Hong Kong
Ljubav u doba suzavca
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Nježnim namještanjem gas maske, čvrstim držanjem za ruke ispred policijskih barikada i trčanjem kroz vrtlog suzavca procvjetala je ljubav između Abby i Nicka na hongkonškim prosvjedima, piše Hina.
Većina prosvjednika na višemjesečnim prodemokratskim prosvjedima u Hong Kongu su studenti, takozvani "neustrašivi", oni koji podnose suzavce, gumene metke i pritvaranja kako bi obranili vrednote svoga grada.
Prve linije
Poput Abby i Nicka, koji ne otkrivaju svoja prava imena, mnogi prosvjednici su mladi, načitani i trebali bi biti prvi u redu za dobro plaćene poslove u gradskom financijskom sektoru.
Umjesto toga, politika ih je dovela na prve linije obrane.
Dvadesetogodišnji Nick upoznao je Abby na sveučilištu u lipnju, u vrijeme kada se počela zahuktavati rasprava o zakonu o izručenju u Kinu.
Protivljenje zakonu potaknulo je masovne prosvjede, koji su od mirnih ubrzo postali nasilni.
Prosvjednici već tjednima izbjegavaju suzavce i bježe od interventnih policajaca. Hongkonška policija ih smatra "pobunjenicima", a Kina "teroristima".
Zaljubljeni par je otada zajedno proveo sate i sate na barikadama suočavajući se s interventnom policijom, a njihova druženja začinjena su adrenalinom i potaknuta nepravdom zbog nepopustljivosti gradskih vlasti.
Izvrsna priča
"Od lipnja smo na prosvjedima gotovo svaki vikend", rekla je Abby.
"Nije poanta u zabavljanju, ali je jako dobro podijeliti to iskustvo s nekim. Jedinstveno je", istaknula je.
Par je zajedno odlazio na prosvjede, a od običnih i neupadljivih studenata pretvarali su se u pobunjenike u crnom noseći gas maske i naočale, zauzimajući pozicije tek nekoliko redova udaljene od žestokih prosvjednika koji ciglama gađaju policiju.
"Ako poživim dovoljno dugo da to kažem svom sinu i unuku, to će biti izvrsna priča", kaže Nick, student humanističkih znanosti.
Na nedavnom prosvjedu u okrugu Tsuen Wan, Nick je pridržavao kišobran iznad Abby dok mu je dvaput provjeravala kopče na gas maski, u posljednjim trenucima nježnosti prije zasipanja suzavcem. U kaosu koji je nastao par se razdvojio.
Iako obavijen plinom, Nick je svejedno skinuo svoje zaštitne naočale i mahnito pokušavao poslati poruku svojoj djevojci.
Sad ili nikad
"Bio sam zabrinut", rekao je kasnije za AFP. "Obično se s njom ne guram naprijed. Izgubili smo se kada je policija bacila prvi suzavac. Pronašao sam je sat vremena kasnije u obližnjem trgovačkom centru", rekao je Nick.
Oboje su jako motivirani i nastoje ispraviti neuspjeh 'pokreta kišobrana' 2014. koji je zaustavljen nakon dva i pol mjeseca prosvjeda.
Ovoga puta se ne nazire kraj prosvjeda protiv zakona o izručenju u Kinu. Zakon koji je suspendiran, ali ne i službeno povučen, simbol je polaganog preuzimanja kontrole Pekinga nad gradom koji uživa jedinstvene slobode.
"Jedan sam od onih koji zagovaraju demokraciju. Ako zakon prođe mogao bih biti izručen u Kinu", kaže Nick.
"Ovaj pokret je izazvao pažnju kineske vlade. Ovo je sad ili nikad za Hong Kong."
Nick i Abby nikada nisu sami jer se politika i romansa isprepleću.
Prosvjedi su ponovno spojili 33-godišnjake, Cindy i Charlesa nakon prekida veze.
Charles ne može zaboraviti prosvjed na kojemu je Cindy sudjelovala bez njega, a bio je nasilan. "Nisam je mogao dobiti. Bio sam jako zabrinut", rekao je.
Iscrpljeni
"Shvatio sam da mi je zaista jako važna. Tada sam znao da trebamo ponovno biti zajedno", dodao je Charles.
Dok se Nick i Abby prisjećaju još jednog vikenda nasilja u Hong Kongu, priznaju da su spremni riskirati sve u borbi za budućnost njihova grada.
"Ako me ubiju i to pomogne Hong Kongu, pomirit ću se s tim", rekla je Abby.
Iako su oboje sigurni da čine pravu stvar, počinje ih sustizati umor nakon tromjesečnih prosvjeda.
"Iscrpljeni smo od sukoba s policijom, primanja gumenih metaka. Ne bi trebalo biti tako", zaključio je Nick.