Pogrešna taktika?
Njemački kancelar: Putin koristi glad i energiju kao oružje
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Njemački kancelar Olaf Scholz danas je rekao da ruska "taktika spaljene zemlje" neće pomoći Rusiji da pobijedi u ratu protiv Ukrajine. Baš naprotiv, takva taktika samo jača zapadno savezništvo protiv Rusije, rekao je.
Zastupnicima njemačkog parlamenta Scholz je rekao da "Putin koristi glad i energiju kao oružja", pa odmah dodao da "to neće pomoći Rusiji da pobijedi u ratu", piše Hina.
"Rusija ne može dobiti rat"
"To samo jača odlučnost i upornost Ukrajine i njezinih saveznika", rekao je Scholz u govoru održanom uoči današnjeg sastanka Europskog vijeća u Bruxellesu.
Pročitajte još
"Na kraju krajeva, ruski teror projektilima i bombama je čin očaja, baš kao i mobilizacija ruskih muškaraca za rat. Nećemo dozvoliti da posljednja eskalacija Moskve prođe bez odgovora", rekao je njemački kancelar.
Scholz je poručio je kako je Njemačka, što se tiče popunjenosti plinskih spremnika, spremna za zimu, te je ustvrdio kako se Putin preračunao misleći zatvaranjem dotoka plina podijeliti Europu.
"Putin se nadao da će nas zatvaranjem dotoka plina moći ucijeniti, ali se preračunao. Jer Europa je ostala jedinstvena u svom stavu", rekao je Olaf Scholz (Socijaldemokratska stranka Njemačke SPD) pred zastupnicima Bundestaga.
Njemački kancelar je uvjeren kako Rusija ne može dobiti rat protiv Ukrajine.
"Zajednički ćemo prebroditi zimu"
"Putin neće ostvariti svoje ciljeve. On računa sa slabošću Zapada i Ukrajine. Ali se vara: mi nismo slabi", rekao je Scholz.
On je u obraćanju uoči EU summita rekao kako je Njemačka uspjela osigurati zalihe plina i prije predviđenog roka od 1. studenog.
"Sa sigurnošću mogu reći: zajednički ćemo prebroditi ovu zimu", rekao je Scholz ukazujući na to da su spremnici plina već sad popunjeni 95 posto.
Scholz je rekao da se "Njemačka oslobodila od ovisnosti o ruskom plinu", ali i dalje radi na snižavanju cijena plina, što uključuje i sklapanje novih ugovora o isporukama plina iz drugih zemalja.
Njemački kancelar je rekao kako je dogovor o cilju uštede plina od 15 posto na razini Europske unije jak signal. "To je snažan signal europske solidarnosti posebice u odnosu na Njemačku", rekao je njemački kancelar.
Korak ka neovisnosti
On je izrazio mišljenje da je najbolja strategija protiv ovisnosti o uvoznim energentima dodatno ulaganje u tehnologije koje koriste obnovljive izvore energije.
"Svaka vjetrenjača, svaki solarni panel nas čini jedan korak neovisnijima o uvozu skupog plina ili nafte", rekao je Scholz.
On je istodobno branio njemački program pomoći građanima i gospodarstvu koji su kritizirale neke EU članice.
"Mi smo zaštitni štit za amortiziranje posljedica poskupljenja energenata u visini od 200 milijardi podijelili na dvije godine. To godišnje odgovara otprilike dva posto našeg BDP-a, što je otprilike ista svota koju su izdvojile i zemlje poput Francuske, Italije i Španjolske", rekao je Scholz.
U raspravi koja je uslijedila nakon Scholzovog obraćanja oporbena desno-populistička Alternativa za Njemačku (AfD) te stranka Ljevica su zatražile promjenu stava prema ratu u Ukrajini i prekid isporuka oružja Ukrajini što bi, prema njihovom mišljenju, zaustavilo rat.
AfD isto tako traži puštanje oštećenih plinovoda Sjeverni tok kako bi se ponovo omogućio uvoz ruskog plina.