Od Metkovića do Dubrovnika

VIDEO: Kreće gradnja najskuplje autoceste u Hrvatskoj, a dio bi trebao prolaziti i kroz BiH

Procjenjuje se da će ovaj projekt koštati čak 1,2 milijarde eura, čime će postati najskuplja autocesta u Hrvatskoj. Radovi bi mogli početi već ove godine, uz završetak predviđen do 2029. godine.
Vijesti / Svijet | 07. 01. 2025. u 07:38 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Kako bi mreža autocesta u Hrvatskoj bila kompletirana, nedostaje još dio koji bi suvremenom prometnicom s ostatkom zemlje spojio krajnji jug. Autocesta od Metkovića do Dubrovnika gradit će se u dvije faze, od Metkovića do Pelješkog mosta i od Dola do Dubrovnika. Prva na redu je upravo ova druga dionica, prenosi Index.hr.

"Najskuplja autocesta u Hrvatskoj"

HRT navodi da će to biti najskuplja autocesta u Hrvatskoj. Procjenjuje se da će koštati milijardu i dvjesto tisuća eura.

Početak radova ovisi o završetku javnih natječaja i ishođenju raznih dozvola. Najoptimističnija verzija kaže da bi radovi trebali početi već ove godine, a završiti 2029. Najveći je problem to što nema brze ceste od Dubrovnika do zračne luke i do granice s Crnom Gorom.

Čak 19 od ukupno 28 kilometara dionice bit će u vijaduktima i tunelima. Uskoro bi trebali početi radovi na etapi od Rudina do Slanog i od Slanog do Mravinjaca.

Pixsell / Ilustracija autoceste od Metkovića do Dubrovnika

Dio bi trebao prolaziti i kroz BiH

Gradnja bi trebala obuhvatiti tri dionice. Prava dionica bi bila od čvora Metković, odnosno od postojećeg dijela autoceste A1 do čvora Pelješac. 

Drugi dio je dionica od čvora Pelješac do čvora Rudine koja prolazi kroz Bosnu i Hercegovinu, s kojom tek treba dogovoriti izgradnju.

Treći dio je dionica je od čvora Rudine do čvora Osojnik, a osim ovih dionica autoceste izgradit će se i nekoliko dionica brzih cesta koje će povezati postojeću mrežu cesta s autocestom.

"Najgori mogući teren za gradnju autocesta"

Autocesta se gradi na zahtjevnom terenu. Prolazit će vrlo uskim područjem. S jedne strane bit će more, a s druge granica s Bosnom i Hercegovinom.

"Radi se o terenu koji je praktički najgori mogući za gradnju autocesta, sami elementi govore koliko vijadukata i mostova i tunela će trebati, a isto tako radi se i o području koje je dosta naseljeno, pa će biti bitno koliko će biti čvorova i kakav će spoj biti da bi se osigurala puna funkcionalnost ceste", poručio je izv. prof. dr. sc. Marko Ševrović s Fakulteta prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu.

Video: Autocesta A1 Doli (Ston) - Osojnik (Dubrovnik)

Prema planu, sve bi trebalo biti gotovo do 2029. Vodstvo grada, ali i županije vjeruje u brzi početak radova.

"Najavljeno je da će u ovom mjesecu, početkom mjeseca biti zatvoren natječaj, odabran izvođač i nadamo se da neće biti žalbi. Ne možemo to isključiti. Želimo vjerovati da ćemo već u uvoj godini i fizički započeti radove na toj dionici. Ona jest skupa, ali međutim povezivanje Dubrovnika s ostatkom Hrvatske geostrateški, gospodarski i sigurnosno nema cijenu", naglasio je župan Dubrovačko-neretvanske županije Nikola Dobroslavić.

47 kilometara autoceste

Izgradnjom nove autoceste gužve bi trebale postati prošlost, a smanjit će se i broj prometnih nesreća.

"Rekao bih možda je najbitniji aspekt te autoceste svakako sigurnost prometa. Vidimo da je stvarno ta dionica državne ceste D8 vrlo opasna. Na njoj se često događaju nesreće. Mislim da je ova autocesta, ako je treba, zbog ničeg drugog onda je treba zbog toga. Ali naravno, i zbog povezivanja Dubrovnika s autocestovnom mrežom u Hrvatskoj", rekao je Ševrović.

Od Metkovića do Dubrovnika sagradit će se ukupno 47 kilometara autoceste, a bit će tu i gotovo 15 kilometara spojnih cesta.

Odavno se planira ova cesta

Inače, obje autoceste već su nekoliko puta bile u planovima gradnje. Godine 2009., u vrijeme premijera Ive Sanadera, potpisan je ugovor s izvođačima i svečano su otvoreni radovi. Na kraju je sve palo u vodu jer je to bio predizborni trik, a za radove nisu bila osigurana sredstva.

Autocesta do Žute Lokve najbliže je bila realizaciji 2012. godine, u vrijeme kratkotrajnog ministarskog mandata Zlatka Komadine. Za najzahtjevniji objekt, tunel Vratnik u dužini od oko 3500 metara, ishođena je i građevinska dozvola. No tadašnja vlada Zorana Milanovića procijenila je da je gradnja te autoceste neisplativa i preskupa, pa je od nje odustala, a Komadina je dao ostavku na mjesto ministra prometa.

Kopirati
Drag cursor here to close