Prosvjedna nota
Hrvatska prosvjeduje zbog otkrivanja ploče Milanu Tepiću u Banja Luci
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Hrvatski veleposlanik u BiH uručio je prosvjednu notu ministarstvu vanjskih poslova BiH zbog toga što je u Banja Luci otkrivena ploča majoru JNA Milanu Tepiću koji se 1991. raznio u skladištu oružja u Bjelovaru.
Major Jugoslavenske narodne armije Milan Tepić 29. rujna 1991. godine izazvao je eksploziju 170 tona streljiva i eksploziva u vojnom skladištu na Barutani u Bjelovaru, pri čemu je poginulo 11 hrvatskih branitelja bez čije intervencije bi tragedija bila i veća, piše Hina.
Gradonačelnik Banja Luke Draško Stanivuković u nedjelju je povodom neustavnog Dana Republike Srpske otkrio ploču Tepiću, "posljednjem jugoslavenskom narodnom heroju".
„Ako se svi budemo držali riječi, kao što je to učinio major Milan Tepić, Republika Srpska ima sigurnu budućnost“, rekao je tom prigodom 28-godišnji gradonačelnik, naglasivši da je taj čin „za najveće moguće poštovanje“.
Ministarstvo vanjskih i europskih poslova u ponedjeljak je priopćenjem ukazalo na neprihvatljivost ovakve odluke vlasti Banja Luke jer "veliča teroristički čin osobe koja je tijekom velikosrpske agresije na Republiku Hrvatsku, u samoubilačkoj akciji svjesno uzrokovala smrt velikog broja hrvatskih branitelja i civila te ogromna materijalna razaranja Grada Bjelovara“.
MVEP ističe da se gradske vlasti Banja Luke time „poistovjećuju sa zločinačkom velikosrpskom politikom“ i ugrožavaju „proces izgradnje povjerenja i razvoja dobrosusjedskih odnosa“.
Po Milanu Tepiću nazvane su ulice u brojnim gradovima u Srbiji, a u rujnu 2017. otkriven mu je spomenik u Beogradu, na 26. godišnjicu njegovog čina. Vijence mu je položio tadašnji ministar obrane, danas ministar unutarnjih poslova Srbije Aleksandar Vulin, uz predstavnike srpske vojske.
Tadašnji srbijanski ministar vanjskih poslova i aktualni predsjednik parlamenta Ivica Dačić, rekao je pak da je Tepić kao „oficir JNA koji je položio zakletvu državi i odgovarao za živote mladića u svojoj jedinici bio oličenje časti i morala“, navela je Hina.
Plenković osudio postavljanje spomen ploče Milanu Tepiću u Banjoj Luci
Premijer Andrej Plenković "zgrožen" je odlukom vlasti Banje Luke da podignu spomen ploču majoru JNA Milanu Tepiću koji se 1991. raznio u skladištu oružja u Bjelovaru, ubivši pritom 11 hrvatskih branitelja.
"Mi smo svi zgroženi s obzirom na Barutanu i broj poginulih tada. Prema tome, za nas je bilo kakva spomen ploča neprihvatljiva i deplasirana te osuđujemo to", rekao je premijer u Splitu.
Major Jugoslavenske narodne armije Milan Tepić 29. rujna 1991. godine izazvao je eksploziju 170 tona streljiva i eksploziva u vojnom skladištu na Barutani u Bjelovaru, pri čemu je poginulo 11 hrvatskih branitelja bez čije intervencije bi tragedija bila i veća.
Gradonačelnik Banje Luke podigao mu je spomen ploču povodom takozvanog Dana Republike Srpske.
Vlasti RS u nedjelju su u Banjoj Luci paradom obilježili 9. siječnja u znak sjećanja na taj datum iz 1992. kad je dio zastupnika u skupštini tadašnje SR BiH protuzakonito proglasio "srpsku republiku BiH", što je predstavljalo uvod u tri i pol godine dugi rat.
Ustavni sud BiH taj je praznik proglasio neustavnim, a srpski član predsjedništva BiH Milorad Dodik u nedjelju je s proslave poručio kako je RS država, iako to drugi osporavaju.
Plenković je tim povodom i zbog secionističkih težnji RS-a ponovio snažnu podršku Hrvatske teritorijalnoj cjelovitosti susjedne države, "zemlje koju poštujemo i cijenimo, kojoj pomažemo na europskom putu i za koju želimo da bude funkcionalna".
"Mi smo protiv svih poruka koje imaju secesionističke i separatističke konotacije", naglasio je premijer.
U Banjoj Luci je u nedjelju bio i predsjednik Srpskog narodnog vijeća (SNV) Milorad Pupovac.
"Što se tiče prisutnosti Pupovca, on je tamo samo bio na akademiji, išao je u svojstvu predsjednika SNV-a", rekao je Plenković u ponedjeljak, dodavši kako je tamo postojala "dosta značajna potpora u obnovi Banovine od potresa".
"Niti je tamo nešto govorio, niti je imao neku posebnu ulogu", zaključio je premijer o Pupovcu.
Ministarstvo branitelja: Banjolučke vlasti zastupaju velikosrpsku ideologiju i politiku
Iz Ministarstva hrvatskih branitelja najoštrije su osudili odavanje počasti ratnom zločincu Milanu Tepiću kojemu su banjalučke vlasti u nedjelju otkrile spomen-ploču i time, ističu, potvrdile da zastupaju velikosrpsku ideologiju i politiku.
Iz Ministarstva su u ponedjeljak priopćili da tim činom vlasti u Banja Luci veličaju sumanuti čin u kojemu su poginula jedanaestorica hrvatskih branitelja i deset ročnih vojnika te izravno ugroženo stanovništvo bjelovarskoga kraja.
"To nikako nije i ne može biti herojski čin kakvim ga vlasti u Beogradu i Banja Luci pokušavaju prikazati, to je kukavički čin i ratni zločin", priopćili su.
Istaknuli su da veličanjem ratnog zločinca predstavnici banjalučkih vlasti, među njima i banjalučki gradonačelnik Draško Stanivuković, potvrđuju da zastupaju velikosrpsku ideologiju i politiku.
"Trideset godina od tog zločina slaviti Milana Tepića kao heroja još je jedan pokušaj iskrivljavanja istine o Domovinskom ratu, otvaranje rana obiteljima ubijenih hrvatskih branitelja, ali i dovođenje u zabludu mladih generacija koji svoju budućnost žele graditi na istini i europskim vrijednostima", navode u priopćenju iz Ministarstva branitelja.
Naglašavaju da je Hrvatska pobijedila u Domovinskom ratu i porazila velikosrpsku politiku, te da je to istina s kojom se spomenuti moraju suočiti.