Obama

Bush je krivac za Islamsku državu

Vijesti / Svijet | 17. 03. 2015. u 09:57 R.I.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Američki predsjednik Barak Obama rekao je da tragovi porijekla Islamske države vode k administraciji bivšeg šefa Bijele kuće Georgea Busha i invazije na Irak 2003. godine, ističući da je uspon džihadista "nenamjerna posljedica" rata.

Obama je u intervjuu za američki Vice News kazao kako uspon Islamske države može izravno biti povezan s američkom invazijom na Irak tijekom Busheve administracije.

''Islamska država je izravan izrastak al-Qaide u Iraku koji je porastao iz naše invazije. To je primjer nenamjerne posljedice. To je razlog zbog kojeg treba prvo nišaniti, pa pucati", rekao je Obama.

Američki predsjednik je izrazio uvjerenje da će koalicija, u kojoj ima 60 zemalja, "polako izgurati Islamsku državu iz Iraka", ali da izazov zaustavljanja ekstremizma neće biti okončan, ukoliko se ne pronađe političko rješenje za interne sporove, koji utječe na veliki broj zemalja na Bliskom istoku.

"Brine me što, čak i slučaju poraz Islamske države, problem predstavljaju nezadovoljni suniti širom svijeta, ali posebno u oblastima, uključujući Libiju i Jemen, gdje mladi ljudi odrastaju bez obrazovanja, nemaju nikakve šanse za budućnost i jedina šansa da budu poštovani je da budu borci. I to je problem, koji ćemo imati", istaknuo je Obama.

 

Njegovi komentari o Islamskoj državi su prvi u kojima je u isti okvir stavio postojanje ekstremističke grupacije i posljedice odluka američke vanjske politike, prenosi Srna.

Obamini neistomišljenici često su iznosili tvrdnje kako je njegovo naređenje o povlačenju američkih snaga iz Iraka 2011. godine ostavilo prostor za uspon ekstremista poput Islamske države.

Istovremeno, iračka Vlada u kojoj dominiraju šiiti nije uspjela u sustav vlasti uvesti sunitsku manjinu, što je dodatno utjecalo na jačanje Islamske države.

IS stigao u Afganistan 

Najnoviji izvještaji ukazuju na to da je ekstremna džihadistička organizacija Islamska država (IS) stigla u Afganistan, izjavio je glavni izaslanik UN-a u Afganistanu Nicholas Haysom, što je potvrdila i Rusija koja je apelirala na Vijeće sigurnosti UN-a da zaustavi njeno širenje.

Haysom je u VS UN rekao da je procjena političke misije UN-a u Afganistanu da se Islamska država još nije učvrstila u toj zemlji, ali da vlada zabrinutost zbog njeng potencijala da ponudi alternativu oko koje se mogu okupiti razne pobunjeničke grupe koje su sada razjedinjene.

Zamjenik ruskog veleposlanika u UN-u Vladimir Safronkov izjavio je da je Moskva zabrinuta zbog povećane opasnosti od terorizma u Afganistanu i geografske ekspanzije aktivnosti Islamske države kojima se "širi radikalni islam", prenosi AP.

Apelirajući na VS UN da zaustavi širenje te ekstremističke organizacije, Safronkov je kazao da je Rusija zabrinuta zbog "sve češćih izvještaja o pogoršanju situacije u sjevernom Afganistanu", u oblastima koje se graniče s bivšim sovjetskim republikama koje su i dalje "prijatelji i saveznici Rusije". On je rekao da ekstremisti na sjeveru Afganistana, koji je nekada bio mirna oblast, aktivno vrše propagandu i regrutaciju i osnivaju bazu.

''Države u toj regiji s razlogom su zabrinute za ovakav razvoj događaja. Formiranje još jednog sigurnog raja za borce i ekstremiste apsolutno je neprihvatljivo'', istaknuo je Safronkov.

Veleposlanik Afganistana u UN-u Zahid Tanin složio se da ima izvještaja o tome da Islamska država prodire u nove oblasti kao što je Afganistan, ali je rekao da su talibani glavni neprijatelj koji se i dalje bori protiv njegove države.On je dodao da vjerovatno postoje i "neke fragmentirane grupe ekstremnijih orijentacija", prenosi Tanjug.

Haysom, Safronkov i Tanin govorili su na otvorenom sastanku na kome je VS UN jednoglasno izglasao produženje mandata misije UN-a u Afganistanu do 17. ožujka  2016. godine.

Kopirati
Drag cursor here to close