Premještaj

Indonezija mijenja glavni grad jer Džakarta tone

Grad Palangkaraya i područje u blizini Balikpapana, bogatog naftom, razmatraju se među vjerojatnim lokacijama novog glavnog grada.
Vijesti / Svijet | 08. 08. 2019. u 14:39 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Indonezijski predsjednik Joko Widodo potvrdio je u četvrtak da će se indonezijski glavni grad iz brzo tonuće i prometom zagušene Džakarte premjestiti na otok Borneo, piše Hina.

"Naš glavni grad premješta se na otok Kalimantan. Bit će smješten u središnjem, istočnom ili južnom Kalimantanu", napisao je Joko na svom Twitter profilu koristeći indonezijski naziv za otok Borneo.

"Temeljito smo proučili sve aspekte i odluka će biti u skladu s nacionalnom vizijom za sljedećih 10, 50 i 100 godina", dodao je.

Grad Palangkaraya i područje u blizini Balikpapana, bogatog naftom, razmatraju se među vjerojatnim lokacijama novog glavnog grada.

Stručnjaci tvrde da, za razliku od drugih dijelova u Indoneziji, većinu Bornea ne potresaju vulkanske erupcije i potresi.

Vlada se želi početi seliti u novi glavni grad do 2024., po završetku drugog Jokinog petogodišnjeg mandata. Ministar za planiranje nacionalnog razvoja Bambang Brodjonegoro rekao je ranije ove godine da će preseljenje koštati 33 milijardi dolara.

''Financiranje izgradnje uključivat će omogućavanje graditeljima stambenih naselja da upravljaju vladinom imovinom u Džakarti u zamjenu za pomaganje u izgradnji novog grada'', rekao je.

Vlada je pobrojala prometnu začepljenost, česte poplave i odrone kao glavne razloge preseljenja.

Video: Jakarta is sinking! - Equator from the Air - BBC

Oko 40 posto Džakarte, koji trenutno broji 10 milijuna stanovnika, nalazi se ispod razine mora i nastavlja tonuti. Za masovno izbijanje podzemnih voda stručnjaci krive stanovnike, uredske zgrade, trgovačke centre i apartmane. Oko 630 milijuna kubika vode se svake godine ispumpava iz tla, navode gradske vlasti. Ekonomski gubitci zbog gradskih prometnih čepova procjenjuju se na 7 milijardi dolara godišnje.

Neki aktivisti za okoliš kritizirali su planirani potez, upozorivši da će izgradnja novog grada u središtu šume naštetiti okolišu.

"Iz vlade tvrde da su proveli studije o utjecaju na okoliš, ali to nije bilo transparentno", rekao je Dismas Hartono, direktor indonezijske neprofitne organizacije za okoliš Walhi.

Kopirati
Drag cursor here to close