Priština-Beograd
Kosovo opet kuha: Srpski ministri vraćeni s granice, Vučić saziva Vijeće
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Vlasti u Prištini zabranile su u ponedjeljak ulazak na teritorij Kosova srbijanskim ministrima Aleksandru Vulinu i Vladanu Vukosavljeviću, a prethodno je ulaz zabranjen i šefu vladina ureda za Kosovo Marku Đuriću, te glavnom tajniku srbijanskog predsjednika Nikoli Selakoviću, objavila je Radio-televizija Srbije.
Prema izvješćima RTS-a s terena oko 13 sati, jake snage kosovske policije, naoružane dugim cijevima i s fantomkama na glavama, raspoređene u nekoliko blindiranih vozila, na raskrižju kod Banjske, desetak kilometara od Kosovske Mitrovice, kontroliraju promet i putnike.
Kosovska policija prethodno je, oko 11.30 sati, na prijelazu Jarinje onemogućila prolaz ministru kulture Vladanu Vukosavljeviću iako je njegov posjet manastirima na Kosovu ranije najavljen.
"Mislim da se radi o jednom inatu, koji ne vodi ničemu, koji je besmislen i pogrešan. Mi smo pripremili posjet našim manastirima, a ova odluka predstavlja jedan ozbiljan gaf, veliki propust koji ne pridonosi ukupnoj situaciju", prenosi Hina izjavu ministra Vukosavljević.
U okviru unutarnjeg dijaloga o Kosovu u Kosovskoj Mitrovici za danas je, simbolično u 12 sati i 44 minuta, po broju Rezolucije UN-a o Kosovu, bio zakazan skup na kojem je najavljeno i sudjelovanje Marka Đurića i Nikole Selakovića.
Kako prenosi RTS, zamjenik zapovjednika Kosovske policije (KP) Besim Hoti izjavio je da interventne jedinice za regiju Sjever "imaju zadatak da direktoru ureda srbijanske vlade za Kosovo Marku Đuriću ne dozvole da pređe administrativnu liniju".
S druge strane, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić zakazao je hitnu sjednicu Vijeća za nacionalnu sigurnost za utorak prije podne u povodu trenutne situacije i napetosti na Kosovu, objavili su danas prijepodne beogradski mediji.
Pozivajući se na neslužbene izvore, beogradski Blic navodi da će se, osim o Kosovu razgovarati i o drugim temama, ali u Vučićevu uredu za sada nema potvrde o detaljima vezanim uz zasjedanje Vijeća za nacionalnu sigurnost.
Hina navodi kako su tenzije između Beograda i Prištine narasle poslije prošlotjednog sastanka Aleksandra Vučića i kosovskog predsjednika Hashima Thacija sa šeficom eurodiplomacije Federicom Mogherini u Bruxellesu, nakon kojeg se Vučić požalio da Priština već pet godina nije ispunila obveze iz briselskog sporazuma o formiranju zajednice srpskih općina (ZSO) i poručio kako "Srbija ne može ukinuti samu sebe da bi netko bio zadovoljan".
"Rekao sam večeras Mogherini da je Srbija na europskom putu. Borit ćemo se da učinimo sve da napredujemo, ali nemojte misliti kako je moguće da Srbija uruši sve svoje nacionalne i državne interese da bi neki u Europi i svijetu mogli biti zadovoljni", rekao je Vučić poslije tog sastanka, nezadovoljan što albanska strana nije ispunila svoje obveze, a Srbija je iz dana u dan pod sve većim pritiskom da riješi kosovsko pitanje kao preduvjet u daljem napretku ka članstvu u EU.
"Srbiji su potrebne investicije iz EU, ali nitko ne može očekivati da Srbija ukine sebe jer je pritisak snažan i da je naša potreba za boljom ekonomijom toliko velika da ćemo se ukinuti", naveo je Vučić.
U međuvremenu je šef diplomacije Ivica Dačić izjavio kako bi on povukao potpis s briselskog sporazuma o normalizaciji odnosa s Prištinom.
Kosovski premijer Ramush Haradinaj izjavio je u međuvremenu kako "nije imao vremena" pročitati briselski sporazum, što je Vučić nazvao "uvredom za zdrav razum, za Srbe i Srbiju", a Dačić "licemjerstvom".
Briselski sprorazum o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine potpisan je poslije višemjesečnih pregovora u travnju 2013. godine pod pokroviteljstvom EU, uz preuzimanje uzajamnih obveza obje strane na ispunjavanju 15 točaka tog dokumenta.
Jedna od obveza Prištine bila je i formiranje asocijacije srpskih općina (ZSO) koja bi omogućila Srbima kontrolu lokalne vlasti u općinama gdje su većina, ali kosovske vlasti taj dio sporazuma još nisu ispunile što je u Beogradu unijelo dodatnu nervozu, s obzirom na sve veće pritiska Zapada i EU da se s Kosovom napravi pravno obvezujući dokument koji je Srbiji preduvjet na napredak u eurointegracijama i približavanje članstvu u EU.