Malo milosti?
Kerry osudio "ratne zločine" režima u Siriji
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Zapadne sile u subotu su zatražile od sirijskog režima i Rusije da dopuste civilima da napuste istočni Alepp u vrijeme kada Moskva izvodi zračne udare po preostalim pobunjenicima u gradu, dok je američki državni tajnik John Kerry izjavio da je "neselektivno" bombardiranje ravno ratnim zločinima.
U subotu je pokrenuta nova runda diplomacije o Siriji dok su ministri vanjskih poslova zapadnih i arapskih pristalica sirijske opozicije u Parizu raspravljali o patnjama Aleppa, a ruski i američki dužnosnici razgovarali su o istoj temi u Ženevi.
Kerry je izjavio da je "neselektivno bombardiranje" koje izvode snage predsjednika Bašar al-Asada u Aleppu ravno ratnim zločinima i pozvao je njegove ruske mentore da interveniraju.
"Neselektivno bombardiranje od režimskih snaga krši vladavinu zakona, ili u brojnim slučajevima predstavlja zločine protiv čovječnosti i ratne zločine", izjavio je Kerry nakon sastanka u Parizu.
Pozvao je ruske vlasti da "učine sve što je u njihovoj moći kako bi se to okončalo".
"Rusija i Assad imaju trenutak u kome su u dominantnom položaju da pokažu malo milosti", kazao je Kerry.
Francuski ministar vanjskih poslova Jean-Marc Ayrault izjavio je da je, iako nikakav sporazum nije postignut na pariškom sastanku, sirijska opozicija objavila kako je voljna da nastavi pregovore bez ikakvih preduvjeta, prenosi AFP.
Carter: Washington šalje još 200 vojnika u Siriju
"Washington će poslati još 200 vojnika u Siriju kako bi pomogli savezu kurdskih i arapskih boraca da preotmu posljednji bastion Islamske države, Raqqe" izjavio je u subotu američki ministar obrane Ashton Carter.
"Mogu vam danas reći da će Sjedinjene Države razmjestiti približno 200 dodatnih američkih vojnika u Siriji", poručio je Carter tvorcima politike u bahreinskoj prijestolnici Manami.
Oni će biti pridodani 300 pripadnika američkih specijalnih snaga koji su već u Siriji kako bi pomogli kurdsko-arapskim trupama koje su u posljednjim sedmicama pokrenule ofanzivu na Raqqu.
Ta operacija podudara se s iračkim naporima na preotimanju Mosula uz američku podršku.
Dva grada posljednji su veliki urbani centri pod kontrolom Islamske države nakon što su džihadisti pretrpjeli niz gubitaka teritorije u Iraku i Siriji u protekloj godini.
Carter je poručio sigurnosnom forumu Manama dijalog da će među pojačanjima biti eksperti za demontiranje bombi i treneri kao i specijalne snage.
Autobombe i široka mreža eksplozivnih zamki i mina omiljena su oružja džihadista koji se bore da obrane ostatke svog "kalifata" koga su proglasili širom Iraka i Sirije u 2012.godini, prenosi AFP.