Građani se neće razići
Kaos na Cetinju: Đukanović stigao na prosvjed, optužio Beograd za ponižavanje Crne Gore i velikosrpsku politiku
Tekst članka se nastavlja ispod banera
I dok se prosvjedi protiv ustoličenja novog crnogorskog mitropolita Srpske Pravoslavne Crkve (SPC) nastavljaju na Cetinju i u Podgorici, Đukanović je pozvao na mir, očuvanje stabilnosti i multietničkog sklada u zemlji.
Istodobno je, međutim, poručio premijeru Zdravku Krivokapiću, lideru prosrpske vladajuće koalicije, "da nakon kontinuirane medijsko političke torture i ponižavanja iz Beograda naše države osudi pokušaj velikosrpskog pokoravanja Crne Gore i beskompromisno stane u njezinu obranu".
Krivokapić, pak, smatra da je Đukanović glavni inicijator prosvjeda.
Đukanović je u subotu navečer stigao na Cetinje, održavši obećanje da će se i osobno pridružiti prosvjedima protiv ustoličenja novog mitropolita SPC-a Joanikija u drevnoj crnogorskoj prijestolnici Cetinju.
Skupina prosvjednika ogrnuta crnogorskim zastavama koja se protivi ustoličenju novog mitropolita Srpske pravoslavne crkve u povijesnoj prijestolnici Crne Gore, probila je u subotu policijsku blokadu na ulazu u Cetinje postavljajući ondje svoje barikade, ali i živi štit uz povike "Ovo nije Srbija" i "Živjela Crna Gora".
Na Cetinju bi se u nedjelju ujutro trebalo održati ustoličenje novog mitropolita Joanikija, u nazočnosti patrijarh srpskog Porfirija.
Očita je namjera prosvjednika koji se protive da se ustoličenje održi u povijesnoj prijestolnici Crne Gore da crkvenim velikodostojnicima ne dopuste ulazak u Cetinje i na taj način spriječe da se čin ustoličenja održi ondje. Oni žele da Joanikije bude ustoličen u nekom drugom gradu u Crnoj Gori prenosi Hina.
Postavljanje Joanikija za mitropolita crnogorsko-primorskog do usijanja je podiglo napetosti u Crnoj Gori, gdje dio građana ustoličenje na Cetinju vidi kao provokaciju SPC-a.
Trećina od 620 tisuća stanovnika Crne Gore izjašnjavaju se kao Srbi, a neki srpski nacionalisti čak i negiraju crnogorski identitet. Srpska Pravoslavna Crkva (SPC) dominantna je u zemlji, ali mnogi je optužuju da služi beogradskim interesima.
No, Joanikije smatra da se taj čin politizira i kaže da nitko nema pravo tražiti od SPC-a da ga premješta u neko drugo mjesto.
Crnogorci smatraju uvredom i provokacijom činjenicu da će poglavar SPC-a biti ustoličen u manastiru gdje po tradiciji počivaju moći svetog Petra Cetinjskog, crnogorskog sveca iz dinastije Petrović-Njegoš, pa su uz prijetnju građanskim otporom predložili čelnicima SPC-a da tu ceremoniju održe negdje drugdje, ali ne u staroj prijestolnici Crne Gore.
Uz to, protivnici SPC-a smatraju da manastir pripada Crnogorskoj Pravoslavnoj Crkvi, koja je u zemlji manjinska i u pravoslavnom svijetu nepriznata.
Joanikije, episkop budimljansko-nikšićki, izabran je u svibnju na Arhijerejskom saboru u Beogradu za mitropolita crnogorsko-primorskog SPC-a, a na tom mjestu će zamijeniti Amfilohija koji je krajem prošle godine umro od posljedica infekcije koronavirusom.