Optužbe

Južna Afrika predala sudu UN-a nove dokaze da Izrael čini genocid u Gazi

Cyril Ramaphosa, predsjednik Južne Afrike, izjavio je da dokazi pokazuju da je Izrael "prekršio konvenciju o genocidu promovirajući uništavanje Palestinaca koji žive u Gazi, fizički ih ubijajući raznim razornim oružjem.
Vijesti / Svijet | 28. 10. 2024. u 21:39 Anadolija

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Južna Afrika je u ponedjeljak iznijela nove dokaze najvišem sudu Ujedinjenih naroda (UN) kako bi potvrdila optužbe da Izrael čini genocid u opkoljenoj palestinskoj enklavi Gazi.

Fizičko uništenje

Cyril Ramaphosa, predsjednik Južne Afrike, izjavio je da dokazi pokazuju da je Izrael "prekršio konvenciju o genocidu promovirajući uništavanje Palestinaca koji žive u Gazi, fizički ih ubijajući raznim razornim oružjem i uskraćujući im pristup humanitarnoj pomoći".

Dodao je da dokazi pokazuju da su akcije Izraela usmjerene na fizičko uništenje Palestinaca, kao i na "ignoriranje i prkošenje" nekoliko privremenih mjera koje je ranije naredio Međunarodni sud pravde (ICJ).

Preko 750 stranica

Pozivajući se na dokaze izložene na preko 750 stranica teksta, Ramaphosa je kazao da Izrael "koristi izgladnjivanje kao oružje rata i želi ostvariti ciljeve Izraela poput depopulacije Gaze masovnim ubijanjem i prisilnog raseljavanja Palestinaca".

Ramaphosa je rekao da se iznošenje dokaza odvija upravo u trenutku kada Izrael intenzivira ubijanje civila u Gazi, dodajući da se "čini da Izrael sada namjerava slijediti sličan put razaranja u Libanu".

Izrael bi trebao da dostavi odgovor na nove dokaze do 28. srpnja sljedeće godine.

"Dokazi će pokazati da u osnovi genocidnih djela Izraela leži posebna namjera da se počini genocid", rekao je Ramaphosa, pozivajući globalnoj zajednici da zaustavi katastrofu u Gazi.

Zemlje koje su se pridružile

Južnoafrička Republika je podnijela tužbu za genocid protiv Izraela pred tribunalom sa sjedištem u Hagu krajem 2023. godine, navodeći da Izrael, koji bombarduje Pojas Gaze od prošlog oktobra, nije ispunio svoje obaveze prema Konvenciji o genocidu iz 1948. godine.

Nekoliko zemalja, uključujući Tursku, Nikaragvu, Palestinu, Španjolsku, Meksiko, Libiju i Kolumbiju, pridružilo se slučaju, koji je počeo javnim saslušanjima u siječnju.

Tribunal je u svibnju naredio Izraelu da zaustavi svoju ofanzivu na grad Rafah na jugu Pojasa Gaze. To je bio treći put da je 15-člano sudsko vijeće izdalo preliminarne naloge u cilju obuzdavanja broja poginulih i ublažavanja humanitarnih patnji u blokiranom Pojasu Gaze, gdje je ubijeno skoro 43.000 Palestinaca.

Kopirati
Drag cursor here to close