TurkStream
Nakon obustave isporuke ruskog plina preko Ukrajine Europi preostao Turski tok
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Nakon što je ruski energetski gigant Gazprom u srijedu objavio obustavu isporuke plina Europi preko Ukrajine, europskim državama ostao je na raspolaganju samo jedan plinovod za kupnju ruskog plina – Turski tok (TurkStream).
Turski tok je plinovod koji povezuje Rusiju i Tursku. Počinje od kompresorske stanice Russkaya u blizini Anape u ruskoj regiji Krasnodar, prolazi ispod Crnog mora i završava na prijemnom terminalu u Kiyikoyu, na sjeverozapadu Turske.
Balkanski tok
Ovaj plinovod sastoji se od dva kraka dužine 930 kilometara koji prelaze Crno more, te odvojenih kopnenih krakova dužine 142 i 70 kilometara.
Prvi krak kapaciteta 15,75 milijardi kubnih metara osigurava opskrbu domaćih potrošača u Turskoj, dok drugi, istog kapaciteta, omogućava transport ruskog plina prema jugoistočnoj i srednjoj Europi.
Turski tok službeno je otvoren 8. siječnja 2020. godine, a njegova izgradnja započela je u svibnju 2017.
Od 2021. Mađarska i Hrvatska dobivaju ruski prirodni plin preko plinovoda Turski tok, koristeći nacionalne prijenosne sustave za plin Srbije, Bugarske i Mađarske, koji zajedno čine cjevovod Balkanski tok.
Obustava isporuke plina preko Ukrajine
Gazprom je u srijedu priopćio da je obustavljena isporuka prirodnog plina Europi preko Ukrajine.
"Zbog ponovnog i eksplicitnog odbijanja ukrajinske strane da produži sporazume, Gazprom je lišen tehničke i pravne mogućnosti da isporučuje plin preko teritorija Ukrajine od 1. siječnja 2025. godine", navodi se u priopćenju Gazproma na Telegramu.
Istaknuto je da su istekli ugovori potpisani 30. prosinca 2019. između Gazproma i ukrajinske energetske kompanije Naftogaz za transport ruskog plina kroz Ukrajinu.