Oprost dugova?

Merkel oprašta dugove, ali i izbacuje Grčku iz eurozone?!

Vijesti / Svijet | 07. 07. 2015. u 10:46 M.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Danas je najavljeno održavanje hitnog sastanka čelnika eurozone u Bruxellesu, na kojemu će se razgovarati o "grčkom pitanju".

Prostora za razgovor ima, kazala je jučer Angela Merkel, unatoč brojim kritikama koje su Ciprasu zadnjih dana upućene iz Njemačke.

"Jasno kažemo da vrata za razgovore ostaju otvorena i da u tom smislu treba razumjeti sutrašnji sastanak čelnika eurozone. Ali, u isto vrijeme kažemo da nisu ispunjeni uvjeti za početak pregovora o konkretnom programu Europskog stabilizacijskog mehanizma", rekla je njemačka kancelarka.

I francuski predsjednik Francois Hollande istaknuo je jučer kako su pregovori Grčke i vjerovnika i dalje mogući, no upozorio je kako bi grčka vlada brzo trebala izaći s prijedlozima. Naglasio je i važnost spremnosti na ozbiljne reforme, koje bi bile nagrađene financijskim paketom pomoći.

No, Angela Merkel, prema pisanju njemačkog tabloida Bild, ipak ima drugačiji plan. Ona će, tvrdi Bild, predložiti da Grčka napusti eurozonu i vrati se drahmi.

Isti izvor, kako prenosi portal index.hr, sugerira da neće biti novog paketa financijske pomoći Grčkoj, odnosno da njemački porezni obveznici više ni u kakvim bailoutima ne žele sudjelovati.

Umjesto toga Merkel će navodno ponuditi da se Grčkoj ipak oproste dugovi, i to čak polovica. Također, Merkel će ostatku Europske unije predložiti da Grcima pomognu kroz humanitarne donacije, a u obnovi gospodarstva na raspolaganju su im i europski fondovi.

Merkel navodno smatra da bi grčki povratak na drahmu dugoročno bio isplativ, s obzirom da bi slabija valuta značila lakši izvoz grčke robe i povećani broj turista, što bi rezultiralo novim radnim mjestima.

Očekuje se kako će Aleksis Cipras danas na sastanku šefova eurozone predstaviti novi prijedlog za rješavanje grčke krize. Prijedlog navodno uključuje zahtjev da se Grčkoj otpiše 30 posto duga, nakon što su Grci odbacili prijedlog međunarodnih kreditora na nedjeljnom referendumu, piše BBC.

Međutim, čini se da Cipras ne može računati na simpatije svojih kolega. Prema informacijama koje je objavio grčki dnevnik Kathimerini, od 18 premijera eurozone, čak 16 ih se protivi otpisu dugova i navija za izbacivanje Grčke iz monetarne unije.

Najbliže saveznike Cipras bi tako mogao pronaći u premijerima Francuske i Italije, Manuelu Vallsu i Matteu Renziju, koji i dalje žele postići dogovor, čak i ako to uključuje otpis dugova.

"Dugovi nisu taboo o kojem se ne može razgovarati", izjavio je Valls za francuski radio RTL, dok je Renzi putem Facebooka poručio kako se nada konačnom rješenju ove krize. "Ako ostanemo nepokretni, robovi regulacije i birokracije, Europa je gotova", kaže Renzi.

Ključna figura u pregovorima bit će novi grčki ministar financija Euclid Cakalotos, koji je jučer zamijenio Janisa Varufakisa. Cakalotos je priznao kako je nervozan i zabrinut zbog krize, no istaknuo je i kako smatra da Grčka zaslužuje bolju ponudu.

Ministri financija eurozone sastat će se prije sastanka čelnika eurozone u Bruxellesu.

Grčke banke ostaju zatvorene danas i u srijedu, a MMF je poručio da ne može dati novac zemlji koja nije platila dug vjerovnicima. Dnevni limit na bankomatima i dalje je 60 eura.

Kopirati
Drag cursor here to close