Prozvani i mediji

FOTO/VIDEO "Zastani Srbijo": Studenti traže pravdu i odgovornost!

Traže i podnošenje krivičnih prijava protiv svih napadača na studente, profesore i građane na ranijim komemorativnim skupovima i protestima.
Vijesti / Svijet | 27. 12. 2024. u 14:53 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Studentski i građanski prosvjedi "Zastani Srbijo" održani su širom Srbije i na nekoliko lokacija u Beogradu. Nekoliko hiljada okupljenih je odalo počast stradalima u nesreći na Željezničkoj stanici u Novom Sadu.

Studenti u Beogradu okupili su se kako bi podržali srednjoškolce, nakon što je Vlada Srbije donijela odluku da skrati polugodište i započne zimski raspust sedmicu ranije, javlja Anadolija.

Solidarnost

"Srednjoškolci su dali ogromnu podršku našoj borbi za ostvarenje zahtjeva i pokazali solidarnost. Sada je vrijeme da stanemo uz njih", objavili su studenti Elektrotehničkog fakulteta u blokadi.

U svim osnovnim i srednjim školama u Srbiji zimski raspust počeo je 24. prosinca iako je trebao početi tjedan kasnije. Na desetine srednjih škola u Srbiji nalazi se u blokadi. Učenici završnih razreda nisu imali nastavu i podržavali su zahtjeve studenata koji blokiraju fakultete.

Studenti su potom ispred Ministarstva prosvjete održali performans ostavljanja udžbenika kako bi podržali srednjoškolce.

Foto: Anadolija / Studentski prosvjedi diljem Srbije

Zahtjevi studenata su objavljivanje cjelokupne dokumentacije o rekonstrukciji Željezničke stanice u Novom Sadu, odbacivanje optužbi protiv studenata, aktivista i građana uhapšenih i privedenih na prosvjedima povodom pogibije 15 osoba u najvećem vojvođanskom gradu.

Traže i podnošenje krivičnih prijava protiv svih napadača na studente, profesore i građane na ranijim komemorativnim skupovima i prosvjedima.
Osim u Beogradu protest je održan i u drugim gradovima, uključujući Niš, Novi Sad i Užice.

Prosvjed u Novom Sadu

Prosvjedna okupljanja građana protekla su u blokadi više gradskih raskrsnica, dok su maturanti srednjih škola svoj skup s petnaestominutnim šutanjem imali na Trgu slobode.

Više stotina studenata, koji se nalaze u prosvjednoj blokadi fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, prošetalo su se do zgrade Radio-televizije Vojvodine gdje su se pridružili dijelu zaposlenih u Javnoj medijskoj ustanovi Vojvodine koji, nezadovoljni radom svoje matične kuće na informiranju građana, traže ostavku glavnog urednika prvog programa RTV Vojvodine Nenada Ćaćića.

Mediji učestvuju u zataškivanju

Ovu inicijativu pokrenuli su sindikati Nezavisnost, Strukovni i Samostalni sindikat Radio-televizije Vojvodine (RTV), jer glavni i odgovorni urednik prvog programa "propagandističkom i prorežimskom uređivačkom politikom direktno krši javni interes, kao i Zakon o javnim medijskim servisima. Peticija će biti upućena Upravnom odboru JMU RTV, u čijoj je to nadležnosti".

Foto: Anadolija / Studentski prosvjedi diljem Srbije

"Uređivačku politiku Prvog programa televizije karakteriše zataškavanje činjenica u vezi s tragedijom na Željezničkoj stanici u Novom Sadu, u kojoj je 15 osoba poginulo, a dvoje je teško povrijeđeno, kao i ignoriranje zahtjeva studenata i građana koji pozivaju na odgovornost za urušavanje nadstrešnice", navodi se u zajedničkoj objavi tri sindikata RTV-a.

Pravda u interesu javnosti

Navodi se da su građani Vojvodine, koji kroz taksu financiraju javni servis JMU RTV, zbog takve uređivačke politike ostali su uskraćeni za objektivne i sveobuhvatne informacije, analize događaja, stručna mišljenja i odgovore nadležnih institucija.

"Takav odnos posebno je sramotan i neetički prema žrtvama tragedije i u interesu je javnosti da se zadovolji pravda", zaključuju sindikati RTV Vojvodine.
Na skupu ispred RTV-a poručeno je rukovodstvu vojvođanskog javnog servisa da više neće dopustiti da se protesti građana i studenata ignoriraju i pozvali sve zaposlene u toj medijskoj kući da im se pridruže u njihovim zahtjevima.


Uoči protesta u zgradu RTV Vojvodine na Mišeluku ušle su jake policijske snage s opremom za razbijanje prosvjeda, ali je protest prošao mirno i policija nije intervenirala.

Foto: Anadolija / Studentski prosvjedi diljem Srbije
Kopirati
Drag cursor here to close