Rat u Ukrajini
Analitičar o ukrajinskom protunapadu: Evo kako su to Hrvati izveli s Olujom
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Ukrajina planira okupiti "milijunsku vojsku" kako bi pokušala ponovno preuzeti teritorij koji je okupirala Rusija, rekao je tijekom vikenda ministar obrane Oleksij Reznikov.
Koliko god te tvrdnje zvučale impresivno, teško je povjerovati da je Ukrajina još uvijek sposobna za učinkovitu protuofenzivu, čak i ako su toliko hvaljeni američki Himars i britanska raketna artiljerija M270 počeli pristizati i dobro se koriste. Za preokret u ratu, ako se uopće dogodi, najvjerojatnije će biti potrebno vrijeme i strpljenje, piše Guardian.
"Ideja o protuofenzivi iznimno je popularna ideja u Ukrajini", rekla je Orisia Lutsevič, istraživačica u think-tanku Chatham House, a Kijev treba uvjeriti Zapad da uz stalnu pomoć njegova vojska ima realne izglede odbiti ruske napade.
Uspješna protuofenziva zahtijevat će nekoliko stvari: stratešku upotrebu kombinacije oružja, sposobnost koncentriranja snaga na odabrano bojno polje u omjeru najmanje tri prema jedan ili idealno više i napredno zapadno oružje.
Ukrajina je snažno lobirala za standardno streljivo NATO-a dok postupno ostaje bez svojih sovjetskih zaliha. Nova oružja, međutim, stvaraju nove probleme, primijetili su stručnjaci Jack Watling i Nick Reynolds u opsežnoj analizi za RUSI.
U isto vrijeme SAD, vodeći dobavljač oružja, ostaje oprezan u pogledu količine kritične opreme koju će osigurati. U nedjelju je ruski nacionalist Igor Girkin na svom Telegram kanalu upozorio da se ruski sustavi protuzračne obrane pokazuju "neučinkovitima protiv napada projektila HIMARS-a".
"Ako ruska ofenziva u Donbasu kulminira, bit će sve veći pritisak na Ukrajince da pokrenu veliki protunapad. Ali što se dulje moraju pripremati, graditi obuku i zalihe, to su veće šanse da uspiju", rekao je Ben Barry, stručnjak za kopneno ratovanje pri Međunarodnom institutu za strateške studije.
Neuspjeh bi, naprotiv, mogao biti politička katastrofa za Kijev. Barry za usporedbu ističe operaciju Oluja.
"Napad iz kolovoza 1995. bio je planiran godinama, s Hrvatima koji su prošli obuku američke vojne konzultacije, i okončao je više od tri godine zastoja. Možda postoji razlog zašto takvi ratovi traju godinama, a ne mjesecima", zaključio je Barry, prenosi Index.hr.