Bez protjerivanja diplomata

Cerar: Reakcija slovenske vlade u slučaju Skripal autonomna i promišljena

Slovenija se tako nije pridružila potezu više od 20 zemalja koje su u znak solidarnosti i privrženosti zajedničkim vrijednostima prognale više od 150 ruskih diplomata.
Vijesti / Svijet | 05. 04. 2018. u 15:16 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Slovenski premijer Miro Cerar izjavio je u četvrtak u parlamentu da je njegova vlada "autonomno i promišljeno" reagirala na slučaj Skripal, napad na bivšeg ruskog špijuna na britanskom tlu, povukavši na neodređeno vrijeme svog veleposlanika u Moskvi Primoža Šeliga.

Slovenija se tako nije pridružila potezu više od 20 zemalja koje su u znak solidarnosti i privrženosti zajedničkim vrijednostima prognale više od 150 ruskih diplomata, navodi Hina.

Cerar je na izvanrednoj sjednici odbora za vanjsku politiku odbio tezu oporbene Ljevice (L) da je to učinila pod pritiskom Washingtona i Londona i bez dokaza o upletenosti Ruske Federacije u napad nervnim otrovom u Salisberyju.

Odbio je također i kritike desne oporbe da je vlada djelovala mlako i sa zakašnjenjem, pokušavajući "sjediti na dva stolca", a u suprotnosti s većinom članica EU-a koje su se odlučile za izgon ruskih diplomata kako bi izrazili solidarnost svojih država prema Velikoj Britaniji i privrženost zajedničkim vrijednostima.

Cerar je kazao da je Slovenija podržala zajedničko stajalište Europske unije da iza napada najvjerojatnije stoji Rusija i da za napad nema drugog uvjerljivog objašnjenja te je istaknuo da je odluku o povlačenju veleposlanika vlada donijela "autonomno i promišljeno".

"Svakoj je članici EU-a bilo prepušteno da se odluči hoće li donijeti dodatne mjere. Mi smo se složili s izjavom Europskog vijeća kao političkim aktom izražavanja solidarnosti, a naša je mjera pozivanja veleposlanika na konzultacije bila primjerena nastaloj situaciji", kazao je slovenski premijer čija je vlada pred skore izbore nedavno podnijela ostavku i nastavlja obavljati tekuće poslove.

Odgovarajući na kritike zastupnika Ljevice (L) da Slovenija slijepo slijedi agresivnu politiku Washingtona i Londona te NATO saveza, Cerar je kazao da su, unatoč dobrim odnosima s Rusijom, "primarne obveze" Slovenije u Europskoj uniji i NATO savezu "što se ponekad zaboravlja".

Ministar vanjskih poslova Karl Erjavec kazao je u svom nastupu pred parlamentarnim odborom da je slovenski veleposlanik u Moskvi pozvan na konzultacije u Sloveniju "na neodređeno" vrijeme, te da ne može odgovoriti kad će se vratiti u Rusiju i kako će se razvijati odnosi Zapada i Ruske Federacije.

Prema izjavama Cerara i Erjavca, koji o razvoju događaja u sadašnjem zaoštravanju ne žele špekulirati, Slovenija će svoje stajalište autonomno donositi "od slučaja do slučaja", vodeći računa i o svojim interesima i geopolitičkim pozicijama u svijetu.

Čelnik konzervativne oporbe i bivši premijer Janez Janša ocijenio je da je Cerarova vlada na situaciju sa slučajem Skripal djelovala sa zakašnjenjem i šaljući pogrešne signale vodećim članicama EU-a koje su, u znak solidarnosti s Velikom Britanijom, protiv Rusije uvele oštrije diplomatske mjere odlučivši se za izgon dijela njenog diplomatskog osoblja iz svojih država.

Braneći odluku predsjednika države Boruta Pahora, koji je u spomenutom slučaju Cerarovu vladu upozorio "da nije neutralna poput Austrije" te ju tako potaknuo da se ipak odluči za diplomatski potez povlačenja svog veleposlanika iz Moskve, Pahorov savjetnik za vanjsku politiku dr. Borut Petrič izjavio je da bi izostanak bilo kakve reakcije vlade bio njena "kardinalna pogreška".

Kopirati
Drag cursor here to close