Problemi Srba u Hrvatskoj
Krajnje je vrijeme da Srbija traži stvarni dijalog s Hrvatskom
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Predsjednik Saveza Srba iz regije Miodrag Linta smatra da je krajnje vrijeme da Srbija traži stvarni dijalog sa Hrvatskom o rješavanju imovinskih i brojnih drugih problema preostalih Srba u Hrvatskoj.
Povodom posjete ministra vanjskih poslova Hrvatske Gordana Grlića Radmana Srbiji, Linta je istaknuo da Srbija treba inzistirati da temelj stvarnog dijaloga sa Hrvatskom mora da bude Aneks G Bečkog sporazuma o sukcesiji "Privatna svojina i stečena prava".
U njemu, podjetio je, jasno stoji da svim građanima i pravnim osobama moraju biti zaštićena i vraćena prava koja su imali na dan 31. prosinca 1990. godine, a svi ugovori sklopljeni pod pritiscima i prijetnjama moraju biti proglašeni ništavnim, piše Srna.
Među problemima protjeranih Srba iz Hrvatske, Linta je naveo da su u pitanju imovinski problemi kao što su oteta stanarska prava, uništene kuće, poslovni prostori, pomoćni objekti, šume, voćnjaci i vinogradi, oteto poljoprivredno zemljište, prodaja i razmjena kuća i druge imovine pod pritiscima i prijetnjama za vrijeme i poslije rata.
Tu su i zaostale, a neisplaćene mirovine, nepriznat radni staž prije rata i za vrijeme Republike Srpske Krajine, neisplaćena devizna i dinarska štednja, hartije od vrijednosti i dionice.
Pored imovinskih problema, smatra Linta, potrebno je da Srbija traži stvarni dijalog u vezi sa pitanjem 1.700 nestalih Srba i pripadnika JNA, brojnih ratnih zločina nad Srbima.
Također, potrebno je da Srbija traži dijalog sa Hrvatskom u vezi sa pitanjem sramnih uhićenja Srba na osnovu hrvatskih potjernica, a naveo je i pitanja osuđenih Srba za ratne zločine koji služe kaznu u hrvatskim zatvorima, uvođenja struje u 80-tak srpskih sela, obnove druge komunalne infrastrukture i javnih objekata, opstrukcije da srpski kapital uđe u Hrvatsku i druga, prenosi srna.
Linta je napomenuo da Hrvatska od stupanja na snagu Bečkog sporazuma o sukcesiji juna 2004. godine planski opstruiše sprovođenje Aneksa G, što je jedan od brojnih dokaza da je na djelu politika cementiranja etničkog čišćenja Srba i otimanja srpske imovine.