OPCW

Assadov pad omogućuje Siriji da se liši kemijskog oružja

Organizacija za zabranu kemijskog oružja (OPCW) priopćila je da prati situaciju u Siriji s "posebnom pažnjom" na mjesta povezana s kemijskim oružjem. OPCW proveo je više od desetljeća pokušavajući razjasniti koje vrste kemijskog oružja Sirija ima.
Vijesti / Svijet | 09. 12. 2024. u 19:01 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Pad sirijskog predsjednika Bashara Assada, za koga je utvrđeno da je upotrijebio kemijsko oružje protiv vlastitog naroda u više navrata tijekom građanskog rata, stvara priliku da se zemlja oslobodi zabranjene municije, priopćili su diplomatski izvori u ponedjeljak.

Organizacija za zabranu kemijskog oružja (OPCW) priopćila je da prati situaciju u Siriji s "posebnom pažnjom" na mjesta povezana s kemijskim oružjem i podsjetila je Siriju, putem svog predstavništva, na njenu stalnu obvezu deklariranja i uništavanja svih zabranjenih kemijskih oružja.

Koje vrste kemijskog oružja posjeduje Sirija?

Tim pri OPCW proveo je više od desetljeća pokušavajući razjasniti koje vrste kemijskog oružja Sirija još posjeduje, ali je postigao mali napredak zbog opstrukcije od strane Assadove vlade, priopćila je organizacija.

''Do danas se ta aktivnost nastavlja, a sirijska objava o svom programu kemijskog oružja još se ne može smatrati točnom i potpunom'' - navodi OPCW u priopćenju.

Diplomatski izvor kazao je da se Assadova vlada "godinama igrala mačke i miša s nama" i ''da smo uvjereni da još ima program koji je u tijeku" koji je koštao milijune i milijune dolara bez ikakvog napretka. Dakle, sada je stvarno sjajna prilika da se zauvijek riješimo (kemijskog oružja). Ovo je trenutak, kazao je izvor koji je želio ostati anoniman.

Sigurnosne garancije

Inspektori OPCW morat će osigurati sigurnosne garancije prije bilo kakvog raspoređivanja. To bi zahtijevalo kontaktiranje novih moćnika u Siriji, vjerojatno militantnih snaga u savezu koji je svrgnuo Assada, kao što je Hayat Tahrir Al-Sham, bivša podružnica Al-Qaide koju su neke vlade označile kao terorističku grupu.

Prošle misije nisu bile bez rizika. Članovi misije Ujedinjenih nacija i OPCW u Siriji bili su pogođeni eksplozivom i paljbom iz AK-47 dok su pokušavali doći do mjesta hemijskog napada u sjevernom gradu Kafr Zita u svibnju 2014.

Assadova vlada i njeni ruski saveznici uvijek su negirali korištenje kemijskog oružja protiv suparnika u građanskom ratu, koji je izbio u ožujku 2011.

Tri različite istrage - zajednički mehanizam UN-a i OPCW, tim OPCW- za istragu i identifikaciju i istraga UN-a o ratnim zločinima - zaključile su da su snage sirijske vlade koristile nervni agens sarin i bačvaste bombe s hlorom u napadima tokom građanskog rata u kome su ubijene ili ranjene tisuće ljudi.

Francuski sud izdao je nalog za uhićenje Assada koji je potvrđen nakon žalbe zbog upotrebe zabranjenog kemijskog oružja protiv civila, prenosi Reuters.

Kopirati
Drag cursor here to close