Uvjerenje
Bozbach kritizirao svoju stranku zbog milijardi eura pomoći Grčkoj i podnio ostavku
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Predsjednik Odbora za unutarnju politiku Bundestaga Wolfgang Bosbach iz Kršćansko-demokratske unije (CDU) kancelarke Angele Merkel podnio je danas ostavku na tu dužnost, zbog neslaganja sa politikom vlade u Berlinu prema Grčkoj, javljaju mediji.
"To nisam učinio iz tvrdoglavosti, već iz uvjerenja", obrazložio je on svoju ostavku danas, naglasivši da ne želi da ide istim putem kao vlada i da će zadržati svoj poslanički mandat u Bundestagu.
Mediji ocjenjuju da je Bosbach izabrao srednji put i da je "malo dao ostavku".
Bozbah je kritizirao svoju stranku zbog milijardi eura pomoći Grčkoj i smatra da je rizik garancije za porezne obveznike previsok, pošto Grčka, prema njegovom uvjerenju, kredite ne može vratiti ni na vrijeme, a ni potpuno.
"Kao poslanik čovjek ne može odlučivati o sadržaju, već samo može sa 'da' ili 'ne' glasati... Ja ne mogu i neću glasati protiv svojih uvjerenja ...", rekao je Bozbah koji je od 1994. godine poslanik u Bundestagu i koji je jedno vrijeme obavljao i dužnost ministra unutarnjih poslova.
"Ja ću za Angelu Merkel da bijem svaku bitku ... ali ne mogu i neću, također ni ubuduće, da glasam protiv svojih uvjerenja", rekao je Bozbah.
Njemački Bundestag je prošlog tjedna na izvanrednoj sjednici dao "zeleno svjetlo" za novi paket pomoći Grčkoj, u iznosu od 86 milijardi eura, a među protivnicima dalje pomoći Ateni bilo je i oko pedesetak poslanika iz redova demokršćana.
Sumnja među poslanicima je, izgleda, velika, a broj onih koji su rekli "ne", očito je porastao, pošto je, u veljači kada se usvajao produžetak drugog paketa pomoći, 29 demokršćana bilo protiv.
Za novi paket pomoći glasalo je 439 poslanika, protiv je bilo 119, a suzdržanih je bilo 40.
Među onima koji su bili protiv, su i poslanici iz redova, također, vladajućih socijaldemokrata, ali i opozicijske ljevice, koji su glasali protiv, uz argument da su Grčkoj postavljeni preteški uvjeti.
Glasanju u Bundestagu prethodilo je i uvodno izlaganje kancelarke Angele Merkel, koja je u svom govoru ukazala na potrebu solidarnosti, kompromisa i dalje pomoći Grckoj, kako bi ona ponovo "stala na noge" i upozorila da bi alternativa tome bio haos - u Grčkoj i u Europi.