Nema tolerancije

I obećana zemlja će kažnjavati negiranje ratnih zločina i genocida

Odobravanje, negiranje i "grubo trivijaliziranje" ratnih zločina i slučajeva genocida sada će potpadati pod kazneno djelo "huškanja naroda" u novonastalom stavku 5. članka 130.
Vijesti / Svijet | 24. 11. 2022. u 10:26 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Navodni ratni zločini u Buči u Ukrajini, genocid nad Jezidima, kršenja ljudskih prava Ujgura u Kini kao i mnogi drugi zločini u sukobima širom svijeta se uvijek i iznova umanjuju ili čak poriču da su se ikada dogodili te zakonodavci u Njemačkoj više ne žele tolerirati ovakvo stanje i žele da takve izjave budu kažnjive zakonom ako se koriste za raspirivanje mržnje ili remećenje javnog mira.

"Grubo trivijaliziranje" ratnih zločina

Donji dom njemačkog parlamenta, Bundestag, izglasao je amandman krajem listopada, a danas bi trebao biti usvojen u Bundesratu, gornjem domu koji predstavlja državne vlade, javla Deutsche Welle (DW).

Odobravanje, negiranje i "grubo trivijaliziranje" ratnih zločina i slučajeva genocida sada će potpadati pod kazneno djelo "huškanja naroda" u novonastalom stavku 5. članka 130.

''Ovaj amandman će policiji dati jasne smjernice o tome kako i što mogu istraživati'' - rekao je za DW Michael Kubiciel, pravni stručnjak sa Univerziteta u Augsburgu.

On navodi da pored jasnijih smjernica koje će sada vlasti imati radilo se o ispunjavanju zahtjeva Europske komisije.

Njemačka se nije žurila s donošenjem te mjere. Direktiva EU-a za borbu protiv rasizma donesena je 2008. godine, a njemačka vlada je bila prisiljena reagirati sada zbog prijetnje EU postupcima za kršenje prava.

Amandman

Josephine Ballon, glavna odvjetnica organizacije HateAid, koja podržava žrtve online mržnje, smatra da promjena dolazi u pravom trenutku.

''Uzbuđena sam što ću vidjeti kako će se ovaj amandman pokazati. Definitivno vidim praktičan opseg za to. Upravo sada, u kontekstu ukrajinskog rata, vidimo neke stvari koje bi mogle potpasti pod to. Rekla bih da amandman dolazi u trenutku kada može biti vrlo relevantan'' – rekla je Ballon za DW.

Ako bude donesen, izmijenjeni zakon primjenjivat će se na i izvan interneta. Promjena zakona neće utjecati na raspravu o činjenicama o mogućim zločinima prema međunarodnom pravu, kaže Aziz Epik, asistent profesora kaznenog prava na Univerzitetu u Hamburgu.

''Ali ako imate sastanak, na primjer, na kojem se agitira protiv Ukrajinaca, ili se govori o 'fašističkom režimu' u Kijevu i sličnim stvarima ili postoji trivijalizacija onoga što se dogodilo u Buči, onda bismo mogli završiti u situacijama u kojima će se primijeniti novi amnadman'' - dodaje Epik.

Kopirati
Drag cursor here to close