Podrška prosvjedima
Kritika iz Srbije: Studenti iz Sarajeva ruše vlast u Novom Sadu a šute o Jablanici
Tekst članka se nastavlja ispod banera
''Studenti iz Sarajeva dali su javnu podršku kolegama iz Srbije za njihov zahtjev da se utvrdi odgovornost za tragediju u Novom Sadu u kojoj je život izgubilo 15 ljudi, ali takvog zahtjeva nema za tragediji u Jablanici'', piše Srbija danas.
Studenti iz Sarajeva, navodi se u tekstu, o Jablanici se uopće nisu oglašavali, ''a taman posla da su tražili ostavku Vlade, da su zbog smrti 20 ljudi organizirali nerede u Sarajevu, uništavali zgrade državnih institucija, farbanjem uništavali sarajevske trgove i blokirali svoje fakultete''.
"Puna istina je sljedeća: studenti, politički aktivisti, iz Sarajeva, njih nekoliko desetina, daju podršku studentima, političkim aktivistima i pristalicama pojedinih opozicionih stranaka u Beogradu, Novom Sadu i Nišu. Njih nekoliko stotina. Koji, blokirajući rektorate i pojedine fakultete, teroriziraju svoje profesore i desetine tisuća svojih kolega, poštenih studenata koji bi da pohađaju nastavu i spreme se za polaganje ispita u siječanjskom roku. I tako daju doprinos pokušajima dosovskih stranaka, nevladinih organizacija i ostalih ogranaka NATO i zapadnih agentura da u Srbiji izazovu kaos koji bi im omogućio da ponove petooktobarski puč i vlast osvoje na ulici. Kao što su to, uz pomoć bagera i čestitih srpskih domaćina iz udruženja građana Zemunski mafijaški klan, Surčinski mafijaški klan i Veternički mafijaški klan učinili 5. listopada 2000. godine", piše u tekstu.
Navode kako ''poslije srceparajuće podrške koja je stigla iz grada na Miljacki, za očekivati je da iz Beograda, Novog Sada i Niša stigne uzvratna podrška za zahtjev sarajevskih studenata da se utvrdi odgovornost za tragediju u Jablanici u kojoj je nastradalo 20 ljudi, a do koje je došlo kad su se, odronjene i nošene bujicom vode, na ljude koji su spavali i njihove kuće obrušile stotine tona kamenja iz kamenoloma koji se nalazi tik iznad naselja, i koji nema ni jednu dozvolu za rad, a nesmetano je radio dva desetljeća''.
"Ali tu već imamo jedan mali problem. Takav zahtjev sarajevskih studenata ne postoji... Jer šta studente iz Sarajeva briga šta se dogodilo u tamo nekoj vukojebini u dolini Neretve. Koja se nalazi na čak 43 kilometra i 430 metara zračne udaljenosti od Sarajeva. Pa još u njihovoj državi. Ali je zato od prvorazrednog značaja da budno prate sve što se događa u Srbiji. U drugoj državi. Da zabadaju nos tamo gdje mu nije mjesto. Posebno ako je u pitanju podrška huliganima koji pokušavaju da izvedu puč i razvale državu", piše u tekstu kojeg potpisuje novinar Dušan Marić.