Izvanredno stanje

Kaos u Kazahstanu, ruski vojni blok šalje trupe, mladi željni slobode

Vlasti su prethodno zapriječile pristup internetu i mobilnoj telefonskoj mreži u čitavoj zemlji i proglasile izvanredno stanje u više gradova i pokrajina, gdje su se održali prosvjedi
Vijesti / Svijet | 06. 01. 2022. u 07:24 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Kazahstanski predsjednik Kasim-Jomart Tokajev rekao je da su najveći aerodrom u državi, onaj u gradu Almaty, zauzeli, kako je rekao, "teroristi" u srijedu navečer.

Također je rekao da je oteto pet zrakoplova, javlja DW.

''Terorističke bande zauzimaju velike infrastrukturne objekte, posebno na aerodromu Almaty, pet zrakoplova, uključujući i strane zrakoplove'', rekao je on, dodavši da je grad Almaty napadnut, uništen i vandaliziran.

On je također potvrdio da je tražio pomoć Organizacije Ugovora o kolektivnoj sigurnosti (ODKB), vojnom savezu Rusije, Bjelorusije, Jermenije, Kazahstana, Kirgistana i Tadžikistana.

Kako javlja RT, vojni blok prihvatio je poziv pa će poslati svoje "mirovne snage" na određeni period, sve dok se situacija u Kazahstanu ne stabilizira. Vijest je potvrdio i premijer Armenije, Nikol Pašinjan.

Ranije u srijedu Tokajev je upozorio da će "reakcije na nemire koje i dalje potresaju ovu centralnoazijsku zemlju biti žestoke".

Došlo je do nasilnih sukoba između snaga sigurnosti i prosvjednika koji zahtijevaju da se poništi odluka o povećanju cijena prirodnog plina.

Tokajeva rezidencija u glavnom gradu je u međuvremenu zapaljena, javljaju lokalni mediji.

Prvog siječnja 2022. godine, cijene tečnog naftnog plina (TNG), koji se koristi za pogon mnogih vozila, a inače je jeftiniji od benzina, otprilike su se udvostručile jer se vlada odlučila da prestane s kontrolom cijena.

Taj potez izazvao je masovne prosvjede i u Almatyju i u glavnom gradu Kazahstana, Nur-Sultanu.

 

Ruski predsjednik Vladimir Putin razgovarao je s Tokajevim i bjeloruskim predsjednikom Aleksandrom Lukašenkom u srijedu o neredima u Kazahstanu, objavila je bjeloruska novinska agencija Belta.

"Almaty je napadnut, uništen i vandaliziran. Stanovnici Almatyja postali su žrtve napada terorista i bandita pa smo dužni poduzeti sve moguće radnje da zaštitimo našu državu", poručio je Tokajev.

Ruska agencija Sputnik javlja, pozivajući se na ministarstvo unutarnjih poslova, da je u sukobima poginulo osam policajaca i pripadnika nacionalne garde, a ozlijeđeno je 317 osoba u nekoliko regija.

Tokajev je također smijenio čelnika obavještajne službe Karima Masimova, objavio je njegov ured.

Lokalni mediji javili su da su prosvjednici ušli u predsjedničku rezidenciju i ured gradonačelnika najvećeg grada u zemlji i zapalili obje zgrade.

Te informacije nemoguće je provjeriti, kao i vijest da su podmetnuli požar u zračnoj luci Almaty, prenosi agencija AFP.

Vlasti su prethodno zapriječile pristup internetu i mobilnoj telefonskoj mreži u čitavoj zemlji i proglasile izvanredno stanje u više gradova i pokrajina, gdje su se održali prosvjedi: u gospodarskom središtu Almatiju, pokrajini Mangistauu i u upravnom središtu Nursultanu, koje je dobilo ime po bivšem predsjedniku Nursultanu Nazarbajevu.

Agencija France presse javlja da zbog toga nije mogla stupiti u kontakt sa svojim dopisnicima iz Kazahstana.

Izvanredno stanje je prošireno na čitav državni teritorij, izvijestila je u srijedu navečer kazačka televizija Kabar 24, dodajući da će ono biti na snazi do 19. siječnja.

Tijekom izvanrednog stanja "ograničit će se sloboda kretanja, pa i prijevoznim sredstvima", rekao je na ruskom jeziku voditelj na toj televiziji i zabranit će se "javni skupovi i obiteljska okupljanja u povodu rođenja, vjenčanja i smrti".

Ograničenja se "uvode zbog pogoršanja stanja kako bi se zajamčila javna sigurnost, uspostavio zakon i red te zaštitila ljudska prava i slobode", dodao je.

Tijekom izvanrednog stanja na snazi će biti policijski sat od 23.00 do 7.00 sati, rekao je.

Ujedinjeni narodi sa "zabrinutošću prate stanje" , rekao je glasnogovornik glavnog tajnika UN-a Stephane Dujarric.

"Jako je važno da svi upleteni u aktualne događaje pokažu suzdržanost i suzdrđe se od svakog nasilja i potaknu dijalog", rekao je.

Američka vlada poziva kazahstanske vlasti na "suzdržanost" i želi da tamošnji prosvjedi protječu "u miru", rekla je u srijedu glasnogovornica Bijele kuće Jen Psaki pošto je ta srednjoazijska zemlja proglasila izvanredno stanje.

Psaki je ujedno kritizirala "bezumne tvrdnje Rusije" o navodnoj odgovornosti Sjedinjenih Država za pobunu koja je uzdrmala Kazahstan.

"To je potpuno krivo" i to je "ruska strategija dezinformiranja", istaknula je.

Da bi umirio prosvjednike Tokajev je ranije u srijedu rekao da je preuzeo dužnost predsjednika Vijeća za sigurnost od bivšeg čelnika Nursultana Nazarbajeva koji je još zadržao velik utjecaj u zemlji nakon što se neočekivano povukao s dužnosti predsjednika 2019. godine.

Nazarbajev (81) nije viđen u javnosti od početka prosvjeda i sada je definitivno gurnut na marginu. Bivši čelnik Komunističke partije koji je bio predsjednik Kazahstana gotovo tri desetljeća od proglašenja neovisnosti nakon raspada Sovjetskog Saveza 1991. godine izgradio je svojoj zemlji ugled stabilne države i privukao stotine milijarda dolara stranih ulaganja zahvaljujući naftnom bogatstvu i metalima.

Nove mlade generacije traže slobode kao i u drugim bivšim satelitskim državama Sovjetskog Saveza, piše Reuters.

Kazahstan je bio prvo gospodarstvo središnje Azije i stalno bilježilo dvoznamenkasti rast, a sada trpi zbog pada cijena nafte i ekonomske krize u Rusiji koja je dovela i do devalvacije kazačke nacionalne valute tenge te izazvala snažnu inflaciju.

"Mladi, internetom povezani Kazahstanci, posebno u Almatiju, žele silne slobode kao i Ukrajinci, Gruzijci, Moldavci, Kirgizi i Armenci koji su također izrazili ogorčenje godinama autoritarnih režima", ocjenjuje za Reuters Tim Ash, marketinški strateg za BlueBay Asset Management.

Kopirati
Drag cursor here to close