Koraci ka hladnom ratu
Kremlj upozorava: NATO prijeti vlastitoj sigurnosti,razradit ćemo vojni odgovor bez emocija
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov upozorava na "hladni rat" kojem zapadni svijet ide zbog postavljanja američkog oružja dugog dometa u Njemačkoj.
"Nadati se da će njemačke političke elite preispitati je li takav destruktivan i opasan korak, koji ne doprinosi sigurnosti Savezne Republike Njemačke niti europskog kontinenta u cjelini, preporučljiv", rekao je Sergej Nečajev, ruski veleposlanik u Njemačkoj.
"Da ne spominjemo nepopravljivu štetu njemačko-ruskim odnosima", dodao je Nečajev.
Korak do hladnog rata
Peskov je kazao: "Mi stalno poduzimamo korake ka hladnom ratu".
Njemačka, Francuska, Velika Britanija i SAD bi tako direktno sudjelovale u ratu u Ukrajini i tako ušle u direktnu konfrontaciju.
Kremlj je nazvao odluke NATO-a o Ukrajini prijetnjom vlastitoj sigurnosti i najavio protumjere. Odluka da se Ukrajina prije ili kasnije primi u Alijansu ilustira glavni cilj Alijanse da zadrži Rusiju, rekao je Peskov te još jednom pomenuo rusku nuklearnu doktrinu.
Potvrdio je da su u tijeku izmjene. Trenutni vodeći princip je da Rusija smije koristiti nuklearno oružje samo kao odgovor na nuklearni napad ili egzistencijalnu prijetnju zemlji u konvencionalnom napadu.
Razviti vojni odgovor
Prema njihovom Ministarstvu vanjskih poslova, Rusija želi vojno odgovoriti na planirano raspoređivanje. Ruska sigurnost bila bi ugrožena takvim oružjem, rekao je zamjenik ministra vanjskih poslova Sergej Rjabkov, prenosi državna novinska agencija Tass.
To je ''karika u kursu eskalacije'' NATO-a i SAD prema Rusiji. "Razradit ćemo prvenstveno vojni odgovor na ovo bez pokazivanja živaca ili emocija."
Na marginama samita NATO-a Bijela kuća i njemačka vlada objavile su da će prvi put od hladnog rata američki sistemi naoružanja koji sežu čak do Rusije od 2026. godine ponovo biti stacionirani u Njemačkoj.
Nečajev je rekao da bi u takvom slučaju došlo do daljnjih tenzija, trke u naoružanju i rizika od nekontrolirane konfrontacije. To može dovesti do nepovratnih posljedica. Rusija će poduzeti odgovarajuće mjere da odgovori.
Više od 2.000 kilometara dometa
Od 2026. nadalje, krstareće rakete Tomahawk s dometom od preko 2.000 kilometara, protuzračne rakete SM-6 i novo nadzvučno oružje osigurat će bolju zaštitu NATO saveznika u Europi. Planirano raspoređivanje počinje više od godinu nakon američkih predsjedničkih izbora sljedećeg studenog.
Potencijalni predsjednik Donald Trump mogao bi to preokrenuti.