Preispitat će se zaštitni status

Njemačka ministrica najavila velike promjene za Sirijce: Nakon stabilizacije situacije morat će se vratiti kući

Plan njemačke vlade predviđa pravo na ostanak u Njemačkoj za one izbjeglice koje su zaposlene, nalaze se u obrazovnom procesu, ovladale su njemačkim jezikom i uspješno se integrirale u društvo.
Vijesti / Svijet | 05. 01. 2025. u 16:16 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Ministrica unutarnjih poslova Njemačke, Nancy Faeser, predstavila je plan za povratak sirijskih izbjeglica koje borave u zemlji te najavila reviziju njihovog statusa.

U skladu s našim zakonima, Savezni ured za migracije i izbjeglice preispitat će zaštitni status sirijskih izbjeglica i, ako bude potrebno, ukinuti ga, s obzirom na to da se situacija u Siriji stabilizira - izjavila je Faeser, članica Socijaldemokratske stranke Njemačke (SPD), u intervjuu za medijsku grupu Funke.

Nada se pretvara u stvarnost

Dodala je da se nakon pada režima Bašara al-Asada početkom prosinca pojavila nada za mir, te da će, kada ta nada postane stvarnost, mnoge izbjeglice moći vratiti u svoju domovinu.

Faeser je pojasnila kako njemačko ministarstvo unutarnjih poslova, u suradnji s ministarstvom vanjskih poslova, radi na stjecanju jasnije slike o sigurnosnoj situaciji u Siriji, pri čemu blisko surađuje s europskim i međunarodnim partnerima.

Plan njemačke vlade predviđa pravo na ostanak u Njemačkoj za one izbjeglice koje su zaposlene, nalaze se u obrazovnom procesu, ovladale su njemačkim jezikom i uspješno se integrirale u društvo.

Prisilna deportacija

Plan također uključuje program dobrovoljnog povratka za one koji se žele sami vratiti u Siriju, zbog čega je vlada dodatno proširila program potpore dobrovoljnim povratnicima.

Posebna pozornost usmjerena je na prisilnu deportaciju: izbjeglice koje su počinile kaznena djela ili su označene kao islamistički ekstremisti bit će što prije deportirane.

Pravne mogućnosti za to već postoje, nedavno su proširene i iskoristit ćemo ih čim sigurnosna situacija u Siriji to omogući - naglasila je Faeser.
U Njemačkoj trenutačno živi oko 975.000 sirijskih državljana, od kojih oko 300.000 uživa tzv. supsidijarnu zaštitu – pravni status koji se ne dodjeljuje na temelju pojedinačnog zahtjeva za azil, već zbog ratnog stanja u Siriji. Ta zaštita prestaje kada se situacija u zemlji stabilizira.

Savezni ured za migracije i izbjeglice već je prije nekoliko tjedana obustavio obradu novih zahtjeva za azil podnositelja iz Sirije.

Kopirati
Drag cursor here to close