Covid u Srbiji
Premašili psihološku granicu od 1000 umrlih, gotovo sve se zatvara do 21 sat
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Srbija od utorka uvodi zatvaranje od 21 sat do pet ujutro, za sve osim ljekarni, benzinskih crpki i kućne dostave hrane, i ta će mjera trajati do 1. prosinca, priopćila je u nedjelju srbijanska premijerka Ana Brnabić poslije izvanredne sjednice Vlade.
Pratit ćemo primjenu i učinke ovih mjera, a sljedeća mjera mogla bi biti zabrana kretanja, rekla je Brnabić na tiskovnoj konferenciji, navodeći da vlada nije za to, ali će, bude li nužno, biti donesena i ta mjera.
"Moje mišljenje je da to neće biti potrebno u ovih 15 dana, ali ako se ne znam kako dramatično pogorša stanje, bit ću otvorena za sve prijedloge", odgovorila je Brnabić, prenosi Hina.
Na pitanje zašto se toliko čekalo dok su brojke rasle, ona je kazala da se nastojalo „naći ravnotežu između zdravstvenih mjera i održavanja gospodarstva“.
Ilustrirajući razmjere pandemije u Europi i svijetu, Brnabić je na tiskovnoj konferenciji ustvrdila kako pojedine europske zemlje traže od svojih liječnika i djelatnika u zdravstvu da rade iako su zaraženi koronavirusom, a na novinarsko pitanje koje su to države spomenula je Belgiju i Nizozemsku, navodeći da Belgija čak svoje pacijente šalje na liječenje u Njemačku.
Brnabić je rekla da je "prihvatila savjete Kriznog stožera" o uvođenju dodatnih, restriktivnijih mjere kako bi se zaustavilo širenje virusa, te da je vlada stoga odlučila ograničiti rad svih ugostiteljskih objekata, trgovina i trgovinskih centara, ne ograničavajući gospodarstvo i one koji rade treću smjenu koji će je i dalje moći raditi.
Novom vladinom uredbom ograničen je rad i noćnih klubova koji su prethodnih dana okupljali veliki broj ljudi, na što su članovi Kriznog stožera upozoravali kao na najveći rasadnik infekcije.
Počev od 17. studenog do 1. prosinca radno vrijeme ugostiteljskih objekata, trgovina, trgovinskih centara i drugih maloprodajnih trgovinskih objekata, kazališta i kina, priređivača posebnih i klasičnih igara na sreću, izuzev radog vremena ljekarni, benzinskih postaja u obavljanju djelatnosti prodaje goriva i ugostiteljskih i drugih objekata za dostavu hrane, ograničava se tako da ti objekti neće raditi od 21 do pet sat narednog dana, navedeno je u uredbi srbijanske vlade.
Brnabić je objasnila da škole neće biti zatvarane jer je ocijenjeno kako za to zasad nema potrebe jer ima "samo 39 zaraženih učenika, od toga je 20 u Beogradu".
Srbijanska premijerka istaknula je kako „više vjeruje u svijest pojedinaca nego u kaznenu politiku“.
„Ovo je borba koju vlastitom odgovornošću dobivamo svi zajedno, svaki pojedinac i društvo u cjelini ili je gubimo“, rekla je Brnabić, navodeći da država nema dovoljno inspekcija, komunalnih policajaca i drugih kontrolnih tijela koja bi dosljedno provodila nadzor i izricala kazne, uvedene izmjenama Zakona o zdravstvenoj zaštiti stanovništva.
Izmjenama tog zakona uvedene su kazne za nepoštivanje epidemioloških mjera od 40 eura za pojedince, do oko 2.500 eura za pravne osobe za nepoštivanje epidemioloških mjera.
Srbija je u nedjelju s 20 umrlih od posljedica infekcije covidom-19 premašila psihološku granicu od tisuću žrtava koronavirusa od početka epidemije 6. ožujka, a registrirana su još 3482 slučaja zaraze.
Prema posljednjim podacima Ministarstva zdravstva i Instituta za nacionalno zdravlje "Batut", u nedjelju je bilo 20 umrlih u 24 sata, a dosad ukupno 1009.
Među 11.527 testiranih uzoraka bilo 3482 pozitivnih, što Srbiju već peti dan zaredom drži na više od 3000 novozaraženih na dnevnoj razini, uz rekordan broj od 3822, zabilježen u subotu.
Na liječenju u bolnicama diljem Srbije u nedjelju je 3874 pacijenta, a 164 oboljela su na respiratorima.
Od početka epidemije testirano je 1,507.822 ljudi, a ukupno je 84.568 zaraženih, od kojih je 1009 preminulo.
Postotak smrtnosti u odnosu na broj ukupno zaraženih je i dalje u padu, a s današnjim danom je 1,19 posto.
Beograd je i dalje uvjerljivo najveće žarište koronavirusa u Srbiji - od ukupnog broja novozaraženih u srbijanskoj prijestolnici ih je 1346, što je 39 posto.
Slijede Novi Sad s 94 oboljela, Kragujevac (137) i Niš (135), dok ostali gradovi i općine imaju po manje od 100 novozaraženih u posljednja 24 sata.
Srbijanska vlada odlučila je, poslije današnje izvanredne sjednice, od utorka 17. studenog uvesti zatvaranje od 21 sat do pet ujutro, za sve osim ljekarni, benzinskih crpki i kućne dostave hrane, a ta će mjera, uz iznimku gospodarstva koje može raditi treću smjenu, trajati do 1. prosinca.
Pratit ćemo primjenu i učinke ovih mjera, a sljedeća mjera mogla bi biti zabrana kretanja, rekla je Brnabić na tiskovnoj konferenciji, navodeći da vlada nije za to, ali će, bude li nužno, biti donesena i ta mjera, prenosi Hina.