Velike razlike

Može li potrajati 'bromansa' između Trumpa i Muska? Ovo je 6 mogućih sukoba

Međutim, može li 'bromansa' između najbogatijeg čovjeka na svijetu i izabranog američkog predsjednika preživjeti?
Vijesti / Svijet | 20. 11. 2024. u 08:03 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Najbogatiji čovjek na svijetu Elon Musk gotovo u stopu prati izabranog predsjednika Donalda Trumpa otkako su završili predsjednički izbora 5. studenoga, prenosi Hina.

"Ne mogu ga otjerati", našalio se Trump prošli četvrtak na gala večeri na svojem imanju Mar-a-Lago na Floridi.

"Ali volim kada je ovdje. Odradio je fantastičan posao, nevjerojatan um."

Međutim, može li 'bromansa' između najbogatijeg čovjeka na svijetu i izabranog američkog predsjednika preživjeti neke velike političke razlike među njima i njihovu naglu ćud? AFP donosi šest mogućih područja sukoba:

Tko je šef?

Musk je poznat po maničnim radnim navikama, strogoći i upravljanju svojim tvrtkama kao osobnim feudalnim posjedima gdje se njegov autoritet rijetko dovodi u pitanje.

Od tvorničkih linija do upravnog odbora, naviknut je da sve bude po njegovu. Poznat je po svojoj naprasitoj naravi pa tako svojim suradnicima zna naglo dijeliti otkaze na licu mjesta i ponekad ih javno tretirati kao glupane.

Trump, tajkun koji isto voli dijeliti otkaze i javno ponižavati ljude, traži potpunu lojalnost i uživa biti u centru pažnje.

Voli i okretati svoje savjetnike i članove kabineta jedne protiv drugih, rekli su njegovi bivši suradnici.

Musk je u subotu podržao milijardera Howarda Lutnicka za ministra financija, što je bio jedan od prvih testova njegova utjecaja. Trump je Lutnicka u međuvremenu odabrao za ministra trgovine.

Klimatske promjene

Musk je 2004. uložio u Teslu dijelom zato što je bio zabrinut zbog globalnog zagrijavanja.

Godine 2017. podnio je ostavku u Trumpovu poslovnom savjetodavnom vijeću u znak prosvjeda protiv njegove odluke da povuče SAD iz Pariškog sporazuma o klimi.

"Klimatske promjene su stvarne. Istupanje iz Pariškog sporazuma nije dobro za Ameriku niti za svijet", napisao je tada Musk na Twitteru.

Očekuje se da će Trump, koji klimatske promjene smatra "prijevarom", odustati od američkih obveza nakon što je predsjednik Joe Biden 2020. ponovno pristupio Pariškom sporazumu.

Musk je nedavno promijenio stajalište, rekavši Trumpu u razgovoru uživo na X-u u kolovozu: "Ako za 50 do 100 godina budemo pretežito održivi, mislim da će to vjerojatno biti OK."

UN-ov Međuvladin panel za klimatske promjene (IPCC), glavno svjetsko savjetovano tijelo za klimu, tvrdi da su prosječne globalne temperature na putu da početkom 2030-ih dosegnu 1,5 stupnjeva Celzijevih iznad predindustrijskih razina, što je ključan prag koji će imati velike posljedice za ekosustave.

Energetska tranzicija

Musk se jako kladi na energetsku tranziciju, obogativši se na Teslinim električnim automobilima, a razvija i domaću tehnologiju za baterije i solarne ploče za krovove.

Trumpov je, pak, u kampanji zagovarao "bušenje" i očekuje se da će odobriti novu infrastrukturu na fosilna goriva i dozvole, čak omogućiti vađenje nafte i plina na zaštićenom saveznom zemljištu.

Musk se rugao gospodarstvu utemeljenom na ugljikovodicima koje Trump otvoreno zagovara.

Izabrani predsjednik imenovao je predsjednika uprave druge najveće američke kompanije za frakiranje svojeg ministra za energetiku. Chris Wright je prošle godine javno zanijekao klimatske promjene i usprotivio se energetskoj tranziciji.

Kina

Trumpovo agresivno stajalište prema Kini i rizik od trgovinskog rata između dvaju najvećih svjetskih gospodarstava mogli bi biti još jedan velik kamen spoticanja u odnosu između dvojice milijardera.

Kina je veliko tržište za Teslu, gdje tvrtka posjeduje jednu od svojih tzv. gigatvornica i nastoji konkurirati domaćim proizvođačima koji brzo rastu.

Musk nikada ne govori ništa negativno o vladajućoj Komunističkoj partiji, suprotno od jastrebova kad je Kina u pitanju poput Marca Rubija, budućeg državnog tajnika.

Nemilosrdan kad je riječ o rezanju troškova u vlastitim tvrtkama, Musk je od Trumpa dobio zadaću vođenja Odjela za učinkovitost vlade (DOGE), koji treba srezati državnu potrošnju.

Ti će planovi gotovo sigurno naići na velik politički otpor, čak i republikanaca.

Kako se približavaju parlamentarni izbori na polovici mandata, bilo da je riječ o spašavanju čekova Medicaida za siromašne ili dodjeli obrambenih ugovora pristašama, Trumpovi politički prioriteti mogli bi se razlikovati od Muskovih.

Big Tech

Muskov složen odnos i osobna suparništva s najvećim tehnološkim tvrtkama iz Silicijske doline sežu desetljećima unatrag, i očekuje se da će se suočiti s mnogim sukobima interesa u sklopu administracije.

Hoće li Musk, koji posjeduje tvrtku za razvoj umjetne inteligencije, mirno promatrati kako Trump gura OpenAI, startup koji podržava Microsoft, u čijem je osnivanju prije deset godina Musk imao ključnu ulogu?.

Ako osnivač Amazona Jeff Bezos uspije pridobiti Trumpovu pozornost, hoće li Musk tolerirati da se suparnik SpaceX-a približi unutarnjem krugu Bijele kuće?

Kopirati
Drag cursor here to close