kakvoj dezintegraciji'', istaknuo je predsjedavajući Vijeća ministara BiH. 

Zato, rekao je dalje Zvizdić, očekuje da predstavnici OHR-a, ureda EU u BiH, kao i zemlje članice PIC-a, zatraže i od Dodika detaljno obrazloženje njegovih izjava da je "spreman ići do kraja" i da bi se u BiH "mogao dogoditi crnogorski i makedonski scenarij", jer je riječ o krajnje neodgovornim, tendencioznim i vrlo opasnim izjavama koje su direktno uperene protiv integriteta BiH, njenih institucija i građana.

Dakle, situacija je složena, jer su ovakve politike kratkovidne i destruktivne i zato je neophodno djelovati preventivno, jer kako kaže jedna poslovica: "Od mnogo sitne kiše, može nastati poplava", rekao je Zvizdić.

Ipak, smatra da će u budućnosti prevladati razum i da će se odustati od bilo kakvih projekata etnocentrizma i hegemonizma.

''Vrijeme tutorstva susjednih zemalja je nepovratno prošlo, dok će recidive koji još postoje, izbrisati dalja i nezaustavljiva demokratizacija našeg društva i vladavina domaćeg i međunarodnog prava, kako u BiH tako i u regiji. Zato se trebamo okrenuti unutarnjem dijalogu i konsolidaciji, i graditi BiH kao demokratsku državu i prostor mira i prosperiteta'', rekao je presjedavajući Vijeća ministara BiH i predsjedavajućim Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Denis Zvizdić u intervjuu za Faktor.

Kopirati
Drag cursor here to close