Tekst članka se nastavlja ispod banera
U intervjuu za britanski list The Sunday Times, poljski predsjednik Andrzej Duda opisao je inicijativu "Istočni štit", koja uključuje izgradnju utvrda duž granica Poljske s Bjelorusijom i Rusijom, kao početak nove ''Željezne zavjese'' kako bi se zaštitili od onoga što naziva "ruskim svijetom".
''Ako je sigurnost mojih sunarodnjaka osigurana ponovnim postavljanjem Željezne zavjese, onda u redu, bit će Željezna zavjesa sve dok smo mi na slobodnoj strani", rekao je poljski predsjednik. Naglasio je da je ova obrambena politika ne samo poljski pothvat, već da je slične korake poduzimaju i Estonija, Latvija i Litva, koje također jačaju svoje granice.
Rat u Ukrajini, koji je započeo 2014. godine aneksijom Krima od strane Rusije i eskalirao s potpunom invazijom u veljači 2022., značajno je promijenio geopolitički izgled Istočne Europe. NATO zemlje, posebice one na zapadnoj granici Rusije, iskazale su povećanu zabrinutost za sigurnost.
Nakon ruskih napada, NATO je značajno pojačao svoje vojno prisustvo u Istočnoj Europi. Savez ne samo da je povećao broj trupa, već i provodio češće vojne vježbe i unaprijedio obrambenu infrastrukturu, kao što je "Istočni štit" u Poljskoj. Ovo je viđeno kao strateški potez za odvraćanje ruske agresije, podsjećajući na dinamike Hladnog rata.
Željezna zavjesa
Duda se referira na Željeznu zavjesu, pojam nastao od strane Winstona Churchilla, koji je opisivao ideološku i fizičku barijeru koja je dijelila Europu tijekom Hladnog rata. Njegovi komentari odražavaju osjećaj vraćanja u bipolaran svijet gdje su vojne utvrde smatrane nužnima za zaštitu nacionalnog suvereniteta i europskih vrijednosti od pretpostavljenih prijetnji.
Osim Poljske, baltičke zemlje također intenziviraju svoje obrambene mehanizme. Estonija, Latvija i Litva aktivno su uključene u izgradnju obrambenih linija, često u suradnji s ili uz podršku NATO-a, kako bi se suprotstavile potencijalnim prijetnjama iz Rusije, posebice zbog njihove strateške ranjivosti zbog zemljopisne blizine Rusiji i prošlih povijesnih tenzija.
Projekti utvrđivanja izazvali su različite reakcije. Dok neki smatraju da je to mudar korak za nacionalnu obranu, drugi kritiziraju zbog mogućeg eskaliranja tenzija. Kritičari tvrde da takve mjere mogu dodatno provocirati Rusiju, pridonoseći mentalitetu trke u naoružanju. Međutim, pristaše unutar NATO-a i drugih istočnoeuropskih zemalja smatraju ove utvrde nužnima za odvraćanje i kolektivnu obranu, osiguravajući sigurnost regije usred trajajućih sukoba.
Izgradnja ovih obrana, u kombinaciji s povećanim vojno prisustvom NATO-a, ističe trajnu napetost između NATO-a i Rusije. To naglašava strateški preokret prema obrani i sigurnosti u Istočnoj Europi, ciljajući ne samo na obranu od direktnih vojnih prijetnji, već i na zaštitu od hibridnih ratnih taktika poput kibernetičkih napada, dezinformacija i nepravilne migracije koje je Rusija koristila u prošlosti.
Izvješća predsjednika Duda i projekt "Istočni štit" pokazuju Poljsku angažiranost u kolektivnu obranu NATO-a, ali i odražavaju šire europske brige o sigurnosti u svjetlu ruskog djelovanja u Ukrajini.
Evo nekoliko detalja o nedavnim i planiranim nabavkama vojne opreme Poljske:
Američko Naoružanje:
- F-35A Lightning II: Poljska je 2020. godine potpisala ugovor za kupnju 32 borbena aviona F-35A od Sjedinjenih Država. Ovi avioni pete generacije predstavljaju vrhunac tehnologije u zračnoj borbi s mogućnostima za stealth, supercruise, i naprednom senzorskom opremom.
- M1 Abrams: Poljska je naručila 250 tenkova M1A2 SEPv3 Abrams. Ovi tenkovi su među najmodernijim na svijetu, s poboljšanom zaštitom, naprednim sustavima za upravljanje vatrom, i poboljšanom pokretljivošću.
- Patriot rakete: Poljska je također uložila u proturaketne sustave Patriot za obranu od zračnih napada, uključujući balističke i manevarske projektile.
- HIMARS: Poljska je naručila znatan broj višecijevnih raketnih lansera HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) od SAD-a, povećavajući svoje artiljerijske kapacitete za udarce na velike udaljenosti.
- AH-64E Apache: U planu je nabava 96 napadačkih helikoptera Apache, što će znatno unaprijediti Poljsku zračnu podršku.
Korejsko Naoružanje:
- K2 Black Panther: Poljska je kupila 180 tenkova K2 Black Panther od Južne Koreje, s planom da ih proizvodi i lokalno pod licencom kao K2PL. Ovi tenkovi su poznati po svojoj tehnološkoj superiornosti, uključujući automatski utovar streljiva, napredan sustav za upravljanje vatrom, i aktivni zaštitni oklop.
- K9 Thunder: Samohodne haubice K9 Thunder, poznate po svojoj manevarskoj sposobnosti i dugom dometu, bile su dio poljske nabave. Planira se proizvodnja i ovih artiljerijskih sustava u Poljskoj.
- FA-50 Fighting Eagle: Poljska je naručila 48 borbenih aviona FA-50, koji mogu djelovati kako u ulozi borbenih zrakoplova tako i kao trenerski avioni.
- K239 Chunmoo MRLS: Poljska je također zainteresirana za južnokorejski sustav višecijevnih raketa Chunmoo, koji nudi fleksibilnost u lansiranju različitih vrsta raketa.
Druge Nabave:
- Leopard 2: Iako nije iz SAD-a ili Južne Koreje, Poljska je također dobila Leopard 2 tenkove iz Njemačke, što dodaje na raznovrsnost i interoperabilnost njihovih oklopnih snaga.
- PZL Mielec: Poljska je naručila i brojne helikoptere za različite svrhe od poljsko-američke kompanije PZL Mielec, uključujući modele poput S-70i Black Hawk.
- Poljska je pod programom "PEACE SKY" kupila 48 F-16C/D-52+ zrakoplova. Dostava ovih aviona započela je 2006. godine. Postoje informacije da je američko Ministarstvo vanjskih poslova odobrilo modernizaciju ovih F-16, uključujući instalaciju novih radara AN/APG-83 SABR i drugih sustava, što ukazuje na dugoročnu namjeru Poljske da održi svoje zrakoplove u suvremenom stanju.
- Poljska je nedavno postala drugi najveći operator zrakoplova Leonardo M-346 u Europi nakon što je pri kraju prošle godine primila treći i posljednji paket od četiri zrakoplova. Tako je veličina flote M-346 poljskog ratnog zrakoplovstva povećana na 16 letjelica. Zrakoplov M-346, poznat i kao "Master", koristi se za obuku pilota na naprednoj razini, omogućavajući prelazak s osnovne na kompleksniju borbenu obuku.
Poljska je u posljednjih nekoliko godina znatno povećala svoje vojne izdatke, ciljajući na modernizaciju svojih oružanih snaga usred regionalnih sigurnosnih izazova. Ova nabava ne samo da jača poljsku vojnu moć već i povećava njenu sposobnost integracije s NATO snagama, čineći je ključnim igračem u obrani istočnog krila NATO-a.