Bura ne staje
Jak vjetar poharao Jadran i Crnu Goru
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Bura s olujnim i orkanskim udarima, ponegdje većim i od 150 km/h uzrokovali su teškoće u prometu, ali i potpomognuli širenju požara na otvorenim područjima koji su zabilježeni na području sedam hrvatskih županija; Dubrovačko-neretvanske, Splitsko-dalmatinske, Zadarske, Šibensko-kninske, Primorsko-goranske, Ličko-senjske i Karlovačke, objavila je Hina.
Najjača bura u povijesti
Prema podacima Hrvatske vatrogasne zajednice, u Splitu je oko 4 sata izmjeren najjači udar bure u povijesti mjerenja, čak 176 km/h, a orkanski udari bure su zabilježeni u podvelebitskom kanalu, te na makarskom i dubrovačkom području. Uz jaku buru, osjećaj hladnoće je -10 stupnjeva.
Prema izvješću MUP-a, na području Policijske uprave (PU) dubrovačko-neretvanske, požar na području Čilipa, Suvarevina u općini Konavle proširio na borovu šumu, a opožarena površina je procijenjena na oko 3,5 hektara.
Požari
Na području PU splitsko-dalmatinske zaprimljene su dojave o osam požara na otvorenom prostoru, od čega MUP izdvaja tri požara koja su planula u večernjim satima i jedan jutros: na području Brda u Splitu planuo je požar u kojem je opožareno nisko raslinje i trava, a zahvatio je i oštetio parkirano osobno vozilo. Prilikom gašenja jedan vatrogasac je zadobio lakše tjelesne ozljede.
U Makarskoj je izbio požar u Vukovarskoj ulici kod nadvožnjaka, a gorjelo je nisko raslinje i makija. Zbog širenja požara, uslijed jakog vjetra, policijski službenici evakuirali su stanare obližnjih stambenih zgrada, a nakon 20 minuta kada se stanje smirilo građani su se vratili u svoje domove. Požar je ugašen nakon dva sata.
Kod mjesta Podgora izbio je požar koji je zahvatio oko 12 hektara trave i niskog raslinja koji je je lokaliziran, a vatrogasci dežuraju na požarištu zbog bure.
Evakuacija 70 kuća
U Subotu u jutarnjim satima zaprimljena je dojava o požaru otvorenog prostora na području Gradca. Požar je i dalje aktivan, a površina nije procijenjena.
Na području PU zadarske u petak večer došlo je do požara raslinja jugoistočno od Nina prema Zatonu. Nošen olujnom burom požar se brzo proširio prema Zatonu te je prešao i cestu koja povezuje Nin i Zaton. Policijski službenici sudjelovali su u evakuaciji stanovnika iz 70-ak kuća na rubnom području Zatona.
Požar je tijekom noći stavljen pod nadzor i oko 4 sata ujutro ugašen. Opožarena površina za sada još nije procijenjena, navodi MUP.
Tijekom noći i jutra policija je zaprimila veći broj dojava građana o slomljenim stablima i granama koji se nalaze na cestama, oštećenjima niskonaponskih električnih stupova koje je polomila bura, oštećenih automobila pod odlomljenim krošnjama, prevrnutim i slomljenim kiosicima, kontejnerima i sl., međutim važno je istaknuti kako nije bilo dojava o ozlijeđenim građanima.
Orkanski vjetar i u Crnoj Gori
Vjetar orkanske jačine koji je tijekom petka na subotu zahvatio i Crnu Goru, izazvao je veliku štetu u gospodarstvu i infrastrukturi.
Zbog jakih udara vjetra, prekinuta je kontaktna mreža na pruzi Nikšić – Podgorica. Iz Željeznička infrastruktura Crne Gore (ŽICG) ističu da će pokrenuti vlakove na toj pruzi kada se uklone smetnje koje su izazvale prekid prometa i kada se steknu uvjeti.
Šteta je nastala i na pojedinim plastenicima u središnjem i južnom dijelu Crne Gore, a oštećeni su i krovovi objekata za držanje stoke.
Nevrijeme je prouzrokovalo i štete na javnoj rasvjeti, bilbordima i semaforskoj signalizaciji na čijoj se sanaciji intenzivno radi.
U samom gradu Podgorici, jak vjetar je najviše problema i štete izazvao lomljenjem grana i drveća.
Ekipe nadležnih službi na terenu su od polnoći i intenzivno rade na otklanjanju posljedica nevremena prouzrokovanih jakim vjetrom, prenose podgorički mediji.