Kao da je ratno stanje
Je li snijeg 'glavni krivac' što su bez struje stotine tisuća građana u BiH?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
U trenerci i ogrtaču ležim pod jorganom cijeli dan, kaže za Radio Slobodna Europa (RSE) Hana iz Maglaja, gradića u sjevernom dijelu Bosne i Hercegovine.
Hana se grije na struju, a njezin je dom jedan od oko 200.000 kućanstava koja posljednja dva dana nemaju električnu energiju niti informaciju o tome kada će opskrba biti normalizirana.
"Osjećam se kao da je ratno stanje, jer ne mogu dobiti nikakve informacije od nadležnih," kaže Hana. Dodaje kako ne može dugo razgovarati jer čuva posljednje postotke baterije na svom mobitelu kako bi mogla ostati u kontaktu s djecom koja žive u drugim gradovima.
Iz priopćenja nadležnih elektroenergetskih poduzeća javnost je proteklih dana saznala da je evidentirano oko 70 prekida na dalekovodnoj mreži, kao i više od 60 prekida na niskonaponskoj mreži.
Za prijenos električne energije mrežom dalekovoda, kao i za njezino održavanje i proširenje, nadležan je Elektroprijenos BiH – jedino javno poduzeće na državnoj razini. Iz ovog poduzeća nisu dali konkretne odgovore na pitanja koja je postavio RSE.
Na upite o stanju elektroenergetske mreže, vrsti kvarova, broju kvalificiranih radnika koji mogu otkloniti kvarove te razini ulaganja u održavanje i obnovu mreže odgovoreno je da je "zbog jakog snježnog nevremena došlo do ispada" šest dalekovoda, zbog čega su bez struje ostali građani u 16 općina diljem BiH te nepoznat broj općina u Semberiji, ravničarskom kraju na sjeveroistoku zemlje.
Na pitanje kada će opskrba biti normalizirana, iz Elektroprijenosa poručuju da se nadaju kako će kvarovi biti otklonjeni do kraja dana, ali upozoravaju da se mogu očekivati novi problemi zbog vremenskih neprilika.
Ni jedna od tri elektroprivrede – Elektroprivreda BiH, Elektroprivreda Republike Srpske i Elektroprivreda HZ Herceg-Bosne – nije odgovorila na upite. Radi se o javnim poduzećima u BiH koja proizvode električnu energiju i upravljaju niskonaponskom mrežom za opskrbu potrošača.
Politizacija i zanemarivanje elektroenergetskog sustava
Almir Muhamedbegović, inženjer elektrotehnike, za RSE kaže kako građani BiH imaju brojne probleme u cijelom sustavu – od proizvodnje električne energije do utičnica u kućama.
"Nedovoljno ulaganje u održavanje i razvoj mreže ključni su razlozi nestanka struje," kaže Muhamedbegović, ističući da je to vidljivo iz poslovnog plana Elektroprivrede BiH za razdoblje od 2025. do 2027. godine.
Prema njegovim riječima, problemi započinju s osnovnim održavanjem, poput uklanjanja drveća u blizini mreže kako ne bi padalo na vodove.
"A mi stalno gledamo kako drveće pada na mreže, a oni to fotografiraju i dijele. Time samo pokazuju vlastiti nerad," ističe on.
Elektroprivreda BiH planirala je u 2025. uložiti 18 milijuna KM (9 milijuna eura) u nabavu materijala za održavanje i oko 8 milijuna KM (4 milijuna eura) za usluge održavanja, što Muhamedbegović smatra nedovoljnim za mrežu te veličine.
"Oni rade samo havarijsko održavanje, što nije stvarno održavanje nego gašenje požara," zaključuje on.
Nakupljeni milijuni, a problemi ostaju
Slično stanje vlada i u Elektroprijenosu BiH, koji upravlja dalekovodnom mrežom. Na računu ovog poduzeća leži gotovo pola milijarde KM (oko 250 milijuna eura), no realizacija investicija godinama stagnira zbog političkih neslaganja suvlasnika – Federacije BiH i Republike Srpske.
U 2021. godini planirali su uložiti 288 milijuna KM u dalekovodnu mrežu, ali su potrošili samo milijun. Ostatak je prebačen na naredne godine, dok se problemi u mreži, osobito u Hercegovini, još uvijek rješavaju improviziranim ratnim rješenjima.
Državna regulatorna komisija za električnu energiju upozorava na kronične probleme u sustavu, uključujući prenapon u mreži i kašnjenje u izradi dugoročnih planova razvoja.
Dok građani čekaju rješenja, problemi ostaju – ne samo u održavanju nego i u upravljanju sustavom koji bi trebao osiguravati stabilnu opskrbu električnom energijom.