f-16
Zašto je blokirana prodaja izraelskih aviona Hrvatskoj
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Po svemu sudeći, Hrvatskoj je propao posao kupovine borbenih zrakoplova F16 od Izraela.
Kako za sada stvari stoji, posao između Hrvatske i Izraela u kojemu je dogovorena kupovina 12 rabljenih američkih zrakoplova F16 zaustavila je Trumpova administracija, prije svih ministar obrane James Mattis.
Jutarnji list piše kako je u cijelu priču umijesan i proizvođač aviona, američka tvrtka Lockheed Martin, koji traži da se u avione koje Izrael prodaje Hrvatskoj ugrađuje njihova oprema.
Izraelci su u zrakoplov ugradili svoj softver za raketni sustav koji bi Hrvatska željela imati, ali Amerikanci inzistiraju da se ugradi njihov. Bude li američka strana i dalje inzistirala na ugradnji svoje opreme u avione i nedavanju dozvole za prodaju ako se to ne učini, cijeli posao kupnje aviona propada. Jer ugradnja američke opreme u avione zasigurno bi povećala ukupnu cijenu ugovora i pitanje je bi li Hrvatska to više mogla platiti. U tom slučaju to bi bila sasvim druga ponuda od one s kojom je Izrael pobijedio na natječaju.
Američka administracija se poziva na ugovor u kojemu oni moraju državi kojoj su prodali svoje avione odobriti da ih proda trećoj zemlji, u ovome slučaju Izraelu. Osim ovoga, Amerikanci tvrde da Izrael nema pravo prodavati avione, posebno ako u natječaju sudjeluje i SAD. Sjedinjene Države na natječaj u Hrvatskoj ponudile su novi F-16 Block 70.
Jutarnji list navodi kako je javna tajna da su upravo Amerikanci trazili od Grčke da se javi na hrvatski natječaj sa svojim polovnim avionima F-16 te su stajali iza te ponude.
Nakon svega, iz Zagreba je poslana poruka u Izrael da se problem riješi, a izraelska je strana odgovorila da čine sve da ga doista i riješe. Hrvatska jos ništa nije službeno dobila od Izraela, a vijest su prvo objavili izraelski mediji.
Prema jos uvijek neslužbenim informacijama, jer ugovor o kupnji nije potpisan, Hrvatska bi 12 aviona zajedno s obukom pilota i mehaničara te simulatorom i ugradnjom zemaljske opreme platila oko 3,1 milijardu kuna, što bi otplatila u 10 godina. Prema planu, prva dva aviona u Hrvatsku bi trebala stići 2020. godine.