Senegal
Deset dana uoči izbora izašao iz zatvora i postao najmlađi predsjednik države
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Pobjednik nedjeljnih predsjedničkih izbora u Senegalu 44-godišnji opozicionar Bassirou Diomaye Faye postao je najmlađi predsjednik svoje države, ali i najmlađi šef države u Africi, javlja Anadolija.
Faye je slovio za 'desnu ruku' senegalskog opozicijskog lidera Ousmanea Sonka i u izbornu utrku za šefa države je i ušao umjesto diskvalificiranog Sonka.
Prema preliminarnim rezultatima, Faye je osvojio 57 posto glasova, pobijedivši uvjerljivo bivšeg premijera i kandidata vladajuće koalicije Amadou Baa, koji je dobio 31 posto glasova.
Faye i njegovi simpatizeri su i govorili da su uvjereni u pobjedu u prvom krugu, ali u široj javnosti se ipak očekivao drugi krug izbora.
Njegovo ime je do samih izbora bilo nepoznanica na političkoj sceni i često je kritiziran zbog neiskustva, ali za kratko vrijeme se nametnuo i izgradio imidž mladog državnika.
Za razliku od četiri prethodno izabrana predsjednika Senegala, Faye nikada nije bio na važnim političkim pozicijama, što je učvrstio njegov imidž antirežimskog predsjedničkog kandidata.
Sonkov plan B
Kandidatura Fayea slovi za Sonkov plan 'B', a njihovo prijateljstvo datira još iz vremena kada su bili porezni inspektori.
Faye i Sonko su veoma blisko surađivali i pri osnivanju svoje stranke PASTEF 2014. godine, a koju su senegalske vlasti prošle godine zatvorile.
O njihovoj privatnoj bliskosti govori i to da je Faye sinu dao ime Ousmane.
Faye je uhićen u travnju 2023. godine pod optužbom da je širio lažne vijesti i zadržan je u pritvoru 11 mjeseci. Njegov mentor Sonko je pritvoren u srpnju prošle godine.
Plodonosna kampanja dvojice ljudi
Zbog osude u slučaju klevete Sonko nije mogao da se kandidira na predsjedničkim izborima, pa su kandidature predali Faye i Habib Ay, još jedno ime blisko opozicijskom lideru Sonku.
Sonko i njegove pristalice u konačnici su se ujediniti oko podrške Fayeu. Osnovana je Diomaye koalicija i predizbodna kampanja vođena je promocijom Fayea i Sonka. Cilj kampanje je bio uvjeriti birače da glas Feyeu jeste jednako kao i glas Sonku.
Deset dana uoči izbora izašao iz zatvora i postao šef države
Predsjednik Senegala Macky Sall je 3. veljače priopćio da odgađa predsjedničke izbore koji su prvobitno planirani za 25. veljače.
Ova odluka izazvala je burne reakcije i masovne prosvjede i u konačnici je bila ključna prekretnica u Fayeovoj izbornoj utrci.
Predsjednik Sall je u nakani da smanji tenzije u zemlji izdao opću političku amnestiju, kojom su Sonko, Faye i drugi opozicijski političari izašli na slobodu 14. ožujka, točno deset dana uoči izbora.
Pristalice opozicije su na ulicama i mitinzima dočekale njihov izlazak iz zatvora, a u zadnji čas Fayeu je podršku dao i bivši senegalski predsjednik i lider opozicijske Senegalske demokratske stranke Abdoulaye Wade.
Fayeov uspjeh kao poticaj mladima u Africi
Faye je ušao u historiju Senegala kao prvi kandidat koji je izabran za predsjednika u prvom krugu izbora.
Student medicine Mohamed Diop (23) rekao je za Anadolu da je Fayeov izbor motivirao mlade u Senegalu, ali i šire.
''Priča se da demokracija ne funkcionira u Africi, ali mi smo pokazali da to nije slučaj u Senegalu. Usprkos svim preprekama, izabrali smo opozicijskog kandidata. Naša nada je sve jača'', rekao je on.
I 30-godišnji Diara Sarr također je izrazio uvjerenje da će Fayeov uspjeh imati značajan utjecaj u cijeloj Africi.
''Afrički kontinent je mlad, ali oni koji nama vladaju su stari, daleko od stvarnosti i odvojeni od društva. Mladi ljudi su udaljeni od politike s uvjerenjem da im sustav ionako neće dozvoliti napredovanje. Mislim da će Faye uništiti ovaj stereotip i ohrabriti sve mlade na kontinentu'', rekao je Sarr.