dobri i loši
Mogu li Rusija i Amerika prevladati razlike i zajednički napasti ISIL?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Američki državni tajnik John Kerry stigao je u Moskvu kako bi prevladao razlike u stajalištima s ruskim čelnikom Vladimirom Putinom u pogledu uloge sirijskog predsjednika Bashara al Asada u političkoj tranziciji u toj zemlji i o tome koje bi pobunjeničke grupe trebale sudjelovati u mirovnim pregovorima.
Kerry će nastojati pripremiti uvjete za treći krug pregovora sa svjetskim silama o Siriji dok postoje sumnje u pogledu toga treba li uopće održati sastanak dogovoren za petak u New Yorku.
Rusko ministarstvo vanjskih poslova objavilo je u ponedjeljak navečer da su se Kerry i ruski ministar vanjskih poslova Lavrov dogovorili u telefonskom razgovoru da je prije bilo kakva novog sastanka potrebno ispuniti neke specifične preduvjete.
Glasnogovornik američkog ministarstva vanjskih poslova Mark Toner rekao je da ne postoje preduvjeti za održavanje ovog sastanka.
Rusija je jedan od najčvršćih Assadovih saveznika i od 30. rujna izvodi zračne napade u Siriji kao podršku Assadovim snagama u borbi protiv pobunjenika. Rusija drži da bi o Assadovoj političkoj sudbini trebao odlučiti samo sirijski narod, a ne bilo koje vanjske sile.
Govoreći prije Kerryijeva dolaska u Moskvu, dužnosnik ministarstva vanjskih poslova rekao je da bi Kerry također trebao postaviti pitanje o ruskom bombardiranju snaga sirijske opozicije umjesto ciljeva militanata Islamske države, a taj će pristup vjerojatno naljutiti Moskvu.
Uoči razgovora rusko ministarstvo vanjskih poslova objavilo je izjavu u kojoj se ističe da Washington još nije spreman za punu suradnju u borbi protiv militanata IS-a i mora preispitati svoju politiku u pogledu "razdvajanja terorista na dobre i loše".
Kerryijev sastanak s Putinom slijedi nakon prošlotjednog sastanka u Rijadu na kojemu je dogovoreno da se mnogobrojne pobunjeničke grupe osim IS-a ujedine i sudjeluju na sirijskim mirovnim pregovorima.