SAD, Rusija i Kina
Kada glupost prevlada razum: Počela nova utrka u naoružanju
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Sjedinjene Države se danas službeno povlače iz Sporazuma o nuklearnim snagama srednjeg dometa (INF), otvarajući put za novu utrku u naoružanju s Rusijom - i uvlačeći Kinu u nju.
Sporazum - koji su zaključili ondašnji američki predsjednik Ronald Reagan i sovjetski čelnik Mihail Gorbačov u 1986. godini - ograničava hladnoratovskim silama projektile srednjeg dometa, i konvencionalne i nuklearne.
Administracija Američkog predsjednika Donalda Trump u ovoj je godini objavila namjeru da se povuče iz sporazuma, optužujući Moskvu da je u više navrata kršila njegove odredbe - što Rusija negira.
''Mislim da nam je INF sporazum služio dobro, ali on može funkcionirati samo kada ga obje strane poštuju'', izjavio je nedavno novi američki ministar obrane Mark Esper.
''Sjedinjene Države nastavit će da poštuju sve svoje obaveze preuzete sporazumom do 2. kolovoza i nakon tog roka mi ćemo nastaviti da radimo na onome što je našem najboljem interesu'', poručio je on američkim poslanicima.
Washington je službeno započeo proceduru napuštanja sporazuma 1. veljače pokrećući šestomjesečni proces.
Ruski predsjednik Vladimir Putin potpisao je 3. srpnja prijedlog zakona o prekidu ruskog sudjelovanja u sporazumu.
Ukoliko se nešto ne promjeni u danima koji dolaze, obostrano povlačenje će dovesti do okončanja sporazuma, koji je eliminirao niz raketa dometa od 500 do 5.500 kilometara.
Time se otvara put za "izvlačenje iz naftalina" ruskih raketa SS-20 i američkih raketa Pershing razmještenih u Europi.
I pored činjenice da su europske zemlje izrazile zabrinutost posljedicama nove trke u naoružanju, NATO je podržao američku poziciju, navodeći da je Rusija uvođenjem u svoj arsenal raketa 9M729 prekršila sporazum.
Moskva inzistira da njen novi tip rakete ima maksimalni domet do 480 kilometara unutar parametara INF-a.
''Na kraju krajeva, propast sporazuma INF Washingtonu itekako odgovara'', izjavio je bivši američki ministar obrane Ash Carter početkom srpnja.
''S vojne točke gledišta, ne s političke točke gledišta, to nije tako loše. Možemo dobro iskoristiti ono što nazivamo konvencionalnim brzim napadom'', izjavio je Carter na konferenciji Vijeća za međunarodne odnose, prenosi AFP.