Islamska država

Ako padne Damask, ni Europa nije daleko

Vijesti / Svijet | 19. 03. 2015. u 11:11 R.I.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Ukoliko padne Sirija slijedi "vrlo brzo napredovanje Islama u Europu - izjavio je danas američki senator iz Virginije Richard Black, dodajući da su godine intervencija SAD na Bliskom istoku i drugdje rezultirale ogromnim brojem raseljenih kršćana u Siriji, Iraku i na Balkanu.

''Ako pogledamo povijest američkog miješanja od prvog rata u Iraku, središnje je da su u svakom od slučajeva različite zemlje očišćene od kršćana'', rekao je Black za Russia Today, navodeći da su kršćani koji su živjeli na Kosovu preko tisuću godina "nestali, potpuno uništeni".

Black je u intervjuu za RT rekao da većina Amerikanaca nije svjesna da su počeci kršćanstva vezani za prostor današnje Sirije. Američki senator, koji je prošle godine zahvalio sirijskoj vladi Bašara el-Asada na zaštiti preostalih kršćana u toj zemlji, izrazio je zabrinutost zbog sudbine Damaska, Bliskog istoka i Europe.

''Ako padne Damask, zastrašujuće crno-bijele zastave Islamske države vijorit će se nad Sirijom'', rekao je Black, dodajući kako bi poslije nekoliko mjeseci "pali Jordan i Libanon", a da bi sljedeći cilj samoproglašene Islamske države bila Europa.

''Siriju promatram kao središte gravitacije (...) zapadne civilizacije. Ukoliko ona padne, vidjet ćemo vrlo brzo napredovanje Islama na Europu'', kazao je Black, koji je služio u američkoj mornarici i bio vojni tužitelj do izbora u Senat, prenosi Tanjug.

RT prenosi podatke "Sirijskog centra za politička istraživanja", po kojima je šest posto stanovništva Sirije poginulo ili je ranjeno u sukobima, više od pet milijuna je izbjeglo, a u unutrašnjosti je raseljeno 40 posto od preostalog broja stanovnika od 17,65 milijuna.

S druge strane u jednom izvještaju UN-a objavljenom u četvrtak navodi se kako bi napadi Islamske države na manjinu Jezida "mogli predstavljati genocid".

U izvještaju se navodi da je Islamska država od lipnja počinila ubojstva, mučenja, silovanja i regrutiranja djece "protiv mnogobrojnih etničkih i vjerskih grupa u Iraku, od kojih bi neki oblici nasilja mogli predstavljati genocid", naveo je u priopćenju visoki povjerenik UN-a za ljudska prava.

''Šema izvođenja napada pokazuje namjeru IS-a da uništi Jezide kao grupu'', navodi se u priopćenju.

Istražitelji smatraju kako "ovo snažno sugerira kako je moguće da je IS počinio genocid".

Dokument su izradili istražitelji koje je u regiju poslalo visoko povjerenstvo, a oslanja se na svjedočenje više od 100 osoba koje su bili očevici napada u Iraku.

Sve vrste nasilja registrirane u izvještaju mogle bi predstavljati kršenja međunarodnog prava, ljudskih prava i humanitarnog prava, izjavili su istražitelji.

Istražitelji su osudili također "brutalno postupanje" s drugim etničkim grupama kao što su kršćani, Turkmeni, Sabe, Mande, Kurdi i šiiti.

Kopirati
Drag cursor here to close