Lažna igra
Erdogan otvorio vrata: U Istanbulu je sklonište svih izbjeglica i terorista u svijetu
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Refik Akova, predsjednik Komisije za vanjske odnose turske opozicijske Republikanske narodne stranke (CHP), čiji je osnivač Mustafa Kemal Ataturk, za 'Zašto' kaže da je ekonomska kriza u Turskoj bila očekivana.
"Ovih šesnaest godina Turska je potrošila ono što se deponiralo za 100 zadnjih godina, od 1923. do danas. Potrošeno je sve i prodano je sve. Pretvoreno je sve u novac i u sredstva za uživanje. Neoliberalizam je dozvolio da toliko banaka uđe u državu, da obezvijede liru, a te banke su svoje račune službeno vodile u dolarima. Nijedna nije vodila račune u lirama. Telefon kupuješ pod hipoteku, auto kupuješ pod hipoteku, stan kupuješ pod hipoteku. I onda dođe vrijeme da vratiš dug, ne možeš, to ti se oduzima. Jedan narod koji apsolutno nije bio zadužen i nije imao duga, odjedanput je postao najzaduženiji narod na kontinentu."
Erdogan ključ rješenja
Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan je, komentira Akova, znao da će kriza doći.
"Kada su se vodile izborne kampanje, tada je bila ova parola: 'Ako ode Erdogan, ako izgubi izbore, dolar će izaći na deset lira'. On je čovjek koji je ovu krizu stvorio, on zna kako ju je stvorio, zna je i riješiti. Mislim da je to bila ta poruka."
Uništavanje Turske
Već duže vrijeme Turska je klizila k ekonomskoj krizi.
"Oni su nam zlatnim lirama, tom pričom, uništili i ekonomiju, uništili su nam poljoprivredu, mi više ne sijemo, nismo mi više ona država koja ima 30 milijuna tona pšenice godišnje, koja može hraniti čitavu Europu i Balkan. Mi sada kupujemo pšenicu izvana. Znači, haj'mo mi Tursku uništiti, da bi ove ostale islamske države pale. One su već pale. Turska ima pet-šest milijuna neregistriranih Sirijaca, Afganistanaca, Kineza, Arapa. Tayyip je otvorio vrata, otvorio je granice, sve što ima izbjeglica i terorista u svijetu, sklonište im je u Istanbulu."
Igra je geopolitička
Međutim, naglašava Akova, kriza je potaknuta većim geostrateškim igrama, jer se Turska nalazi na nakritičnijoj lokaciji u svijetu, transportnoj, političkoj.
"Geografski položaj, nije to samo igra 'Daj mi popa, evo ti hodžu'. Niti je pop toliko interesantan Americi da ga uzme nazad, niti hodža toliko Turskoj. Hodža u Tursku kada bi došao, on bi je više razbio nego što je razbijena. Nije to ta igra, daj mi popa, evo ti hodža. Igra je Tursku obezvrijediti, liru obezvrijediti, centralizirati se u Turskoj."
Opširnije na ovom linku.