Ivanovets
Kamikaza dronovima potopljen ruski brod na Krimu
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Glavna uprava za obavještajne poslove Ministarstva obrane Ukrajine (GUR) oobjavila je snimke napada mornaričkih bespilotnih plovila na ruski raketni brod Ivanovets. U trenutku napada brod se nalazio u Donuslavskom jezeru na okupiranom Krimskom poluotoku. /Lokacija broda u trenutku napada/
Kao rezultat niza izravnih pogodaka u trup, ruski brod je prvo onesposobljen, a naknadno se prevrnuo na krmu i potonuo.
Kako su naveli u objavi na društvenim mrežama u noći s 31. siječnja na 1. veljače 2024. vojnici specijalne postrojbe "Grupa 13" Glavne obavještajne uprave Ministarstva obrane Ukrajine uništili su raketni čamac "Ivanovets" Crnomorske flote Ruske Federacije.
Korveta s vođenim projektilima Ivanovets / Projekt 12411 / Tarantul-III klasa
Raketna korveta Projekta 12411 nasljednik je korvete obitelji Molniya (Munja), razvijenih za izvoz. Razlikuje se od svog prethodnika (projekt 1241RE korvete) po tome što je zastarjeli raketni sustav P-20 (SS-N-2 Styx) zamijenjen raketnim sustavom Moskit (SS-N-22 Sunburn) koji ispaljuje nadzvučne protubrodske projektile, potpomognute novim višenamjenskim radarskim sustavom.
Uz relativno neznatan deplasman od 550 tona, "Molniya" je opremljena s četiri nadzvučne protubrodske rakete Moskit.
Raketna korveta projekta 12411 Molniya namijenjena je za borbu protiv borbenih brodova, amfibijskih brodova i drugih plovila na otvorenom moru. Ima različita oružja s mogućnostima zemlja-zemlja i zemlja-zrak.
Jedinstveni radarski sustav pokriva cijeli efektivni domet projektila, istovremeno prateći 15 ciljeva, te dodjeljuje šest označenih ciljeva u intenzivnom EW okruženju. Sustav za kontrolu paljbe detektira mete u zraku i na površini, vrši automatsko praćenje i izračunava podatke o paljbi.
Radar koji se koristi za otkrivanje površinskih ciljeva daje sustavu upravljanja paljbom podatke o označavanju pet ciljeva istovremeno. Korveta je također opremljena aktivnim ometačima radara i IFF radarom.
Raketna korveta opremljena je kompletnom navigacijskom i komunikacijskom opremom, snažnom plinskoturbinskom elektranom, klimatizacijskim i ventilacijskim sustavima za učinkovit rad u svim klimatskim uvjetima.
Osim udarnih projektila, korveta ima protuzračno raketno oružje i automatske topničke položaje. Ima 12 prijenosnih protuzračnih raketnih kompleksa Igla namijenjenih gađanju zračnih ciljeva u uvjetima prirodne vidljivosti.
Ugrađeni brzometni topovi 76 mm i 30 mm namijenjeni su uništavanju zračnih, površinskih i obalnih ciljeva. Također se mogu koristiti za likvidaciju plutajućih mina.
"Molniya" također ima dva lansera i kombinirane ometajuće granate za zaštitu ciljeva od protubrodskog oružja s različitim sustavima navođenja. Brzina broda je do 40 čvorova, domet plovidbe do 1600 milja, posada se sastoji od 40 članova.
Korveta s vođenim projektilima R-334 počela je da se gradi 4. siječnja 1988. u brodogradilištu Sredne-Nevskiy, Pontonny (br. 211), a porinuta je 28. srpnja 1989. U službu je primljena 30. prosinca 1989. godine.