Ivica Dačić
Dijalog s Prištinom: Razgraničenje je službena pozicija Srbije
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Ministar vanjskih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je danas u Beogradu da je razgraničenje službena pozicija Srbije u dijalogu s Prištinom, ali da ne može da govori o tome jer se o razgraničenju nije razgovaralo.
Dačić je novinarima rekao kako bi linija razgraničenja bila tamo gdje je prihvatljivo za obje strane.
Govoreći o pismu predsjednika SAD Donalda Trumpa u kom je ovaj pozvao na međusobno priznanje Srbije i Kosova, Dačić je rekao da treba razumjeti cio kontekst te poruke a ne samo taj dio.
''Riječ je o velikoj promjeni jer je američka vlada otvorila mogućnost za neki kompromis. Ranije je bilo samo priznanje. Ovdje se kaže međusobno priznanje ali tek nakon dogovora. Sada je Priština na tapetu jer su prepreka za dogovor'', rekao je šef srpske diplomacije.
Pročitajte još
Prema njegovim riječima, potezi Prištine imaju veze s odnosima u Europi i svijetu, kao i da postoje zemlje koje podržavaju dijalog, kao Francuska i Austrija, i one koje žele da se cijela stvar što prije završi, gdje je izdvojio Veliku Britaniju i Njemačku. Dačić je dodao i da je Velika Britanija spriječila usvajanje oštrog zaključka o ukidanju kosovskih taksi na robu iz Srbije na sastanku Kvinte.
"Ne vrše svi isti pritisak na Prištinu. (...) Trumpovo pismo potiče trajno rješenje, to je najvažniji dio'', naveo je Dačić.
Dodao je kako očekuje da će se situacija između Prištine i Washingtona dodatno zaoštravati, jer su trenutno "SAD najzaineresiranije za nastavak dijaloga".
Podsjetimo, Donald Trump, predsjednik SAD-a je poslao čestitku Aleksandru Vučiću, predsjedniku Srbije, povodom 15. veljače dana državnosti Srbije, te poručio kako je pred Prištinom i Beogradom "da postignu dogovor koji obje strane mogu podržati".
Srbija je kasnije objavila neće prihvatiti prijedlog američkog predsjednika Donalda Trumpa da prizna državu Kosovo. U međuvremenu je Priština napravila pregovaračku platformu, koju Beograd odbacuje.
Pregovaračkom platformom se isključuju pregovori o promjeni granica, a kosovski pregovarači obvezuju da od Srbije zahtijevaju priznavanje Kosova.
Zahtijeva se i ukidanje Rezolucije 1244 Vijeća sigurnosti UN koja Srbiji na Kosovu priznaje teritorijalni integritet, te osnivanje posebnog suda za ratne zločine koji bi isključivo sudio za zločine koji se tijekom sukoba na Kosovu pripisuju srbijanskoj strani.
Usuglašeni dokument prištinskog pregovaračkog tima, upućen kosovskom parlamentu na usvajanje, ima ukupno 11 načela, a Beograd ga je u subotu službeno odbacio ocijenivši da je to "platforma protiv dijaloga".