Salt Typhoon

Kineski hakeri ugrožavaju američku kritičnu infrastrukturu prije mogućeg sukoba

Kineski su hakeri ugrozili IT mreže ključnih sektora u SAD-u i poduzeli korake kako bi omogućili kritične napade.
Vijesti / Svijet | 23. 11. 2024. u 10:29 M.Š. | Bljesak.info
The Hack That Made China a Superpower: Operation Shady Rat

Tekst članka se nastavlja ispod banera

''Kineski hakeri pozicioniraju se u IT mrežama kritične infrastrukture Sjedinjenih Američkih Država kako bi se pripremili za potencijalni sukob s Washingtonom'', izjavio je u petak visoki američki dužnosnik za kibernetičku sigurnost.

Morgan Adamski, izvršni direktor Američkog kibernetičkog zapovjedništva, istaknuo je da su kibernetičke operacije povezane s Kinom usmjerene na stjecanje strateške prednosti u slučaju eskalacije sukoba.

Prema američkim dužnosnicima, kineski su hakeri ugrozili IT mreže ključnih sektora i poduzeli korake kako bi omogućili razoružavajuće napade. Njihove aktivnosti uključuju dobivanje pristupa ključnim sustavima s ciljem izazivanja poremećaja, poput manipulacije sustavima grijanja i hlađenja u serverskim prostorijama ili ometanja energetskih i vodnih kontrola.

Adamski je govorio na sigurnosnoj konferenciji Cyberwarcon u Arlingtonu, Virginia, ističući ozbiljnost prijetnji.

Video: Hacking America | Chinese hackers target devices

U četvrtak je američki senator Mark Warner za Washington Post izjavio kako je hakiranje američkih telekomunikacijskih tvrtki, pripisano kineskim akterima, najteži takav incident u povijesti SAD-a.

Operacija nazvana "Salt Typhoon" uključivala je krađu podataka o telefonskim pozivima, kompromitaciju komunikacija visokih dužnosnika predsjedničkih kampanja prije izbora 5. studenog te prikupljanje osjetljivih telekomunikacijskih podataka, potvrdio je FBI.

Američka vlada poduzela je niz globalno koordiniranih aktivnosti kako bi umanjila kineske kibernetičke operacije, otkrio je Adamski. Te aktivnosti uključuju razotkrivanje operacija, sankcije, optužnice, provedbu zakona te savjete o kibernetičkoj sigurnosti uz suradnju međunarodnih partnera.

Peking, međutim, rutinski negira optužbe o provođenju kibernetičkih napada na američke subjekte. Kinesko veleposlanstvo u Washingtonu nije se odmah očitovalo na upit za komentar.

FBI i Agencija za kibernetičku sigurnost i sigurnost infrastrukture (CISA) nastavljaju pružati tehničku pomoć potencijalnim metama kako bi ublažile prijetnje, priopćili su iz ureda.

Kopirati
Drag cursor here to close